З 1 липня 2025 року напруга в наших електромережах, замість звичних 220, стала 230V з допустимим відхиленням ±10% (207 - 253V).
Нововведення відповідають європейському стандарту ДСТУ EN 50160:2023 і, на думку регулятора (НКРЕКП), мають поліпшити якість електропостачання та підвищити енергоефективність. При цьому, на практиці впровадження нових стандартів може спричинити низку технічних проблем.
З якими реальними складнощами можуть зіткнутися споживачі у зв’язку зі збільшенням напруги в мережі? Це питання ми поставили фахівцеві технічного департаменту LogicPower – українського бренду енергосилового обладнання.
У нормальних умовах збільшення на 10 вольт істотно не позначиться на роботі побутової, офісної та промислової техніки. Як правило, наші електроприлади розраховані на діапазон напруг від 200V до 240V.
У реальності – стабільне електропостачання безпосередньо залежить від стану місцевих мереж. Якщо ваш будинок або офіс живиться від застарілих трансформаторних підстанцій, будьте готові до різких перепадів напруги – їхня автоматика не завжди встигає коригувати нові параметри.
Мешканцям квартир у старому фонді та будинків радянської споруди варто подбати про додаткові заходи захисту від різких стрибків напруги в мережі. Ці будівлі найбільш схильні до ризиків перегрівів проводки при тривалих пікових навантаженнях.
Що стосується новобудов, досвід показує, що в аварійних ситуаціях (наприклад, у разі відключення сусідньої підстанції) напруга може підніматися до 270-280V.
Стрибки і перешкоди в мережі можуть вивести з ладу вашу побутову техніку та обладнання. Ремонт обійдеться в кілька разів дорожче, ніж якісний стабілізатор напруги.
Щоб зрозуміти, залишити стару модель чи купити новий стабілізатор напруги, необхідно переконатися, чи відповідає ваше обладнання стандарту 230V. Для цього перевірте діапазон вихідної напруги, наприклад 220V+/- 10%. Інформацію можна знайти в техпаспорті або на наклейці з характеристиками.
Якщо стабілізатор розрахований строго на 220V, можливі помилки в роботі або спрацьовування захисту (вимкнення) під час різких стрибків напруги. У такому разі краще купити новий стабілізатор напруги 230V.
Здебільшого заміна дротів не знадобиться, оскільки українські електромережі розраховані на роботу в діапазоні 220-230V.
Якщо проводка дуже стара (алюмінієва, з пошкодженою ізоляцією) або не має запасу міцності – тоді краще її замінити.
Щоб отримати кваліфіковану консультацію щодо вибору стабілізатора напруги або джерела безперебійного живлення для дому чи офісу, зверніться до фахівців LogicPower.
Якщо у квартирі є балкон, то за його допомогою можна розширити корисну площу житла. А… Read More
13 липня в Одесі у дворику UNION пройде безкоштовний захід на честь Національного свята Франції.… Read More
Уряд Італії виділив кошти на відновлення шести обʼєктів культурної спадщини в Одесі, включаючи філармонію та… Read More
Нещодавно засяяв відреставрованими дверима історичний будинок на Кінній, 12. Війна, спека, а тут наче саме… Read More
У п'ятницю, 11 липня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується досить тепла погода… Read More
Мешканці дачного кооперативу «Чайка» в Алтестовому залишилися без електроенергії та водопостачання. Вони готуються до радикальних… Read More