"Одеське Життя" розповідає про знятого з посади керівника "Укроборонпрому" Юрія Гусєва, про незвичайні особливості роботи якого наш автор, Валерій Боянжу, знає з того часу, коли той очолював Херсонську ОДА.
Впевнений, що пальців однієї руки з лишком вистачить, щоб перерахувати посади державного масштабу, які є ключовими у військовий період. І точно серед них – керівник “Укроборонпрому” (УОП). І раптом 24 червня (японський городовий!) вирішили “на переправі коней міняти”: Кабмін зняв Юрія Гусєва з посади гендиректора цього держконцерну.
Хтось скаже – як грім серед ясного неба. Можливо для багатьох, але не для херсонських журналістів і, зокрема, не для автора цих рядків. Справа в тому, що до того, як пан Гусєв почав директорувати в УОП, він з літа 2019-го до грудня 2020-го очолював Херсонську облдержадміністрацію (ОДА).
І мені – тоді журналісту херсонської газети “Гривня” не раз доводилося писати про його трудові подвиги на цій посаді, а точніше – про їхню катастрофічну відсутність. Хоча, відверто кажучи, ніхто від Гусєва на них не чекав. Він був лише “одним з”, черговим “засланцем”, виконавцем “кадрової кадрилі” в прохідному дворі під назвою “Херсонська ОДА”.
До речі, вперше в Херсоні термін “кадрова кадриль” пролунав з вуст президента Кучми, коли він у грудні 2001 року приїхав представляти в ролі чергового губернатора (7-го за рахунком за 10 років Незалежності) – Юрія Кравченка, який “забруднений” у справі Гонгадзе. “Закінчимо цю кадрову кадриль, ось вам генерал-губернатор”, – запам’ятав я слова Леоніда Даниловича на прес-конференції. Але вже в травні 2002-го Кравченка було змінено Анатолієм Юрченком, якого в липні 2004-го змінив Сергій Довгань, якого в жовтні того ж року змінив Володимир Ходаковський, якого через 4 місяці змінив Борис Сіленков тощо.
Тут складно не помилитися, але Юрій Гусєв став 18-м у цьому скорботному списку (а всього в ньому більше 20 душ). Як їх усіх призначають? А Бог звістка. Хоча один реальний приклад. Двічі я інтерв’ював Анатолія Гриценка – тоді вже ексміністра оборони України. На моє запитання, як ви стали міністром, він відповів таке. Після Помаранчевої революції, активним учасником якої він був, президент Ющенко запитав: ким працювати хочеш? У відповідь пролунало – міністром оборони. І вдарили по руках. А десь за півроку моєї міністерської роботи, – продовжив розповідь Гриценко, – в одній із ситуацій ми з Ющенком з величезним подивом дивилися один на одного.
Виявилося, що президент НІЧОГО не знав про армійське минуле Гриценка (Київські Суворівське, а потім вище військово-інженерне училища, офіцерська служба, дисертація, викладання у військовому училищі, робота в аналітичному управлінні Генштабу ЗСУ). А Гриценко і в поганому сні не міг уявити, що на посаду міністра оборони можна було призначити людину, не будучи впевненою в її знанні та розумінні армійського життя зсередини.
Отак, мабуть, і Президент Зеленський у грудні 2020-го зробив Юрія Гусєва гендиректором УОП. А що бекграунд у 41-річного на той момент Гусєва “дуже навіть”. Кандидат економічних наук та доктор богословських наук, знання кількох мов, робота на вельми високих посадах у Мінекономіки, Міноборони, Мінфіні, закордонні ділові контакти. Ось “ранній” президент Зеленський і вирішив, що якщо гуси за легендою врятували від варварів Рим, то Гусєв точно врятує “Укроборонпром”.
Від кого? Напевно, від його попереднього голови Романа Романова – теж, до речі, херсонця. І тут теж, до речі, “історія з географією”. Працював собі Романов у Херсоні, шикарний автосалон тримав, трошки в політику грав. І тут раптом – бац! – і Порошенко, якого Романов просував у Херсоні на виборах, у президенти прорвався. Не знаю, чи був у них такий самий “міжсобойчик”, як у Гриценка та Ющенка, але з липня 2014 року Роман Романов очолив “Укроборонпром”.
У чому полягає логіка призначення? А Бог знає, яке відношення Романов до “оборонки” мав. Щоправда, я у Вікіпедії знайшов, що він автор патентів «Системи контролю літаючих комах-шкідників без використання хімічного впливу для використання в сільському господарстві», а також «Екологічної системи моніторингу та підрахунку комарів». Так ось звідки “бойові комарі” в промовах рашистських недоумків! Напевно, саме це й вразило Порошенка. До речі, Романов пішов з цієї посади за власним бажанням і, що рідкість на таких верхах, не забрудненим.
Але повернемося до Гусєва, а точніше до Зеленського. Дуже шкода, що Президент не вважав за потрібне попередньо ознайомитися з думкою про Гусєва на посаді голови Херсонської ОДА. Впевнений, йому видався б інформативним мій матеріал у газеті “Гривна” у жовтні 2019 року під назвою “Херсонська ОДА: слідами “95-го кварталу”.
Дізнайся тоді Зеленський про плани Гусєва щодо створення в ОДА “Управління щастя” з 11 високооплачуваних чиновників для вимірювання рівня щастя мешканців області, він зрозумів би миттєво, що Юрій Веніамінович – чистої води прожектор. І залишив би його просто досиджувати у нашому “занюханому” регіоні.
Тоді зараз би не довелося говорити про роздутий на 20% штат УОП та витрати в 450 млн грн на рік ТІЛЬКИ на утримання концерну (без урахування виробництва). А ще констатувати факт, що зараз в УОП куди не кинь – усюди клин.
Так, президент тоді помилився, але сьогодні, коли він знайшов у собі мудрість це визнати та змістити Гусєва, ціна питання зросла на кілька порядків. Є такий поширений вислів – “людина на своєму місці”. Це означає, що його ККД = 100% чи близький до цього. Гусєв був не на своєму місці, керуючи Херсонською ОДА, і, що цілком природно, виявився чужим у концерні УОП. Судячи з дуже глибокого аналітика на сайті “Економічна правда” у матеріалі “Коні на переправі”, проблеми у УОП при Гусєві були в усіх напрямках. І по танках “Оплот”, і протитанкових “Стугнам”, і по далекобійних ракетах “Сапсан”, і по створенню патронного заводу і…і…і…
Наприклад, громадський діяч Юрій Гудименко, який зараз захищає Україну на фронті, у Фейсбуці переконливо доводить, що нібито була якась “мутка” УОП з випуску на Одеському авіазаводі американських вертольотів “Ірокез”. Стверджує, що, за словами Гусєва, вже цього року буде налагоджено їх виробництво. Найпікантніше, що ні директор авіазаводу, ні американські власники ліцензії про це – ні сном, ні духом не знають. Якщо це правда, то що це – наступна фантазія після “Управління щастя”!?
Здається, пан Гусєв благополучно розлучиться з гендиректорською посадою, і знайде себе десь у приватному бізнесі. Йому 44 роки, і в нього, як сказала велика Фаїна Раневська своєму учневі Олександру Абдулову, “все спереду”. Щоправда, подейкують, що Юрій Веніамінович проситься Послом України до однієї з європейських країн, хтось називає Чехію. Як кажуть у таких ситуаціях в Одесі, “шоб я не мучився!” Залишається лише згадати Косого (Савелій Крамаров) із “Джентльменів удачі”, який планував освоїти нову професію: “У перекладачі піду. А що, англійську я знаю…”
Валерій БОЯНЖУ, Херсон – Одеса
Фото: Укроборонпром
В Одеській міськраді ухвалили рішення, яке обмежує повноваження райадміністрацій щодо погодження нових залізних гаражів. Тепер… Read More
Міський голова Одеси Геннадій Труханов отримав подяку від командування Третьої окремої штурмової бригади. Відзнаку вручили… Read More
Напевно, більшість людей люблять бути душею компанії. Є різні способи привернути до себе увагу і… Read More
Албанці, як і представники інших народів Нижнього Придунав'я, переживали різні часи. Були й ситі роки,… Read More
У місті Вилкове Ізмаїльського району під час громадських слухань зі стратегічної екологічної оцінки сталося надзвичайне… Read More
Вибір між орендою та розстрочкою житла — поширене питання серед тих, хто прагне жити в… Read More