Так склалася доля українського народу, що сьогодні військова термінологія оточує нас всюди. Нею користуються не лише фахівці, а й звичайні люди, навіть якщо вона не завжди зрозуміла. І щоб довго не думати про що йдеться у розмовах, ми підготували словник українського військового сленгу, щоб ви завжди розуміли своїх захисників.
Перші слова військової української термінології можна зустріти у стародавніх літописах «Слово про похід Ігоря» та «Повість временних літ». Звичайно ж, не менш важливу роль у формуванні військової мови відіграло і наше козацтво, з вуст якого звучали: «довбиш» — військовий службовець-музикант, «звітяжець» — той, хто переміг у бою, «сотник» — командувач. Взагалі, українська військова термінологія була ідентичною та по-своєму колоритною. Ось як говорили українські воїни аж до 30-х років минулого століття:
З появою червоної армії розвиток української військової термінології припинився. Партійна знать запровадила всім єдину термінологію. Тому в українській мові ми досі можемо помітити військові «русизми». Ще одна подія, що вплинула на формування нашого військового словника — радянсько-афганська війна (1979-1989). Наші солдати використовують чимало термінів того часу, наприклад:
Тоді головнокомандувачі наказували шифрувати різні військові вантажі. Також під час війни з’явилися такі вирази, як:
До речі…
У серпні ЗСУ відмовилися від радянського формулювання «Вантаж 200» і замінили її виразом «На щиті» що має метафоричне значення. І це недарма. Коли за часів Спарти відправляли воїна на війну, казали: “З щитом або на щиті”. Так спартанців закликали перемогти в бою і повернутися зі щитом у руці або загинути зі славою і повернутися додому як герой на щиті.
За час нашої незалежності, український військовий сленг, як і вся наша мова, змінюється та наповнюється новими виразами та словами. Щось ми вигадуємо «на ходу», а щось запозичуємо. І ось як змінилася термінологія за час російсько-української війни:
Отак збагатила нашу мову російсько-українська війна. Цікаво, що багато з цих виразів ми з вами (громадянські) активно почали застосовувати і в повсякденному житті, а деякі навіть самі вигадали.
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More
В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More