Так склалася доля українського народу, що сьогодні військова термінологія оточує нас всюди. Нею користуються не лише фахівці, а й звичайні люди, навіть якщо вона не завжди зрозуміла. І щоб довго не думати про що йдеться у розмовах, ми підготували словник українського військового сленгу, щоб ви завжди розуміли своїх захисників.
Перші слова військової української термінології можна зустріти у стародавніх літописах «Слово про похід Ігоря» та «Повість временних літ». Звичайно ж, не менш важливу роль у формуванні військової мови відіграло і наше козацтво, з вуст якого звучали: «довбиш» — військовий службовець-музикант, «звітяжець» — той, хто переміг у бою, «сотник» — командувач. Взагалі, українська військова термінологія була ідентичною та по-своєму колоритною. Ось як говорили українські воїни аж до 30-х років минулого століття:
З появою червоної армії розвиток української військової термінології припинився. Партійна знать запровадила всім єдину термінологію. Тому в українській мові ми досі можемо помітити військові «русизми». Ще одна подія, що вплинула на формування нашого військового словника — радянсько-афганська війна (1979-1989). Наші солдати використовують чимало термінів того часу, наприклад:
Тоді головнокомандувачі наказували шифрувати різні військові вантажі. Також під час війни з’явилися такі вирази, як:
До речі…
У серпні ЗСУ відмовилися від радянського формулювання «Вантаж 200» і замінили її виразом «На щиті» що має метафоричне значення. І це недарма. Коли за часів Спарти відправляли воїна на війну, казали: “З щитом або на щиті”. Так спартанців закликали перемогти в бою і повернутися зі щитом у руці або загинути зі славою і повернутися додому як герой на щиті.
За час нашої незалежності, український військовий сленг, як і вся наша мова, змінюється та наповнюється новими виразами та словами. Щось ми вигадуємо «на ходу», а щось запозичуємо. І ось як змінилася термінологія за час російсько-української війни:
Отак збагатила нашу мову російсько-українська війна. Цікаво, що багато з цих виразів ми з вами (громадянські) активно почали застосовувати і в повсякденному житті, а деякі навіть самі вигадали.
Сьогодні, в неділю, 25 травня 2025 року, розпочалися 1187-й день від початку повномасштабної війни в… Read More
У ніч на неділю, 25 травня 2025 року, російські агресори влаштували чергову масовану ракетно-дронову атаку… Read More
Вночі 25 травня 2025 року російська армія використала проти мирних українських міст майже чотириста засобів… Read More
На території Дунайського біосферного заповідника на Одещині минулого тижня відбулася масштабна екологічна акція – зариблення… Read More
Доброго ранку, любі друзі! Неділя — ідеальний день для відпочинку й сміху. Зустрічайте нашу нову… Read More
У другій половині дня неділі, 25 травня, магнітні хвилювання можуть стати відчутними для метеозалежних людей. Read More