Нарешті поліцейські офіцери Ренійської громади взяли мене, журналіста, у рейд! Машини з мигалками ось уже більше року ходять по вулицях міста та сіл, і сьогодні я дізнаюся, куди вони вічно поспішають. Адже краще один раз побачити.
Проект «Поліцейський офіцер громади» – це наступний крок у реформі Національної поліції. Його основна мета – забезпечити кожну територіальну громаду офіцером, який не лише працюватиме на території цієї громади, а й мешкатиме там.
— У Ренійській громаді близько семисот власників зброї, які мають майже півтори тисячі стволів, і кожного з них раз на три роки ми зобов’язані перевірити щодо правильного зберігання зброї, — розповідає про перше завдання дня майор Григорій Лунгу.
Поки ми їдемо за місто, де у дачному будиночку живе один із власників ствола, офіцери розповідають про те, що в період воєнного стану питанням зберігання зброї цивільними особами приділяється особлива увага. Перевірки проводяться і позапланові, якщо надходить сигнал про те, що хтось зберігає зброю поза сейфом. За порушення цього правила вже вилучили дві одиниці зброї за останній місяць у селах Орлівка та Новосільське.
Провідавши мисливця, який дуже привітно зустрів правоохоронців, їдемо на трасу Рені – Ізмаїл, де постійно скупчуються фури, що прибувають у порт Рені.
Ось один із водіїв примудрився заїхати до міста, хоча бачив знак «Рух вантажних автомобілів заборонено» і припаркувався біля заправки. Водій розводить руками, показує поліціянтам навігатор, який вів його на Дунайську вулицю.
— Так, на цій вулиці знаходиться офіс Ренійського порту, але вам треба на прохідну, — терпляче пояснює майор Лунгу водієві, який вперше приїхав до Рені. — Якщо ваша черга на вивантаження не підійшла, слідуйте на паркування.
— У перші місяці великої війни ситуація навколо Рені була набагато гіршою, ніж сьогодні, — розповідає капітан Іван Кіреу. — Бувало, на трасі ми працювали по вісім годин, аби «розрулити» обстановку. Зараз більшість водіїв вже знають ситуацію, поводяться правильно.
Перевіривши розташування фур, зробивши усне зауваження кільком порушникам, повертаємося до міста – сьогодні треба встигнути відвідати кілька неблагополучних сімей.
Машина пригальмовує біля магазину – треба, кажуть, купити цукерок та печива. Виявляється, ренійські ПОГи (поліцейські офіцери громади) завели правило не входити до будинку, де живуть діти, без гостинців. Зарплата у офіцерів гідна, і витратити її частину на солодощі для дітей для офіцерів — справа честі.
Підхопивши дорогою дівчат із міського відділу освіти та соціальних працівників, їдемо на околицю міста.
— Кілька місяців тому ми відвідували цю багатодітну сім’ю, — розповідає майор Шаповалов. – Приїхали тоді з медиком, бо один із шести дітей температурив. Того дня наймолодшій — рік виповнився, а батьки про це, уявіть, забули. Я не витримав, кажу: «За три години приїду – щоб у холодильнику були апельсини, яблука, молочка та інше. Пічку натопити, дівчаток причесати! Медпрацівник шепоче мені: «І ви справді будете їх перевіряти?» Звісно! Увечері приїхав – піч розтоплена, дівчатка зачесані та святковий набір продуктів куплено.
— Ми дуже раді, коли поліцейські офіцери громади мають можливість нас супроводжувати, — розповідає соцпрацівниця Олена Ботика. – Адже у неблагополучних сім’ях, де є випадки домашнього насильства, нерідко загрожують і нам: замахуються, сваряться. А коли офіцери поряд, ми спокійні.
Відвідавши кілька сімей, їдемо до дитячого спортивно-ігрового комплексу просто неба. Тут постійно накопичуються легкові авто, і в поліціянтів холоне кров у жилах, коли, буває, на дорогу вискакує дитина.
— Ми вийшли до міськради з ініціативою встановити у двох місцях знаки «Стоянку заборонено», а також обмежувачі швидкості, які в народі називають «лежачими поліцейськими», і скоро це буде зроблено, — розповідає капітан Іван Кіреу. – Також розробили новий план встановлення дорожніх знаків. Вже багато років цьому питанню не приділяли уваги, деякі знаки на вулицях міста зникли, що створює аварійну небезпеку. У Рені багато переселенців, багато транспорту – і треба чітко впорядкувати його рух.
Оскільки план розроблено та на виконкомі затверджено, депутати Ренійської міськради виділили 1,3 мільйона гривень на його реалізацію.
— Наше завдання – профілактика правопорушень, травматизму, ДТП, – розповідає Іван Кіреу. – На відміну від поліції, у нас немає планових показників, ми не звітуємо про розкриття злочинів, кількість рейдів тощо. Показник якості нашої роботи – це довіра населення.
— Ми завжди серед людей, — каже майор Шаповалов. — Громада купила нам нові машини, у баках завжди є бензин, ми дуже мобільні та всім жителям роздаємо номери своїх телефонів.
Півдня пролетіли непомітно. Ми попрощалися з поліціянтами — вони мали виїжджати до сіл, мешканці яких того дня відзначали храмове свято. Завдання ПОГів – бути присутнім на масових заходах. А ще (в умовах дефіциту кадрів у поліції) офіцерів нерідко залучають на допомогу патрулям служби «102» та оперативно-слідчим групам, які виїжджають на місце злочину. Час воєнний – скрізь треба встигнути.
Читайте також:
У п'ятницю, 11 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області оголошено штормове попередження. Очікуються… Read More
Сучасні житлові комплекси поєднують естетику у зовнішньому вигляді та плануванні, концептуалізм, ергономічні форми й водночас… Read More
Російські війська почали застосовувати безпілотники, які розкидають вибухонебезпечні предмети. Read More
Лідери низки європейських країн розмірковують над розміщенням своїх військ на території України. Що думають одесити… Read More
Україна відновила поромне сполучення з Грузією: так, вперше з початку повномасштабної війни з порту «Чорноморськ»… Read More
Активний розвиток сільськогосподарської діяльності сприяє тому, що виробники постійно працюють над розробкою препаратів, ефективного захисту… Read More