Статті

Одеський зоопарк у воєнний час: здорове харчування, музичне виховання та дефіцит вольєрів

В Одеському зоопарку, де цілий рік практично не вщухали захоплені голоси відвідувачів, сьогодні незвично тихо. Але тварини, які не сховалися від березневих морозів, живуть своїм звичайним життям. Співробітники зоопарку відповідають за тих, кого приручили.

Про вивірений раціон та ветеринарний контроль

Мавп не видно – холодно. Слониха Венді пережидає холод у теплому слоновнику. Ведмеді зовсім не вийшли із зимової сплячки. А тигри – з міркувань безпеки – мешкають сьогодні у закритому вольєрі тигренят.

Зате дуже веселяться молоді вовки. Експресивно реагують на поодиноких відвідувачів леви-підлітки. До матусів-лам і зебр туляться їхні малюки. Довірливо по звичні ласощі прямують до людей лані.

Все ж таки нудьгують деякі товариські звірі за відвідувачами. Зате ніхто не перегодовує їх без міри. А руда конячка розвозить усім мешканцям зоопарку належний вивірений раціон.

Водночас зоопарк, як і вся країна сьогодні, – на військовому стані. Хоча, як запевняє його директор Ігор Беляков, сирени повітряної тривоги звірів не лякають. А от на гуркіт вибухів відреагувати можуть… Тому й чергують у зоопарку його співробітники цілодобово.

Ігор Беляков

– Ми побоюємося обстрілів, побоюємося, що тварини можуть постраждати – і фізично, і психологічно. Вони можуть бути налякані і нам треба на це одразу відреагувати, – розповів директор зоопарку. – Тому ветеринарний лікар завжди мусить бути поруч. І в нас готові засоби для знерухомлення тварин, для їх упіймання.

Добре, що працювати залишився практично весь колектив зоопарку, зазначає Беляков. Хоча частина чоловіків записалася в тероборону, деякі пішли у військкомат і зараз перебувають у військових частинах.

«Головне – щоб світло було»

За словами Ігоря Белякова, зоопарк на сьогоднішній день має добрий запас кормів для тварин. Фінансує міськрада, підвозять волонтери. Щоправда, сам зоопарк сьогодні нічого не заробляє. А цей дохід становив чималу частину забезпечення його життєдіяльності.

 

Тому й звернувся зоопарк по допомогу до одеситів.

– Ми отримали багато переказів: від кількох гривень до п’яти тисяч. За пару днів зібрали понад 230 тисяч гривень благодійних внесків і ці кошти продовжують надходити. Але я хочу наголосити: на сьогоднішній день нашим тваринам голод не загрожує, – стверджує директор зоопарку. – Хоч і зустрічаються у соцмережах коментарі про те, що у нас звірі помирають з голоду. Щоправда, люди це пишуть з найкращих міркувань. Але не хочу вводити одеситів в оману: запас кормів у нас – як ніколи, зробили запаси води на випадок, якщо бомбане. Головне, щоб світло було. Зоопарк у Гостомелі без світла залишився: генератори є, але немає палива. Там тварини голодують та замерзають.

Не залишає у біді зоопарки України і Європейська асоціація зоопарків та акваріумів (ЄАЗА). Насамперед допомога була направлена у Київський, Харківський зоопарки і розташований у Харкові Фельдман Екопарк. Буквально цими днями гуманітарну підтримку одержали зоопарки Рівного, Вінниці, зоопарк та Екопарк в Одесі, Миколаївський зоопарк.

– Ми отримали допомогу від зоопарків Берліна. Варшави, Лодзі – сухі корми, медикаменти. Обіцяють допомагати і надалі. Я ще замовив про всяк випадок вогнегасники та сітки для вилову тварин – якщо звірі розбігатимуться, – ділиться Беляков.

Музика для кролика

До речі, реабілітаційний центр зоопарку свою роботу не припинив. Люди, як і раніше, приносять сюди тих тварин, які потребують допомоги.

До того ж, з початку війни одесити, які вирішили евакуюватися, почали привозити до зоопарку «на перетримку» своїх вихованців: кроликів, тхорів, морських свинок, мишей, щурів, шиншил, черепах, папуг…

Сьогодні в кабінетах співробітників зоопарку розмістилося понад 400 домашніх улюбленців. Приносять їх з клітками та запасом кормів. А займається «переміщеними тваринами» завідувачка ботаніко-господарського відділу зоопарку Оксана Фунтова.

– У перші дні на новому місці тварини дуже полохливі, – розповіла Оксана. – Ховаються в кути, нервують, кролики починають лапами стукати. Звірі реагують на новий запах, людей, атмосферу. Але згодом звикають. Я іноді навіть музику їм включаю якусь тиху – щоб вони трохи заспокоїлися. Випускаю кроликів погуляти, беру на руки шиншил, які звикли до цього вдома. Адже люди, залишаючи своїх вихованців, просять, щоб ми їх іноді гладили. Я намагаюся всім приділити увагу – щоб тварини відчували себе у безпеці. І коли все це закінчиться – повернулися додому нормальними, здоровими та щасливими.

Звіринець вдома

Понад сотню покинутих тварин люди, які залишилися в Одесі, вже розібрали «на утримання». Так, прийшла до зоопарку «прийняти в сім’ю» покинутого вихованця одеситка Анжела. Хотіла взяти тхора, а в результаті – забрала щура. Запитала, як звати тварину. Адже кожен має ім’я, до якого він звик.

– Якщо господарі повернуться, звичайно, віддамо, – запевнила Анжела. – Нам уже дали черепаху, є вдома ще багато інших «прийомних» тварин. Вирішили ще когось взяти, бо ми нікуди не їдемо.

В основному, зоопарк віддає у добрі руки тварин, яких колишні господарі залишають безповоротно.

– У нас є журнал, до якого ми тварин записуємо: і тих, від яких відмовилися, і тих, кого пообіцяли обов’язково забрати. Там є дані та номери телефонів господарів. І якщо вони не проти віддати свого вихованця іншим на перетримку, а згодом забрати, через нас вони можуть обмінятися номерами телефонів.

Поділіться кліткою та напувалкою!

Є у «притулку домашніх вихованців» і проблеми. Багато хто приносить тварин у тісних, незручних клітках, а дрібних гризунів іноді – і зовсім у трилітрових банках.

– У мене є шість кроликів, яких принесли у крихітній клітці. По-перше, тварини повинні бігати, розвивати мускулатуру, – переконана Оксана. – По-друге, дуже незручно з прибиранням – маленька клітка, де знаходиться багато тварин, швидко стає брудною. І навіть у людини, яка не страждає на алергію, вона може початися будь-якої миті. Адже різкі запахи дуже швидко поширюються. Тому прибираємо кожен день і намагаємося пересадити тварин із незручних кліток у наші.

Отже, якщо є у одеситів непотрібні клітки, напувалки, бокси – зоопарк їх із задоволенням прийме. Тим більше що багато людей звертаються сюди з проханням допомогти їм з клітками та засобами для транспортування тварин. У зоомагазинах вони давно стали дефіцитом.

– З початку війни обговорювали з директорами різних українських зоопарків гіпотетичні можливості евакуації звірів, але дійшли висновку, що це нереально, і займатися цим не будемо, – розповів Ігор Беляков. – Я маю намір все зберегти в цілості та безпеці тут. Тим більше, що у вересні цього року Одеському зоопарку виповнюється 100 років. Святкування заплановано на три дні. Тож запрошуємо усіх.

Для тих, хто хоче допомогти Одеському зоопарку, створено спеціальний рахунок:

КУ «Одеський зоопарк»

ЄДРПОУ 02219955

р/р UA228201720314261211301035308

МФО 820172

ДКСУ м. Київ, призначення платежу – благодійний внесок.

Фото авторки

Share

Recent Posts

  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21