Ми на одеській Молдаванці, на вулиці Садиківській, що простяглася від Градоначальницької до Розумовської, хоча посередині вулиці вам може здатися, що вона вже закінчилася. Але це не так. І це зовсім не єдина загадка старої одеської вулиці.
Чому Садиковська? Ні, ніяких садів ви на ній не знайдете. Є припущення, що названо її було на честь відставного офіцера Садикова, чиї володіння тут знаходилися.
Садиковська (за радянських часів – ім’я товариша Мікояна) має і загадки, і питання. Дійшовши нею від Градоначальницької до Ясинівського, ви вже вирішите, що біля вулиці всього два квартали, і вона вже закінчилася. Тим часом вона триває ще на пару кварталів, треба лише обійти школу і Християнський гуманітарно-економічний університет.
Так, доведеться піти в обхід, щоб вивчати вулицю далі. Зате ви побачите дорогою всю палітру мощення Одеси. Принаймні стара бруківка, асфальт, шматки «бездоріжжя» зі слідами давнішого тротуарного покриття – до ваших послуг.
Що ж до садів-садків, тобто на Садиківській лише вуличні палісаднички – доглянуті і з «точністю навпаки», так само як і їхні огорожі-огорожі. Ви тільки бігом не біжіть, ходите неквапливо – і відкриються вам деякі родзинки садівських палісадників.
Наприклад, в одному з них проживають милі дерев’яні герої, яких творить пенсіонер.
І якщо всі ці істоти та пташки – із сучасних штучок, то має Садиковська і свої загадки та історичні таємниці. І – треба ж! – свій останній витвір архітектор Бернардації побудував саме на цій вулиці. Збереглася на фасаді будинку навіть фігура жінки у ніші. Місцеві називають її святою.
Будинки на Садиківській здебільшого старі, але вже ближче до Розумовської ви побачите й сучасні висотки, як, наприклад, поряд із будинком, де проживав відомий Сашка-музикант із не менш відомого «Гамбринуса».
Час доніс нам багато історичних талісманів вулиці. То старі-старі ворота сповіщають нас про те, що будинок був збудований у 1888 році, а на інших зберігся навіть вензель власника. А ці старовинні двері! Ледве дихають часом, а немов розмовляють з вами з далекого минулого, на реставрацію просяться.
Вулиця тиха-тиха… На ній ви не зустрінете супермаркетів та магазинів. А ось що тут є у великій кількості, так це старі шини. Ось же підмога у вуличному господарстві!
Шини ви побачите по всій вулиці як будь що. Це і квітники, і огорожі для дерев, і міцна латка для тротуарної «дірки», що з’явилася. Старі шини служать і у дворах на Садиківській. Ну, ніяк без них!
Заплаток, тільки серйозніших, потребують і багато старих будинків на Садиківській. Це особливо наочно представлено на вулиці саме взимку, коли немає листя на деревах і тоді ніби оголюються перед вами всі негарності та проблеми. Втім, красивості та родзинки – теж.
Місцеві коти не те що здаються переляканими. Швидше, здивованими: вони немов знають кожного місцевого мешканця і дуже вражаються новачкам. Не дивно: транспорт Садиківською не слідує, торговими точками вулиця не балує. Чому тут робити чужим? Ну хіба родзинки старої Одеси вивчати. А вивчати є що.
Садиковська здається, що трохи причаїлася, немов сховалася серед інших вулиць одеської Молдаванки.
І в цьому теж є своя чарівність старої-старої вулиці з дивовижною назвою – Садиківська…
Читайте також: Одеська вулиця Михайлівська: змішання жанрів, стилів та настроїв.
Фото авторки
Філія «Інфоксводоканал» повідомляє, що у зв'язку з необхідністю проведення ремонтних робіт на об'єктах водопроводу у… Read More
У вихідні в Одесі активісти знесли низку меморіальних дощок, а також адресні таблички на честь… Read More
За останніми історичними даними, сьогодні ,19 травня 2025 року, Одесі виповнилося 610 років. Журналістка "Одеського… Read More
Лідер партії «Велика Молдова» Вікторія Фуртуне заявила про своє бажання повернути своїй країні Буджак на… Read More
У другому турі президентських виборів у Румунії здобув перемогу чинний мер Бухареста Нікушор - проєвропейський… Read More
За останніми історичними даними, 19 травня 2025 року Одесі виповниться 610 років. Перша відома назва… Read More