За останніх 20 років керівництво Одеської облдержадміністрації (ОДА), а з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну – військової адміністрації (ОВА) – змінюють один одного майже щороку. Що не так з Одещиною чи, можливо, з керівниками Одеської ОДА, - спробували розібратися журналісти «Одеського життя».
За 20 років змінилися аж 13 керманичів Одеської ОДА: від звільнення Сергія Гриневецького у 2005 році і до звільнення Максима Марченка у березні 2023. Якщо не враховувати «довготривалого» Сергія Гриневецького, якого ще у далекому 1998-м призначав головою обласної адміністрації Леонід Кучма (пробув на посаді аж до 2005 року), то «палітра» голів Одеської ОДА виглядає наступним чином:
Як бачимо, довше за всіх «керували» Одеською областю Микола Сердюк та Едуард Матвійчук – по два з половиною роки, а «скорострілом» виявився Микола Скорик, який як раз потрапив на початок революції Гідності і став «відомим» через прийняття нераціональних рішень (розгін мітингу та побиття журналістів перед ОДА, побудування стіни на вході в адміністрацію тощо).
Зрозуміло, що кожен президент України з початку виконання своїх обов’язків призначав в областях нових керівників, на яких мав опирати виконавчу владу на період керування країною з тих осіб, яким міг би довіряти. Але майже кожен глава держави змінював в Одеській області за 5 років двох керівників, окрім Володимира Зеленського – він встиг змінити на посаді керівника Одеської ОДА вже трьох голів: Максима Куцого, Сергія Гриневецького та Максим Марченка. І це ще не весь список, адже на Одещині в травні 2023 року очікується призначення нового керівника.
«Найсумніше в даній ситуації, що посада на державній службі і саме керівників обласних адміністрацій давно вже девальвовані і почалося це ще за президенства Віктора Ющенка (з січня 2005 року – ред.) і розглядається Києвом як розмінна монета у внутрішньополітичних торгах і як важіль, кого ж можна покласти в якості «смотрящого» за фінансовими потоками в регіоні. Давно вже Київ не підходить до питання визначення призначень на такі посади з державницьких позицій для розвитку регіону. Ця посада розглядається як ресурс», – прокоментував стуацію Анатолій Бойко, політичний експерт та голова Одеської обласної організації «Комітету виборців України».
Звільнення Максима Марченка, який «протримався» рік на посаді керівника Одеської ОВА, не стало несподіванкою. Здавалося б, призначення військового з бездоганною біографією на Одещині мало б надовго закріпити цього керівника в області, де щороку в органах влади виникали десятки гучних скандалів (корупція, земельні «афери», контрабанда тощо). І багато хто мав надію, що полковник з бойовим досвідом нарешті наведе порядок. Але не так склалося, як гадалося: саме за керівництва Максима Марченка почалася низка корупційних скандалів – спочатку в січні 2023 року затримують його заступника Олега Муратова за підозрою в розтраті грошей (ще ведуться слідчі дії), а потім ще одного заступника Марченка – Ігоря Ткачука за схожим звинуваченням. Як зазначається в Указі Президента України, звільнили Максима Марченка «згідно з поданою ним заявою».
В цей самий час звільняють голів обласних військових адміністрацій на Луганщині та Сумщині, але на початку квітня поточного року президент призначає там нових керівників.
Анатолій Бойко вважає, що Володимир Зеленський не буде призначати знову військового на Одещину, адже в цьому році Одеську область «викреслили» із зони бойових дій, і опинившись в тилу, в регіоні треба розвивати економіку.
«Мабуть, не можуть поділити. Посада голови Одеської ОВА – це дуже дорога посада, адже Одеський регіон – економічно розвинутий, зрозуміло, що багато хто хоче сюди потрапити і поставити своїх людей на посади. Тому, скоріш за все, вже третій місяць йде перетягування канату», – пояснив Анатолій Бойко, чому так довго не призначають керманича в нашому регіоні.
Втім, наше джерело в Одеські ОВА розповідає, що основне керівництво адміністрації вже давно склало валізи і чекають Указу Президента. Наразі з 10-го квітня 2023 року виконує обов’язки голови Одеської ОВА Борис Волошенков (сам призначив себе на цю посаду окремим Наказом за своїм підписом), а в заступниках ще залишилися Сергій Підгайний, Ігор Ткачук, Дмитро Радулов, Роман Григоришин.
Борис Волошенков та Сергій Підгайний потрапили на посади за часів головування в Одеській ОВА Сергія Гриневецького. Але останній був звільнений з посади 1 березня 2022 року, а Ігор Ткачук та Дмитро Радулов призначені заступниками вже за часів Максима Марченка, тому, зрозуміло, їх усіх не розглядають як можливих керівників Одеської ОВА і з приходом нового керівника, скоріш за все, будуть всі четверо звільнені.
За інформацією журналістки та колишньої помічниці одного з нардепів від «Слуги народу» Ірини Гриб, готують на посаду керівника Одеської ОВА відомого в Україні прокурора, наразі – керівника прокуратури м. Києва і уродженця с. Тимкове Подільського району Одеської області Олега Кіпера.
Слід зауважити, що за часів Януковича Кіпер був заступником начальника Головного слідчого управління ГПУ, куди його призначив тодішній генпрокурор Віктор Пшонка, а 24 жовтня 2014 року Кіпера було люстровано і внесено до списку осіб, яким заборонено працювати в органах державної влади до 2024 року. Але в 2019 році Окружний адміністративний суд Києва зобов’язав ГПУ виключити Кіпера з реєстру люстрованих осіб.
Втім, сам Олег Кіпер поки що не підтвердив інформацію і зауважив, що наразі є працівником прокуратури і відношення до Одеської ОВА ніякого не має. Але як прокурор Києва Олег Кіпер, зрозуміло, що є вхожим до кабінету Володимира Зеленського. Враховуючи це і той факт, що деякі корупційні скандали на сьогоднішній день не завершені і нещодавно в Одеській ОВА знову проводилися слідчі дії, а кілька працівників ОВА і нині на посадах, скоріш за все багатьом працівникам Одеської обласної військової адміністрації дуже скоро потрібно буде шукати роботу.
Зрозуміло, що відсутність керівника в Одеській ОВА і купа корупційних скандалів як на Одещині, так і в районах області, змусять Київ призначити голову адміністрації якнайшвидше. І станеться це, скоріш за все, в травні поточного року, адже пішов третій місяць, як наша область не має керівництва. Слід зауважити, що схожих ситуацій, коли на Одещині більше місяця не призначають голову ОВА, ще не було. А той факт, що на керівника області, яка погрузла в корупційних скандалах, призначать людину із силових структур для наведення порядку на Одещині – досить раціональна.
Читайте також:
Віктор ЗУЄВ
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More
21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи в Україні — одне із знакових державних… Read More
За прогнозом Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в… Read More
Арцизьку громаду Одеської області знову сколихнула трагічна звістка: на фронті загинув уродженець села Главані Денис… Read More
Чорна п’ятниця — це міжнародна традиція масштабних розпродажів, яка традиційно щорічно проходить в листопаді в… Read More
В Одеському зоопарку з'явилася пара котячих лемурів - хлопчик і дівчинка. Побачити цих екзотичних тварин… Read More