Одеса, можливо, найвідоміше у світі українське місто. Ім'ям Одеси називають європейські вулиці, площі та навіть цілі міста. Одеса має великі міжнародні зв'язки в усіх куточках світу і багато наших вулиць також названа на честь міст-побратимів.
Якщо бути дуже прискіпливими, то починати потрібно з болгарського міста Варна, яка в давнину мала те саме ім’я, що й Одеса, — Одесос. Але це були справи давно минулих днів, а нас більше цікавить сьогоднішній день. Зараз в Одеси 22 міста-побратими, і топоніми багатьох з них мають ім’я нашого міста. Наприклад, в угорському Сегеді цілий район міста названий Одеським, в італійській Генуї є вулиця Via Odessa, а в єгипетській Ларнаці відкрито парк, який отримав ім’я на честь південної столиці.
Найсвіжішою одеською назвою може похвалитися Берлін. У січні 2023 року в самому центрі німецького міста з’явилася площа Odesaplatz. Причому, зауважте, назва Одеси там написана українською. Та й назвали площу не просто так. Річ у тім, що вона знаходиться в міському окрузі Ліхтенберг, саме біля музею Карлсхорст. Саме у будівлі цього музею у 1945 році було підписано капітуляцію фашистської Німеччини. Крім того, на площі встановили «знак солідарності», на якому поруч із німецькою написано й українську назву топоніму.
Взагалі після початку російської агресії багато міст стали висловлювати свою солідарність з українською Одесою. У Клайпеді ще рік тому ім’ям Одеси назвали набережну, а мер міста освідчився любові до одеситів і побажав нам ще більше оптимізму, якому в нас можна повчитися.
Одеська вулиця — rue d’Odessa — є і в Парижі, і вона навіть має свою історію. Назву вулиця отримала на згадку про бомбардування нашого міста об’єднаною англо-французькою ескадрою у 1854 році під час Кримської війни. У той час майже 170 років тому обстріл Одеси сприймався Францією як переможний, що й дозволило назвати вулицю на честь обстріляного міста.
Буквально відразу на карті Парижа з’явилася не просто вулиця, а ціле вільне містечко, яке так і називалося — cite d’Odessa, у буквальному перекладі «місто Одеса». Через чверть століття, 27 квітня 1881 року, ухвалою муніципалітету Парижа відбулася реструктуризація колишнього «одеського містечка», внаслідок чого з’явилася Одеська вулиця. Зараз вона знаходиться у 14-му окрузі Парижа, неподалік легендарного бульвару Монпарнас, Люксембурзького саду та Латинського кварталу. Цей район французької столиці дуже жвавий, тут знаходяться багато відомих кафе і театрів, і Одеська вулиця вписується в оточення якнайорганічніше.
Що стосується назви міст, то в Одеси величезна кількість «однофамільців», які розташовані в різних країнах і навіть на різних континентах — в Америці, Канаді, Бразилії.
Так само як і в Парижі, в канадській провінції Онтаріо про обстріл Одеси під час Кримської війни нагадує і колишнє селище Мілл-Крік. Його перейменували в Одесу на згадку про облогу нашого міста або, як писали на той час, на честь «перемоги британської армії під час Східної війни». Східною англійці називали Кримську війну, в якій брали участь, а також обстрілювали Одесу у складі англо-французької ескадри.
У XIX столітті в Америці з’явилася мода давати невеликим селищам імена великих міст з інших країн. І найчастіше серед них трапляється назва Одеса. Найбільша американська Одеса розташована в штаті Техас і має безпосереднє відношення до нашого міста.
У 1881 році його заснували німецькі колоністи-одесити, які емігрували з Південної Пальміри. Вони збудували залізничну станцію, а 1927 року, коли тут почали добувати нафту, селище отримало статус міста. З того часу етнічний склад населення техаської Одеси майже не змінився. Нині тут видобувають нафту та газ, а найбільша газета називається «Одеський американець». Між іншим, президент Америки Джордж Буш-старший цілий рік прожив у техаській Одесі.
Є Одеса і в Бразилії, правда, місто там має назву Нова-Одеса. Це єдина Одеса, що знаходиться у Південній півкулі. Одесити тут, на жаль, ніколи не жили, а назву місто отримало завдяки міністру сільського господарства Бразилії. Він бував у багатьох містах Європи, але найбільше йому сподобалася чорноморська Одеса. На честь неї він і заснував місто з такою самою назвою.
Ще у 1969 році в американо-австралійської групи Bee Gees, яка була одним з найуспішніших колективів в історії музичної індустрії, вийшов альбом під назвою «Одеса». Відкривала альбом пісня “Odessa (City on the Black Sea)” у виконанні Робіна Гібба, написана братами Баррі, Робіном та Морісом Гібб. До речі, це був останній альбом гурту, після його виходу він розпався.
На честь нашої Одеси названі не тільки міста та вулиці. Наприклад, її ім’я носить одна з вершин Туркестанського хребта, астероїд, відкритий у 1976 році, та метеоритний кратер у штаті Техас. І це далеко не все.
Читайте також:
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More