Марія Палесіка: пережила голодомор, заслання, але співає і любить життя

Цю жінку доля почала випробовувати на міцність ще змалку, коли вона з матір’ю була відправлена у заслання на золоті копальні.

Вишиті рушники міняли на хліб

– Мені було шість років, коли нас відправили з рідного села етапом за те, що мама не виробила 220 трудоднів. То був голодний 1947 рік. Чомусь згадують лише голодомор 1932-1933 років. Сорок сьомий теж був дуже страшний. У ті часи ніхто не був спроможний виробити стільки трудоднів, бо люди були знесилені. Але маму, беззахисну вдову Ганну Горбешко, вніс до чорного списку голова колгоспу «Зоря комунізму» Макарій Печерський. Нас везли у вагонах, як скотину, — згадує Марія Палесіка.

Батько Герасим Бакуменко до Другої світової війни був директором школи у Лабушній. У 1941 році зник у Західній Україні, куди їздив міняти одяг на хліб. Така ж доля спіткала у 1947 році і старшу сестру Тетяну. Як переказує пані Марія, вона теж їздила з мамою, щоб виміняти хліба, — всю скриню вивезли з вишитими рушниками.

— Одна жіночка винесла нам поїсти супу. А я вже не могла ложку в руках тримати та й скаржилася мамі, що дуже ложка важка. А мама каже: «Їж, донечко, їж, набирайся сил», — споминає жінка.

Втратила маму

Тяжка робота підірвала здоров’я мами. Цілий рік вона була на лікуванні з пороком серця. А потім у неї виявили  онкозахворювання. Під час операції жінка померла. А дев’ятирічну Марійку вчителька відвезла до дитячого будинку.

– У 1952 році знайшла мене моя тітка і забрала у село Лабушне. Я вчилася дуже гарно. У селі закінчила семирічку, а потім у Кодимській школі — дев’ять класів, і пішла до райкому комсомолу просити путівку на Донеччину. Тоді було це модно. Мені хотілося заробляти гроші, купити гарний одяг, бо ми бідували, — каже жінка.

Працювала токарем і співала

Там вона закінчила школу робітничої молоді і знайшла своє кохання. Її суджений працював у забої. Вони одружилися, а коли чоловіка призвали до армії, він відвіз молоду дружину до своїх батьків у місто Суми.

– Я закінчила технічне училище, працювала токарем на машинобудівному заводі. Брала участь у художній самодіяльності — я дуже люблю співати, — продовжує Марія Палесіка.

Володіючи широким голосовим діапазоном у чотири октави, вона мріяла стати оперною співачкою. Але можливості вчитися не було.

Чоловік прийшов з армії, і вони повернулись на Донбас. Там народилася донечка. А через три роки повернулися в Суми. Вона пішла на завод, а чоловік – на титановий комбінат. Отримали квартиру. Тоді ж Марія закінчила музичну школу по класу фортепіано. А потім вступила на режисерське відділення музучилища.

Здавалося б, життя усміхається жінці. Та не заладилось із чоловіком. А коли поскаржилася своїй тітці на нестерпне життя, та запропонувала їй переїхати до села Лабушнепонятно.

Забрала донечку і піаніно

– Я уявила наш райський куточок. Річечку, у якій полощуть верби свої коси, жолоб, вишневі садки, зелені гаї. І так мені щемно стало, що я забрала донечку, піаніно і поїхала до тітки, — згадує пані Марія.

Жінка думала, що ще жива батьківська хата, але побачила, що від неї нічого не залишилося. Деякий час поживши у тітки, Марія з донею переїхали до міста Кодими. Влаштувавши донечку до дитсадка, жінка пішла на роботу у міжколгоспбуд. Через три роки отримала квартиру, вийшла заміж, народила сина. Але чоловік сім’ю поміняв на горілку. Тож Марія забрала документи з музучилища і перейшла на навчання до технікуму газової та нафтової промисловості. Такий вибір зробила через те, що боялась втратити роботу, бо на руках двоє діточок.

Двадцять років працювала майстром заводу залізобетонних виробів, була депутатом міськради чотирьох скликань і весь цей час не полишала сцену.

Її голос зачаровував. Вона займала перші місця у конкурсах художньої самодіяльності.

«Мене Господь благословляє»

Марія Палесіка

Згодом тодішня завідувачка відділу культури Зоя Поронник, крім участі у мистецькому житті району, доручила їй доглядати за парком культури і відпочинку. Парк став її дітищем. Він і сьогодні радує кодимчан розкішними шатами.

Тривалий час Марія Герасимівна була учасницею та керівницею ансамблю «Незабудка».

Марія Герасимівна без сцени не уявляла життя. Тож коли два роки тому змушена була залишити сцену, дуже переживала.

– Тепер я звикла. Маю курочки, город, квітучу клумбу перед вікнами. Діти мої живуть за кордоном. А мене Господь благословляє на роботу, — ділиться пані Марія.

Любов до пісні дає їй сили у 84 роки бути щасливою, володіти шикарним голосом і радувати ним друзів. Вона любить співати під час роботи, пораючись на городі чи за домашніми справами. Любить життя і дякує Богу за все.

Share
Любов Кузьменко

Закінчила факультет журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Видала чотири книги: «Рядки, перелиті в життя», «Горлиця отчого краю», «…І разом з ними йшла весна», поетичну збірку «І живу, і веснію любов’ю». З початку повномасштабного вторгнення росії на територію України веду активну боротьбу з російським агресором на інформаційному фронті, допомагаю у волонтерській сфері. Вірю в Бога і в те, що Він чує наші молитви до Нього. Люблю свою справу. Інколи насолоджуюсь самотністю і використовую цей стан для творчості чи самовдосконалення. Вважаю, що в кожному віці жінки є своя краса.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22
  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22