Статті

Компенсація за зруйноване житло: хто і як зможе отримати?

Внаслідок бойових дій на території України зруйновано тисячі будівель, і величезна кількість українців залишилася без даху над головою. Звичайно, всіх хвилює питання: як жити далі? Чи компенсує держава втрачені квадратні метри?

Передбачили різні варіанти

Наразі у Верховній Раді перебуває законопроект №7198 про компенсацію за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, завданих військовою агресією РФ. Документ поки що прийнято за основу, але, цілком імовірно, що до нього ще будуть вносити різні правки і доповнення. Проте про основні положення законопроекту можна говорити вже зараз.

Читайте також: Українцям, чиї будинки розбомбили рашисти, обіцяють підтримку від держави

Для початку перерахуємо коло осіб, які можуть претендувати на компенсацію  – це:

а) громадяни України, які є:

  • власниками пошкоджених та (або) знищених об’єктів нерухомого майна;
  • особами, які фінансували будівництво житлових об’єктів, але їх не було прийнято в експлуатацію;
  • членами житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці вищезгаданих осіб;

б) об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельним (житловим) кооперативом, що здійснюють утримання будинків, – на відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Механізм отримання виплат відбуватиметься таким чином. Спочатку власник (голова ОСББ, управитель) житла має подати заяву до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Такі комісії створять виконавчі органи влади як тимчасовий колегіальний орган.

Подати заяву слід під час воєнного стану або протягом 90 днів з дати його закінчення на території, де розташовано (було розташовано) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна. Це може бути квартира, приватна садиба, дача. Заяву на кожен об’єкт доведеться подавати окремо.

Які види компенсацій пропонують?

У законопроекті передбачено три варіанти надання компенсації.

Перший варіант – грошова виплата. Її даватимуть за пошкоджене або знищене житло. Розмір виплат визначатиметься за результатами оцінки вартості відновлення об’єкта. Методика проведення такої оцінки буде розроблена Кабміном.

Другий варіант – будівництво нового об’єкта нерухомості замість знищеного. Нове житло має бути аналогічною площі й такого ж типу (квартира, дача або приватний будинок). Гранична вартість об’єкта не мусить перевищувати вартість 150 квадратних метрів за один об’єкт нерухомості. При цьому житло може споруджуватися у тому ж населеному пункті або в іншому (за бажанням), але аналогічної категорії.

Нові будинки будуватимуть зі сховищами

Використовуючи досвід Ізраїлю, нові будинки в Україні збудують з бомбосховищами, роль яких виконуватимуть укріплені підземні паркінги

Третій варіант фінансування будівельних робіт з відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку. Розмір компенсації у цьому разі визначатиметься залежно від ступеня пошкодження будинку.

Щоб механізм компенсації запрацював на повну силу, держава планує створити єдиний реєстр, куди внесуть інформацію про пошкоджене або знищене російськими військами майно. Подати заяву на отримання такої допомоги можна буде незалежно від місця проживання або перебування. На вирішення питання відводиться 30 днів з дня подання заяви.

Пільговики у пріоритеті

Пріоритетне право на отримання компенсації хочуть надати:

  • багатодітним сім’ям;
  • особам з інвалідністю 1 та 2 груп;
  • учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни

Ірина Валентинова

Фото Української правди

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22