Якщо ви помітили, що стали частіше ходити в туалет по-маленькому і відчуваєте дискомфорт в нижній частині живота - це характерні прояви гіперактивності сечового міхура. Чому виникає цей поширений синдром і як із ним боротися, розповів лікар-уролог вищої категорії Іван Крижанівський.
Гіперактивний сечовий міхур (ГАМП) – це патологічний стан, що характеризується частими, різкими та важко стримуваними позивами до сечовипускання, при цьому інфекції сечових шляхів зазвичай відсутні. При цьому розладі м’язова тканина органу реагує навіть на незначне скупчення рідини, тому у людини виникає оманливе почуття постійної сповненості сечового міхура.
Хоча цей синдром не загрожує життю пацієнта, він завдає йому значного дискомфорту і може призвести до соціальної ізоляції людини і навіть розвитку депресії. При цьому захворювання дуже поширене – на них страждають до 20 відсотків населення: і дорослі, і діти. Але в основному воно турбує людей старше 40 років, причому жінки хворіють у кілька разів частіше за чоловіків, що пов’язано зі структурними особливостями жіночого сечостатевого тракту.
Основна причина прискореного сечовипускання — зміни в м’язовій оболонці сечового міхура, що призводять до мимовільних скорочень. Причинами такого збою часто стають різні неврологічні захворювання:
Також гіперактивність міхура може бути пов’язана із побічними ефектами від прийому деяких ліків (діуретиків, гіпертонічних препаратів, антидепресантів). Додатковими факторами ризику виступають літній вік, зайва вага та куріння.
До основних симптомів синдрому гіперактивного сечового міхура відносяться:
Перед постановкою діагнозу “гіперактивний сечовий міхур” виключаються інші патології з подібними симптомами: інфекції сечових шляхів, пухлини сечового міхура, сечокам’яна хвороба, дисфункція м’язів тазового дна, цукровий діабет, цистит. Для діагностики необхідно пройти огляд у уролога, здати загальні аналізи сечі та крові, виконати уродинамічні дослідження, УЗД нирок, сечового міхура, передміхурової залози, цистоскопію, уретроскопію. Також пацієнту зазвичай рекомендується протягом трьох днів вести щоденник сечовипускань.
При легких формах застосовуються немедикаментозні методики: корекція способу життя та питного режиму хворого, фізіотерапевтичні процедури, спеціальні вправи для зміцнення м’язів тазового дна, які особливо актуальні для жінок.
Якщо ці заходи є неефективними, призначаються лікарські препарати, що розслаблюють м’язи сечового міхура, при необхідності — антидепресанти.
У деяких випадках застосовується хірургічне лікування, а також ін’єкції ботулотоксину у м’язи сечового міхура, які знижують його спонтанні скорочення.
Для попередження розвитку гіперактивності сечового міхура та його рецидивів рекомендується:
Ірина Кадченко
Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More
Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More
На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More
Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More
До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More
Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More