Хронічний стрес через війну прискорює старіння організму – такого висновку дійшли наші медики. І змиритися з цим, махнувши на себе рукою, – не вихід, оскільки здоров'я – теж своєрідна зброя, яка дає змогу боротися і приносити користь суспільству.
Як зберегти в ситуації, що склалася, оптимізм і хороше самопочуття, знизивши ризики передчасно постаріти, розповіла терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.
Про те, що війна і спричинене нею психоемоційне напруження прискорили наше старіння, ще на початку липня заявив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. За його словами, основна проблема в тому, що сучасна доступність інформації дозволяє людям постійно спостерігати за воєнними новини майже у прямому ефірі, що дуже впливає на психологічний стан і загальне самопочуття людини.
Подібний тривалий вплив на психіку, на думку вчених та лікарів, призводить до того, що ми біологічно старіємо на 10-15 років раніше. Простіше кажучи, зараз людей у 40-50 років можуть «наздоганяти» хвороби, які більш характерні для 60-річних. Крім того, нам прогнозують через рік-два зростання захворюваності на онкологічні та серцево-судинні захворювання (гіпертонія, інфаркти, інсульти). Це подвійно сумно тому, що ми і до війни значно поступалися своїм ровесникам з інших країн Європи у тривалості та якості життя, фізіологічно старіючи в середньому на 10 років раніше.
Стрес різного роду зараз відчувають буквально всі: і ті, хто перебуває в окупації, і ті, хто страждає від обстрілів у мирних містах, і навіть ті, хто виїхав за кордон і перебувають у фізичній безпеці. Причини переживань можуть відрізнятися (страх за життя, невпевненість у майбутньому, неможливість пристосуватися до нових реалій), але результат один: наш організм виробляє гормони стресу – адреналін і кортизол, відсуваючи інші потреби на другий план.
Але якщо адреналін виділяється лише на момент небезпеки і швидко руйнується, то кортизол у стані хронічного стресу здатний вироблятися постійно, «відтягуючи» на себе всі ресурси організму. В результаті це призводить до дефіциту вироблення інших життєво важливих гормонів та запуску механізмів передчасного старіння: появи зморшок, погіршення тонусу шкіри, випадання волосся, збоїв у роботі внутрішніх органів.
До інших ризиків достроково постаріти у воєнний час можна віднести порушення сну, незбалансований раціон, малорухливий спосіб життя, неможливість дотримуватися правил особистої гігієни, нестача ліків, погіршення екологічної ситуації.
Навіть якщо змінити ситуацію в цілому ви зараз не в змозі, ваше завдання – спробувати змінити своє ставлення до неї і, як барон Мюнхгаузен, буквально витягти себе за волосся зі стресового болота:
Ірина Лебединець
Заголовне фото: Сегодня
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More
Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More