Як оплачується відпустка під час війни: розрахунок відпускних у 2023 році

Розрахунок відпускних в Україні регулюється законом «Про відпустки» та Кодексом законів про працю. Під час війни уряд вніс до цих документів низку змін. Усі нововведення прописані у законах «Про організацію трудових відносин в умовах військового стану» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин». Останній — передбачає зміни щодо оплати відпустки.

Як розраховують відпускні

Відповідно до Кодексу законів про працю, працівнику надається щорічна відпустка зі збереженням місця роботи та зарплати. Тобто відпускні можна формально назвати заробітною платою на час відпустки.

Під час відпочинку співробітник роботу не виконує. За цей період відповідно до законодавства йому виплачується його середній заробіток. Суму середньої заробітної плати за робочий день визначають, розділивши загальну суму виплат за останній рік на число календарних днів у розрахунковому періоді. При цьому до війни святкові та неробочі дні слід було відняти.

Розмір відпускних розраховують, помноживши щоденний середній заробіток на кількість днів відпустки.

Кількість днів для розрахунку відпускних у 2023 році

Розрахунковий період для нарахування відпускних повинен дорівнювати 12 календарним місяцям, які передують місяцю, що припадає на початок відпустки. На період воєнного стану норми Трудового Кодексу, якими встановлено перелік святкових та неробочих днів, не застосовуються. Тобто – святкові та неробочі дні, зазначені у ст. 73 КЗпП, при наданні відпустки мають бути розраховані як звичайні календарні дні, і на її тривалість не впливають.

Виплата відпускних у 2023 році

За законом, виплатити відпускні працівнику повинні не за день до настання дати відпустки, а раніше. До повномасштабної війни в Україні роботодавець був зобов’язаний виплатити за три календарні дні до цього терміну.

Згідно з новим законодавством, зарплата підлеглим за час відпустки повинна виплачуватись до її початку за умови, що така норма передбачена трудовим або колективним договором. Разом з тим, у договорах про трудові відносини це положення може змінюватися.

Тривалість відпустки-2023

Згідно із законом, основна щорічна відпустка повинна надаватися працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів. Разом з тим для окремих категорій співробітників законодавчі акти передбачають відпустку і тривалішу.

Під час воєнного стану роботодавець має право обмежити відпустку будь-якому працівникові до 24 календарних днів. А також відмовити у наданні невикористаних відпускних днів.

Невикористані дні повинні бути надані працівникові після припинення воєнного стану.

Повністю відмовити у наданні відпустки в період дії воєнного стану роботодавець має право лише в тому випадку, якщо працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

Розрахунок відпускних при звільненні

Працівник перед звільненням має право піти у відпустку або отримати компенсацію за невикористані відпускні дні. Обмежень щодо їх кількості немає. Можна — і за 10 днів, і за 24 як за поточний рік, так і за минулий. Також працівник має право частину днів використати на відпустку, а частину – на компенсацію.

Виплачується компенсація в день звільнення. Її сума розраховується за тими самими правилами, як і розрахунок відпускних-2023.

Чи включають лікарняні до розрахунку відпускних-2023

У Порядку №100, що визначає розрахунок середнього заробітку для оплати та компенсації відпускних, наведено всі виплати, які при цьому не враховуються. До них належать:

  • одноразова чи багаторазова матеріальна допомога;
  • компенсації та вихідну допомогу;
  • виплати на підставі цивільно-правового договору;
  • доплати за виконання одноразових та окремих доручень, що не належать  посадовим обов’язкам працівника; компенсації на період відрядження чи переказу;
  • премії;
  • винагороди за участь у змаганнях та конкурсах; пенсії, допомога держави;
  • соціальні виплати;
  • вартість спецодягу, виданого безкоштовно;
  • вартість путівок у санаторії та будинки відпочинку, оплачені підприємством;
  • премії до святкових та ювілейних дат;
  • відшкодування працівнику за пошкоджене здоров’я або каліцтво.

Таким чином, до розрахунку середнього денного заробітку лікарняні та декретні виплати включати зобов’язані.

Читайте також:

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

В Ізмаїлі «швидка» з мигалкою потрапила в ДТП: багато постраждалих, загинула жінка

В Ізмаїлі сталася ДТП за участю карети швидкої допомоги та легкового автомобіля. Постраждали семеро людей,… Read More

20-05-2025 в 08:31
  • Новини

В Одесі стартувало будівництво найбільшого інклюзивного маршруту України

В Одесі розпочато будівельні роботи на інклюзивному маршруті «Північ - Південь», який стане найбільшою пішохідною… Read More

20-05-2025 в 07:36
  • Новини

В Одесі спростували інформацію про побиття хворого чоловіка працівниками ТЦК

Відео з чоловіком, який лежить посеред вулиці Незалежності в Одесі, облетіло Telegram-канали. У дописах стверджувалося,… Read More

20-05-2025 в 07:09
  • Новини

В Одеській 28-й бригаді склали присягу перші контрактники 18–24 років

В Одеській 28-й окремій механізованій бригаді імені Лицарів Зимового походу завершили підготовку перші військовослужбовці за… Read More

20-05-2025 в 06:41
  • Positive News

Одеський гумор: палиця для собаки та про що думає ворона

Доброго ранку, друзі! Вітаємо з вівторком! Тиждень набирає обертів, і щоб він був легким та… Read More

20-05-2025 в 06:11
  • Новини

Як зміниться магнітна активність 20 травня – прогноз

У вівторок, 20 травня 2025 року, очікується спокійна геомагнітна ситуація. Згідно з прогнозом, рівень геомагнітної… Read More

20-05-2025 в 05:42