Хвороба серця не завжди виявляється на ранніх етапах. На що звертати увагу, щоби не пропустити симптоми хвороби серця, розповіла лікар-терапевт вищої категорії Ганна Кондратьєва.
Ішемічна хвороба серця (ІХС) — це захворювання, викликане недостатнім кровопостачанням серцевого м’яза (міокарда) і найчастіше виникає через атеросклеротичний ураження коронарних артерій. Не отримуючи у потрібній кількості кисню та поживних речовин, серце починає гірше справлятися зі своїми функціями.
ІХС – одна з найпоширеніших серцевих патологій у світі та одна з основних причин інвалідизації та смертності. У групі ризику – пацієнти старше 50 років, люди із зайвою вагою та спадковою схильністю. Чоловіки страждають від ІХС частіше за жінок.
Ішемічна хвороба серця може протікати гостро і хронічно, виявляючись як інфаркт міокарда, серцева недостатність, стенокардія або аритмія. ІХС також може стати причиною раптової серцевої смерті через зупинку серця, викликану різким зменшенням кількості крові, що поставляється до нього, через повну закупорку великої артерії.
У більшості випадків причина порушення кровопостачання — це значне звуження або навіть закупорка просвіту коронарних артерій через утворення атеросклеротичних бляшок. Інші причини – це спазм судин, порушення мікроциркуляції та тромбоз, які зазвичай також розвиваються на тлі атеросклерозу.
До факторів ризику розвитку ІХС відноситься і наявність у людини цукрового діабету, патологій щитовидної залози, артеріальної гіпертензії, жовчнокам’яної хвороби, хронічних захворювань нирок, порушення обміну речовин, синдрому зупинки дихання уві сні.
Крім того, спровокувати виникнення проблем із серцем здатні тривалий стрес, малорухливий спосіб життя, активне куріння та зловживання алкоголем, а також неправильне харчування.
Симптоми захворювання багато в чому залежать від виду стенокардії. Наприклад, так звана «німа» форма ІХС взагалі не викликає скарг з боку хворого і зазвичай діагностується під час проведення профілактичної ЕКГ.
Основна ознака інфаркту міокарда — сильний гострий біль за грудиною, що триває від 15 хвилин до години і не вщухає після прийому нітрогліцерину. Зазвичай вона виникає після навантаження або через гіпертонічний криз. Також у хворого може спостерігатися холодний липкий піт, нудота, запаморочення, задишка, непродуктивний кашель, страх смерті.
Для діагностики ІХС необхідний ряд лабораторних та інструментальних досліджень: загальні аналізи сечі та крові, біохімічний аналіз крові, УЗД серця, ЕКГ, холтерівське (добове) моніторування серцевого ритму, тести з навантаженням. За рішенням лікаря пацієнту можуть призначатися інші обстеження.
Лікування ІХС багато в чому залежить від форми патології і зазвичай включає прийом препаратів, що знижують рівень холестерину, розріджують кров, розширюють судини, що виводять зайву рідину з організму, нормалізують серцевий ритм і артеріальний тиск.
Якщо лікарська терапія неефективна, у пацієнта є ураження головної коронарної артерії, цукровий діабет та інші показання, можуть бути рекомендовані кардіохірургічні операції (стентування, аортокоронарне шунтування), що різними способами відновлюють нормальні умови для кровопостачання серця.
І для лікування, і для профілактики ішемічної хвороби серця дуже важливо вести здоровий спосіб життя. Також необхідно контролювати показники холестерину та артеріального тиску. Крім того, навіть без скарг на здоров’я потрібно щонайменше раз на рік робити кардіограму.
Ірина Лебединець
В Одесі планують спрямувати 2 мільйони гривень на санітарну обрізку зелених насаджень уздовж Траси здоров’я… Read More
Всім привіт із п'ятницею! І нехай вона виявиться по-справжньому позитивною та вельми продуктивною! І ще… Read More
У п'ятницю, 4 квітня, очікується сонячна активність із К-індексом 5 (червоний рівень), що відповідає сильним… Read More
В Одесі можуть розпочати примусову евакуацію неправильно припаркованих авто вже у травні. Водіям доведеться сплачувати… Read More
Розвиток промислових квадрокоптерів тісно пов'язаний із зростанням потреби в ефективній та безпечній розвідці місцевості, інспекції… Read More
В Одесі після зимової консервації знову запрацював фонтан на Театральній площі біля Оперного театру. Його… Read More