Через російську агресію, що триває, майбутня зима може виявитися для українців дуже важкою, адже рашисти навмисно намагаються знищити нашу інфраструктуру. Як же вижити за можливої відсутності електрики, газу та опалення? Хтось радить терміново утеплити будинки та закупити буржуйки, а інші рекомендують насамперед запастися теплим одягом та їжею.
«Одеське життя» звернулося за консультацією до легенди альпінізму – першого одесита, який підкорив Еверест – Мстислава Горбенка. Адже альпіністи, як ніхто інший, з власного досвіду знають, що таке холодна та голодна зима.
Директор альпіністського клубу «Одеса» Мстислав Горбенко побував на найвищих точках світу, а одне з його сходження навіть увійшло до Книги рекордів Гіннеса, і це означає, що він зміг вижити в найсуворіших умовах – без води, тепла та світла.
– Я знаю людей, які купили туристичні плитки та газові балончики на випадок, якщо не буде газу та світла. У альпіністів у рюкзаку теж є це «спорядження». Чи потрібні такі речі у повсякденному житті?
– У придбанні туристичних плиток (примусів) та газових балончиків завжди є сенс. До речі, альпіністи туристичні плитки називають «пальники», я сам такі закупив, доки є можливість. Навіть у мирний час доводиться їх використовувати, особливо на дачі, якщо немає світла. Витрата газового балончика залежить від потужності, яку Ви дасте. Зазвичай їх вистачає, щоби нагріти воду або розігріти щось. Єдине попередження: працюючий примус не можна залишати без нагляду, особливо на ніч, інакше можливе отруєння ударним газом.
– Чи користуються термобілизною альпіністи та чи ефективно вона?
– Звичайно, ми користуємося термобілизною. Для тих, хто не знає: це спеціальна білизна, яка вбирає вологу (піт), і тому тіло людини не охолоджується. Я раджу взимку термобілизну використовувати повсякденно, а ось від бавовни краще відмовитись, вона не тримає тепло.
– У альпіністів є якісь поради, як зігрітися у разі негоди?
– Є одна проста формула для того, щоб зігрітися – це формула «обмеженого простору». Пояснюю: неможливо обігріти будинок, не маючи у ньому газу чи електрики. Для цього необхідно знайти якийсь маленький простір, наприклад, кухню або спальню, облаштувати та утеплити його. Альпіністи, перебуваючи в горах, де температура повітря мінус 40-50 градусів, щоб не замерзнути, також утеплюють свої намети, усувають щілини та протяги. Така сама ситуація і з тілом людини. Якщо ви носите просторий міський одяг – пальто, шуби, то можете зігрітися, але на якийсь час. Але щоб зберегти тепло тіла, вам потрібно обмежити себе у просторі. Тому, крім термобілизни та вовняних речей, альпіністи носять спеціальні пухові куртки та штани. Можливо, пухові штани звичайній людині не стануть у нагоді, а от пухові куртки на змійці, які щільно облягають, закривають талію та руки, не дадуть замерзнути в будь-яку погоду та в будь-якому місці.
Стаття на тему: Як пережити нелегку зиму: поради бувалих
– В інтернеті часто радять на випадок холодної зими купити каремати та спальні мішки, як ви на це дивитеся?
– Взагалі спальники (пухові або синтепонові) та каремати будуть доречними, якщо ви знаходитесь у сховище. Перші допоможуть зберегти тепло тіла, другі практичні та зручні у використанні, добре тримають будь-яку температуру. До того ж ці речі стануть у нагоді і в мирний час – усім, хто любить виїжджати на природу. Ну і не забувайте про побутові речі, які завжди повинні бути в будинку: сірники, свічки, ліхтарики, батарейки. І термос: добрий термос зможе добу тримати температуру.
– Що їдять альпіністи, коли треба набратися сили та зігрітися?
– Ну, тут усе просто! Незважаючи на якісь рекомендації спортивних лікарів, українці беруть із собою в гори сало. Я багато років займаюся альпінізмом і точно можу сказати, що у важких умовах організм вимагає саме цей продукт! А простіше кажучи – це будь-яка жирна їжа. Тому, якщо є можливість, завжди тримайте у холодильнику шматок сала.
Читайте також: Що робити, якщо відключили газ?
Зазвичай газових балончиків для примусу (пальника) буває два види:
При цьому, як зазначають одесити, які закупили туристичні плитки та газові балончики ще в березні, коли війна тільки починалася, туристичний газовий балон зручний у використанні і більш надійний, а от на цангових вода закипає швидше.
На початку війни пальник коштував 350 гривень, туристичний газовий балон – 130 гривень, а цанговий газовий балончик – 85 гривень.
Ви також можете дізнатися: Чи буде Одеса з водою, світлом, газом та теплом?
Розмовляла Анастасія Єпур
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More