Мистецтво Одеси другої половини ХХ і початку ХХІ сторіччя неможливо уявити без творчості Геннадія Гармидера – можливо, найяскравішого одеського художника, закоханого в рідне місто.
Тема Одеси, її славної історії, неповторність її архітектурних ансамблів захопила його відразу й назавжди. Іще студентом славетного Одеського художнього училища він ходив містом з альбомом, замальовуючи вуличні сценки, окремі деталі декору і цілі будинки, щоби з часом втілити їх у своїх офортах, які стали живою пам’яттю чудового міста. Наш бурхливий час все змінює, але на графічних аркушах Гармидера Одеса залишається неповторною, єдиною у світі. Вони народжені союзом любові, майстерності і натхненної праці художника.
Геннадій Гармидер – один з найвідоміших арт-амбасадорів рідного міста. Більшість його творів, що відтворюють Одесу як неповторне явище багатонаціональної спільноти, світової культури й містобудування, розлетілися світом: по музеях, приватних колекціях та галереях. Його Одеса захищена талантом художника від ерозії часу та повсякденності. Такою і залишиться вона на сторінках художнього альбому, який збере репродукції офортів і живопису, створених художником протягом десятиліть творчості. Роботу над альбомом до прийдешнього 80-річного ювілею майстра вже розпочато групою ентузіастів, об’єднаною ГО «Ротарі Клуб Одеса-Рішельє». Альбом-білінгва (українська/англійська мови) включатиме репродукції найзначніших робіт, створених художником протягом усього життя. Цей надскладний шлях, особливо під час воєнного лихоліття, ми обов’язково здолаємо разом із нашими благодійними помічниками.
Олександр Грабовський, член робочої групи зі створення ювілейного альбому Г.В. Гармидера, координатор видавничого проекту
Графічні серії, присвячені Одесі, охоплюють всю історію Одеси – від початку ХІХ сторіччя і до його кінця, відображають усе ХХ сторіччя і початок нового, ХХІ. Це майже 150 творів, які можна об’єднати загальною темою – «Одеса вчора, сьогодні і завжди», де Одеса живе, радіє і сподівається.
Навіть у подорожах за кордон, у Марселі, Парижі, Барселоні, Римі, Флоренції, Генуї, Афінах, містах Німеччини та Фінляндії, – скрізь він знаходить риси рідного міста. Так народилися серії «Міста світу», «Казки про Італію», «Париж очима одесита», «Французи і Одеса», «Афіни і Одеса».
До одеської теми належать серії «Дворики Одеси», «Одесити, одеситки і не тільки». Ну і як же без одеських котів!
Вишукану витонченість офортів майстра доповнюють прекрасні живописні твори олією, темперою, аквареллю. На них зображено не тільки Одесу, але й красу природи України, Італії, Франції.
З юності захоплений морем, він віддав данину романтиці моря з його мінливістю і величчю. Серії «10 днів на тримарані», «Старий причал» народжені подорожами під вітрилами.
Діапазон інтересів Гармидера надзвичайно широкий. Він працює у всіх жанрах і техніках, створює живописну серію портретів сучасників «Друзі мої». У натюрмортах майстер передає своє захоплення красою матеріального світу.
На всій творчості Гармидера лежить відбиток високого професіоналізму, вишуканого смаку, легкого одеського гумору. При всій точності зображення, твори Гармидера не протокольні, вони наче маленькі моноспектаклі зі своїм сюжетом. У цьому виявилася його освіта, здобута у театральній майстерні Київської національної академії мистецтв. Знання світової матеріальної культури дозволило йому стати чудовим ілюстратором, що оформив більше 100 книжок світової та вітчизняної класики, твори сучасних авторів, зокрема й одеситів.
Гармидер є учасником численних художніх виставок в Україні та за кордоном. Його персональні виставки, де б вони не експонувалися – в Одесі, Києві, Чернігові, Миколаєві, в Америці, Італії, Фінляндії тощо, – ставали подією у культурному житті, викликали живий інтерес цінителів прекрасного, відзначалися дипломами і публікаціями в пресі, виконуючи роль культурних посланців Одеси та України.
Твори Гармидера, як найкращу пам’ять про улюблене місто, вивозили з собою не тільки одесити. Вони є у президентів і колекціонерів, зберігаються у музеях України, Франції (Париж), Польщі (Краків, Варшава), Фінляндії (Оулу), США (Балтимор, Вашингтон), Угорщині (Дьор), Болгарії (Габрово), Югославії (Спліт).
До 200-річчя Одеси на одеській кіностудії режисером Василевським було знято фільм «Музика в камені» про творчість Геннадія Гармидера. Йому присвячено статтю в «Енциклопедії сучасної України», багатьох журналах і періодиці.
Творчість Геннадія Гармидера, напоєна сонцем, радістю життя, натхнення, любов’ю до рідного міста, гідно представляє у світі мистецтво України і його малої батьківщини – Одеси.
Світлана Крижевська
* * * * *
«Ротарі Клуб Одеса-Рішельє» репрезентує проект на 2022-2023 роки «Ювілейний альбом художника Геннадія Гармидера».
«Ротарі Інтернешнл» – це міжнародна громадська організація, яка налічує понад 1,2 мільйони осіб, об’єднаних у понад 35000 клубів по всьому світу. Це виключно благодійна неполітична та нерелігійна організація з бездоганною репутацією протягом понад 100 років. Вже понад 50 таких клубів зареєстровано в Україні. Наша мета – об’єднати ділових та професійних лідерів для надання гуманітарних послуг, сприяння доброзичливості та миру у всьому світі.
«Ротарі Клуб Одеса-Рішельє» за шість років існування здійснив чимало благодійно-соціальних програм. Одна з них на найближчий час – створення та видання художнього альбому до 80-річчя видатного одеського художника Геннадія Гармидера. Це видання має відобразити більш ніж 50-річний творчий шлях майстра – Художника, Громадянина, Патріота України, Літописця Одеси. Його творчість має численних шанувальників не тільки в Україні, але й далеко за її межами.
Автори ідеї цього проекту – члени нашого клубу: В’ячеслав Воронков – заслужений журналіст України, президент Гільдії власних кореспондентів, власний кореспондент газети Верховної Ради «Голос України» і Олег Борозенко – лікар-реаніматолог, кандидат медичних наук. Неоціненна медіа-підтримка проекту нашими ротаріанцями Геннадієм Чабановим – журналістом, редактором масових газетних видань та Віктором Денісовим – кандидатом технічних наук, автором 3-томного видання «Історія одеських виставок», графічні форзаци до якого майстерно виконав Геннадій Гармидер.
Нашими помічниками-благодійниками вже розроблено сайт-візитівку проекту (О. Грабовський, Т. Малишева), обговорюється організація персональної виставки художника. Зусилля клубу підтримали та підсилили Олександр Грабовський – людина, знана в Одесі, автор кількох чудових книг про рідне місто; Тетяна Малишева – фахівець з розробки сайтів, комунікацій та промоції; Світлана Крижевська – член Національної спілки художників України, мистецтвознавець, старший викладач кафедри образотворчого мистецтва Південноукраїнського педагогічного університету (Одеса), автор статей-персоналій до «Енциклопедії сучасної України».
Запрошуємо одеситів до співпраці щодо здійснення нашого проекту. Цим віддамо належне видатному Майстру, який створив чарівні, неув’ядні образи Одеси – міста, що підкорює, надихає, не скоряється ерозії часу. Щиро бажаємо Ганнадію Васильовичу, справжньому надбанню нашої рідної Одеси, доброго здоров’я, щастя, творчих злетів та осяяння!
Більш докладну інформацію дивіться, будь ласка, на нашому сайті.
* * * * *
РЕКВІЗИТИ ДЛЯ БЛАГОДІЙНИХ ВНЕСКІВ:
Одержувач ГО РОТАРІ КЛУБ ОДЕСА-РІШЕЛЬЄ (Громадська органiзацiя)
ЄДРПОУ 40173118
Українська гривня: UA98305299000002600802490369494
EURO: UA273052990000026004014919540
USD: UA373052990000026004024915307
Галина Зіцер, президент ГО «Ротарі Клуб Одеса-Рішельє», заслужений працівник культури України, директор Одеської філармонії
У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More
В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More
22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More
У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More
Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More