Другий день фестивалю «Одесі-610»: захід, що проходить у культурному просторі на вулиці Торговій, 2, радує одеситів і гостей сонячною погодою та насиченим розкладом. На відміну від вчорашнього дня, дощу майже не було, і це додало святу особливого шарму – багато подій відбувалися просто неба, наповнюючи простір теплом і емоціями.
Сонячний день ніби запрошував одеситів і гостей міста насолодитися мистецтвом на свіжому повітрі. Виставкові роботи розташувалися просто неба, дозволяючи відвідувачам ближче познайомитися з творчістю художників та митців.
– Це так гарно – бачити мистецтво просто неба! Наче стара-стара Одеса оживає в кожному мазку, – поділилася враженнями молода відвідувачка Надія.
Частина лекцій також перемістилися на вулицю. Гості слухали розповіді про маловідомі сторінки історії Одеси.
Другий день фестивалю подарував одеситам не лише нові знання, а й відчуття єдності. Людей було більше, навіть відчувалась ще більша зацікавленість.
До речі, про зацікавленість історією рідного міста. Після лекції гідеси Ольги Потєхіної «Смаки Шевченка», я спитала в неї про враження від фестивалю. Та розмова вийшла, як то кажуть, «за рамки». Говорили про «наболіле».
Одразу питаю в пані Ольги, чи потрібен Одесі такий фестиваль під час війни?
– Я вважаю, що під час війни він потрібен нам удвічі. Фестиваль викликає різноманітні емоції – ажитацію, критику, навіть хейт. Але головне, що він приваблює публіку, яка зацікавилася. Це люди, які цікавляться питаннями одеської ідентичності, самосвідомості. Зараз ми не просто шукаємо орієнтири – ми багато думаємо. Я це відчуваю під час екскурсій, коли люди ставлять питання: хтось із цікавості, а хтось із бажанням спровокувати. І я вітаю всі види цікавості, ну, звісно, окрім фізичної чи моральної агресії. До честі організаторів і відвідувачів, атмосфера фестивалю під гаслом «Дізнаватися!» дозволяє ставити навіть незручні питання. Моя мета – не переконати всіх, я не беру на себе таку сміливість. Але люди йдуть збагаченими, з новими думками, розглядаючи все під іншим кутом. Це розворушує нас, коли душевний смуток і біль стають такими сильними. Нехай це буде спрямоване на пізнання.
– Ви вже торкнулися теми незручних питань. Які вони бувають?
– Найчастіше я чую як гід: «Давайте ще знесемо Дюка!» Це в моєму особистому топі.
Також часто говорять про перейменування вулиць. На лекціях я наголошую на розмежуванні понять – вшанування пам’яті та історичний факт. Ми не прибираємо факти, не замітаємо їх під килим. Натомість зараз ми використовуємо історію в більшому обсязі, збагачуємо її. Ми розповідаємо про інтернаціональну Одесу. Один із прикладів – Шарль Сікар, який був не лише купцем і власником одного з перших готелів у місті, а й потужним піар-менеджером Одеси. Він написав книгу про місто, запросивши світ долучатися до цього проєкту. Тож я не зменшую історію, а збільшую її, і гості фестивалю це відчувають, проявляючи жадібність до фактів.
– Чи чуєте ви питання на кшталт: «Одеса – не українське місто»?
– Так, щось подібне іноді трапляється. Але я помічаю, що гості приходять уже налаштованими позитивно. Можливо, це тому, що я та мої колеги ведемо інстаграм українською. До повномасштабного вторгнення ми ще питали, як людям зручніше слухати екскурсії… У мене трапляється більше питань, ніж суперечок. За три роки війни було лише два таких випадки. А ще додам, що атмосфера фестивалю допомагає долати стереотипи, і я рада цьому.
…Фестиваль «Одесі-610» продовжує відкривати нові грані історії та культури міста.
Завтра – ще один день, сповнений відкриттів, і, сподіваємося, сонце й далі тішитиме одеситів своїм теплом.
Долучайтеся до культурного свята Одеси!..
Фото авторки
За останніми історичними даними, 19 травня 2025 року Одесі виповниться 610 років. Перша відома назва… Read More
Одеський «Чорноморець» достроково залишає Українську Прем'єр-лігу за підсумками сезону 2024/25. У матчі 29-го туру 18… Read More
У понеділок, 19 травня 2025 року, розпочалася 1181-ша доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More
У Молдові планують масштабний розвиток транспортної інфраструктури: влада розглядає можливість будівництва високошвидкісної автостради і першої… Read More
Затока, на жаль, цього року залишиться без доступу до пляжів і моря. Проте готелі та… Read More
У центрі Одеси, на вулиці Дерибасівській, невідомі розбили меморіальну табличку, встановлену на колишній будівлі Рішельєвського… Read More