Попри війну, екскурсії Одесою мають попит. Серед відвідувачів не лише туристи: корінні одесити прагнуть по-новому побачити рідне місто, а новоспечені містяни — зокрема переселенці, знайомляться таким чином зі своїм новим домом.
Російська агресія, деколонізація — все це змінює зміст традиційних пізнавальних прогулянок містом. Екскурсовод Віолетта Дідук, з якою ми пройшлися одеськими вулицями, розповідає:
— Змінився запит. Люди хочуть більше історії, яка не лежить на поверхні. Не про Ланжерона, Дерибаса… Це все вже нам відомо. Навіть на стандартному маршруті можна і показувати сучасність, і робити історичні паралелі. Наприклад, біля «Пасажу» можна розповісти про події 2 травня 2014 року, з чого вони починалися. Це інформація, яку навіть не всі земляки знають.
Звісно, повномасштабне вторгнення внесло свої корективи. На сталий екскурсійний текст нашаровуються нові сенси та акценти. Точка збору багатьох екскурсій — Соборна площа. Після трагедії, що сталась влітку 2023, серед гідів обговорювалось — чи треба міняти локацію для старту та першого знайомства з містом.
— Багато з організаторів питали, чи може ми поміняємо локацію, адже буде «такий негатив одразу»? — каже пані Віолета. — Я відмовилася міняти точку збору. Навпаки, на кожній екскурсії я показую світлини, що було і що є зараз. Показуємо Катерининську площу — її еволюцію і що там сьогодні меморіал, який ніхто не наказував робити, але так воно сталося. Зруйнований готель «Одеса», наші порожні поки що Потьомкінські сходи…»
Також в Одесу їдуть іноземці: від журналістів і волонтерів — до любителів «екстриму» — для останніх побувати в країні, в якій йде війна, це свого роду «сафарі». Обов’язковою локацією для відвідування віднедавна став «Музей українського спротиву» — експозиція розташувалась в екскурсійній агенції «Тудой-сюдой», гіди якої після 24 лютого стали активно волонтерити та допомагати армії.
Серед експонатів — уламки ракет та «шахедів», речі та спорядження російських окупантів, потрощені дорожні знаки з місць боїв на Херсонщині та багато інших артефактів війни.
— Всіх іноземців я просто обов’язково веду саме сюди, тому що вони бачать трошки таку Одесу на чилі, я їм показую, що попри це все ми знаємо, що відбувається, ми, як можемо, допомагаємо, і постійно перебуваємо в контексті війни, — пояснює Віолета Дідух.
Одна з найпопулярніших туристичних «розважалок» — легенда про бандитську Одесу. Попит хоч і зменшився, але не значно — розповідає Віолетта Дідук. На тематичних екскурсіях жінка розкриває іншу сторону «бандитської романтики» — розповідає про її реальні наслідки:
— Наприклад, про того ж Мішку Япончика: це ж таке саме умовне ПВК початку XX століття. І ми можемо подивитися історію цього ПВК, що сталося з цим умовним героєм, що не можуть бандити йти у військо, не можуть бандити співпрацювати з владою. І дуже цікаво проводити такі паралелі. Або інший приклад: Сонька Золота Ручка, вона не просто «десь там каблучком наступала і щось там крала.» Можна показати, що ця жінка потім була ув’язнена в страшній тюрмі на острові Сахалін, що є друга сторона медалі цих всіх «прикольних» історій».
У підсумку, якщо зануритись глибше, Одеса може здивувати — впевнена пані Віолетта:
— Дуже часто люди приїжджають і очікують щось типу «Привоз, Дерибасівська, украли гаманець» … Це все, що вони очікують від Одеси. Після екскурсії думки змінюються. Наша історія набагато глибша, ніж вважається. Глибока, багатогранна, цікава та незвідана до кінця.
В Одесі на розі вулиць Дерибасівської та Рішельєвської, в історичному будинку відреставрували ще одні старовинні… Read More
За інформацією компанії «Укренерго», сьогодні, в неділю, 24 листопада 2024 року, заходи обмеження споживання електроенергії… Read More
Почалася тисяча п'ята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України. Ситуація на фронті залишається складною.… Read More
Російська пропаганда не має меж в абсурдності та продукує нові фейки, спрямовані на підрив єдності… Read More
Одесити Катерина Ножевнікова, Андрій Ставніцер та Еліна Світоліна потрапили до сотні відомих українців, які роблять… Read More
У селі Гвоздавка Друга на Одещині рибалки-ентузіасти взяли на себе відповідальність за порятунок річки Кодими.… Read More