Статті

З 1 квітня для придбання ліків потрібен Е-рецепт: для яких і як його отримати?

З 1 квітня 2023 року е-рецепт вводиться на всі рецептурні ліки, які пацієнти купують власним коштом в аптеках. Розповідаємо, для яких ліків потрібен рецепт, як отримати е-рецепт та скільки діє е-рецепт.

Ліки за рецептом: як це працює?

Минулого року в Україні ввели продаж антибіотиків та наркотичних (психотропних) препаратів за електронними рецептами. З 1 квітня 2023 року е-рецепт запровадили на всі рецептурні ліки. Зроблено це для того, щоб унеможливити самолікування, пояснюють у Національній службі здоров’я України.

Ці правила викликали негайну і дуже бурхливу реакцію в суспільстві. Крім багатьох питань і гнівних коментарів, багато українців вирушили «штурмувати» аптеки. Напередодні першого квітня закупитись на користь медикаментами без рецептів вирішили й одесити. Чому так сталося і як насправді тепер купувати ліки, дізнавалася «Одеське життя».

Що змінилося з 1 квітня при купівлі ліків?

Головне, на чому наполягає МОЗ України: перелік рецептурних засобів не розширювали. Безрецептурні препарати відпускатимуть без рецепта і надалі. А ось ліки, які раніше опускалися за паперовим рецептом, з 1 квітня можуть відпускатися ще й за електронним.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко підкреслив, що рецептурні препарати в Україні завжди відпускалися за рецептом. Однак аптечні мережі користувалися тим, що паперовий рецепт не потрібно зберігати і відпускали такі препарати вільно.

За словами Ляшка, електронний рецепт — це додатковий сервіс, за допомогою якого в МОЗ хочуть відстежувати, хто що виписує, на які групи препаратів, де відпускається, при якій хворобі призначають той чи інший. інший препарат.

Які препарати тепер є рецептурними?

Рецептурні ліки — це лікарські засоби, які підлягають відпустці виключно за призначенням лікаря та призначаються на спеціальних рецептурних бланках. Це:

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати, у тому числі й протизаплідні;
  • препарати для лікування артеріального тиску, серцевих захворювань;
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі антигістамінні засоби;
  • кроворозріджувальні препарати;
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю, кашлю, заспокійливі.

Хоч би якими безпечними здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик. Неправильне вживання може спричинити серйозні побічні ефекти або залежність. Саме тому призначати їх має лише лікар.

Як дізнатися, для яких ліків потрібен рецепт

По-перше, перевірити, чи потрібен рецепт для препарату можна, ознайомившись з інструкцією лікарського засобу у паперовому чи електронному варіанті. Якщо в інструкції у графі «умови відпуску» зазначено «за рецептом», для придбання цих ліків потрібен рецепт від лікаря.

По-друге, дізнатися чи потрібен рецепт для ліків та, чи відпускаються ці ліки за рецептом, можна в розділі «Пошук лікарських засобів» на сайті Державного реєстру лікарських засобів України. Вкажіть у пошуку торгову назву або міжнародне непатентоване найменування (МПН) лікарського засобу. У докладній інформації знайденого препарату будуть зазначені умови його відпустки: за рецептом чи без.

По-третє, в аптеці фармацевт відповість на ваше запитання щодо будь-якого препарату.

Читайте також: Які ліки можна буде купити лише за рецептом з 1 квітня?

Як отримати е-рецепт на купівлю ліків

Щоб отримати рецепт на рецептурні ліки, необхідно прийти на прийом до лікаря. Виписати е-рецепт може лікар будь-якої спеціальності державної, комунальної чи приватної клініки, а також лікар-ФОП. Під час огляду лікар зареєструє вас в електронній системі охорони здоров’я (при необхідності) та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків.

Чи діють паперові рецепти?

Так, е-рецепт впроваджується поступово. А у разі відсутності світла чи зв’язку в медичній установі лікар, як і раніше, може виписати вам рецепт на спеціальному паперовому бланку.

Чи обов’язково мати мобільний телефон, щоб отримати е-рецепт?

У разі, якщо у вас чи ваших близьких немає мобільного телефону, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

Чи зможе лікар виписати рецепт на конкретну торгову назву ліки?

Е-рецепт не містить торгових назв препаратів, а тільки дієву речовину. А пацієнт вже самостійно ухвалює рішення про бренд лікарського засобу з відповідною речовиною.

Чи можна отримати е-рецепт дистанційно

У разі тривалого лікування через хронічне захворювання або при необхідності продовжити лікування або профілактику повторний електронний рецепт можна буде отримати, звернувшись до свого сімейного лікаря дистанційно. Для цього в системі попередньо обов’язково має бути зафіксовано перше призначення лікаря. Як і під час очного прийому, з випискою е-рецепту ви отримаєте його номер та унікальний підтверджувальний код, які необхідно повідомити фармацевту в аптеці для придбання ліків.

Читайте також: Пенсії, доплати, ліки: що і для кого зміниться найближчим часом

Протягом якого часу діє е-рецепт

Пацієнт може погасити електронний рецепт в аптеці протягом 30 днів. У пацієнта є можливість придбати ліки у меншій кількості, ніж зазначено у самому рецепті (часткова відпустка), але весь рецепт знову-таки має бути погашений протягом 30 днів. Для наркотичних (психотропних) лікарських засобів термін дії рецепта – 10 днів.

У якій аптеці можна придбати ліки з е-рецепту

Отримати препарат за електронним рецептом можна в будь-якій аптеці. Для цього всі аптечні заклади мали до 1 квітня 2023 року зареєструватися в електронній системі.

Як отримати ліки на територіях, де ведуться бойові дії?

У період воєнного стану діють винятки на придбання рецептурних ліків без рецепта в межах територіальних громад, розташованих у районі ведення активних бойових дій.

Популярні медикаменти, на які потрібен рецепт

Знеболювальні та жарознижувальні

Всі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену можна придбати вільно. А ось популярного анальгіну без рецепта тепер можна купити лише 10 таблеток, ампули – лише за рецептом. Те саме з ношпою та спазмалгоном — таблетки без рецепта, ампули — за рецептом.

В цілому вся ампульна продукція тепер у продажу тільки за рецептом. Також без рецепта не можна купити популярний знеболюючий та протизапальний засіб німесил.

Ліки проти кашлю

Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю, як і раніше, продаються вільно, зокрема мукалтин, AСС, сиропи на основі амброксолу. За рецептом — всі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Загалом більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярним беродуалом.

Гормональні препарати

Всі гормональні препарати тепер відпускаються за рецептом, включаючи протизаплідні засоби, у тому числі «екстренний» постінор. Рецепт також необхідний для придбання препаратів для щитовидної залози — тироксину, L-тироксину або еутироксу.

Строго за призначенням лікаря тепер будуть відпускатися деякі мазі і креми, що містять гормони, зокрема, момедерм. Але феністил досі у вільному доступі.

Антигістамінні (протиалергічні)

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: діазолін, лоратадин, супрастин і т.д. Однак супрастин в ампулах або дексаметазон — лише за рецептом.

Ліки проти гіпертонії та серцево-судинних захворювань

Всі популярні засоби для зниження тиску, такі як каптоприл, каптопрес, бісопролол — виключно за рецептом, як і сечогінні препарати фуросемід і діакарб. Краплі корвалол і валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл вже потрібен рецепт, до речі, так само як і на етиловий спирт. Засоби для розрідження крові, такі як магнікор або кардіомагніл, також можна купити лише малими упаковками;

Ольга Новікова



Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Статті

Ціни на листопадовому Привозі: під дощиком – за салом

Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More

2024-11-22
  • Новини

День гуманного суспільства та любові до веснянок: що ще святкують 22 листопада

Що святкують в Україні та світі 22 листопада. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Read More

2024-11-22
  • Новини

Церковні свята 22 листопада: прикмети, кого вшановують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 22 листопада. Розповідаємо, пам'ять яких святих вшановують православні віряни в цей день,… Read More

2024-11-22
  • Новини

Магнітні бурі 22 листопада: чи є ризик для метеозалежних

У п'ятницю, 22 листопада, магнітосфера Землі буде в спокійному стані. Магнітних бур не очікується. Read More

2024-11-22
  • Статті

Який інтернет обрати під час відключень світла?

У сучасному світі стабільний та швидкісний інтернет дуже важливий для виконання бізнес-завдань та повсякденного користування.… Read More

2024-11-21
  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21