Статті

Документи про стаж – у гарячій точці. Як бути?

Наразі багатьох переміщених осіб цікавить як оформити пенсію, якщо документи, що підтверджують страховий стаж, перебувають у зоні бойових дій.

«Поруште таку тему, як оформлення пенсії внутрішньо переміщеної особи за Списком №1. Це зараз турбує багатьох працівників, бо документи, які підтверджують пільговий стаж, знаходяться на підприємстві, де ведуться бойові дії. Як держава захищає таку категорію людей?

Володимир Камуз, лист надійшов на електронну пошту»

Пільговий стаж підтвердити складніше

Проблема справді набуває величезних масштабів, але на даному етапі держава, мабуть, цим не особливо займається. У повоєнний час законодавство однозначно доведеться доопрацьовувати. Але деякі норми, які допомагають підтвердити стаж, у тому числі пільговий, існують. Адже з подібними проблемами стикалися й люди, які працювали до 2014 року на територіях, які згодом стали непідконтрольними. Навіть якщо хтось міг отримати якісь документи з тієї сторони для оформлення майбутньої пенсії в Україні, то з печатками так званих республік ці документи все одно ніхто б не прийняв.

Справа в тому, що пільговий стаж підтвердити складніше, ніж звичайний, навіть у мирний час. А у воєнний час виникають складнощі підтвердити не лише пільговий, а й звичайний стаж, і в результаті можна взагалі залишитися без пенсії.

Нагадаємо, що звичайний стаж до 1 січня 2004 року підтверджується трудовою книжкою та іншими документами, а після зазначеної дати – даними про сплату страхових внесків із реєстру персоніфікованого обліку. Для підтвердження пільгового стажу, як правило, ще потрібно надати довідку з місця роботи, яка уточнює особливий характер роботи, атестацію робочих місць тощо. Хоча якщо підприємства опинилися на окупованій території, то пільговий стаж також може бути підтверджений даними, які є у реєстрі застрахованих осіб. Але знов-таки за періоди після 2004 року.

Відомо, наприклад, що тисячі металургів маріупольського комбінату «Азовсталь» залишилися без трудових книжок і без таких пільгових довідок. Доступу до документів на розбомбленому заводі немає. Схожа ситуація може скластися і на інших підприємствах Донбасу, зокрема на шахтах.

Що робити? У разі виїзду з районів проведення бойових дій намагатися взяти з собою максимум документів. Хоча б трудову книжку. Але, на жаль, не всі мають таку можливість, коли виїжджаєш в екстремальних умовах.

До речі, частина підприємств уже встигла, починаючи з минулого року, переслати оцифровані копії трудових книжок своїх працівників до Пенсійного фонду. Це суттєво полегшує справу. Поступова відмова від паперових трудових і перехід на електронні книжки показує важливість цього процесу. У таких людей взагалі не повинно бути жодних проблем із майбутньою пенсією.

Допоможуть довідки, свідки, комісія

Цього року, щоб призначити звичайну пенсію за віком у 60 років, потрібно мати 29 років звичайного стажу. А, наприклад, металургу або шахтарю можуть призначити пенсію у 50 років за наявності 25 років загального стажу, з яких не менше ніж 10 років за Списком №1. І той, і той стаж треба підтверджувати. Наприклад, якщо людина працювала справно з 2004-го до 2022 року і сплачувала внески, то все це зарахують до загального стажу за даними персоніфікованого обліку. Але це лише 18 років. А як довести решту стажу до 2004 року, якщо на електронну трудову книжку людина ще не перейшла? У хід підуть і паперова трудова книжка, і архівні довідки, і військовий квиток, і диплом про навчання та свідоцтво про народження дитини (для жінок). Крайній випадок – підтвердження стажу показаннями свідків (є особлива процедура).

З пільговими пенсіями ще складніше. Але при обласних управліннях Пенсійного фонду працюють спеціальні комісії з підтвердження пільгового стажу. Ці комісії створено для випадків, коли підприємство ліквідовано і людина не може надати довідки, що підтверджують особливий характер роботи. З недавнього часу на цих комісіях також займаються розглядом документів з виправленнями або неточностями за час роботи до 2004 року для тих, хто виїхав з окупованих територій Донецької або Луганської областей.

На розгляд комісії подаються будь-які документи, які безпосередньо або опосередковано можуть підтверджувати пільговий стаж. Але, як бачимо, зараз такі комісії не вирішують повною мірою усіх проблем, пов’язаних з новим витком війни. Дуже сподіваємося, що невдовзі їхні повноваження буде розширено.

Сергій КОРОБКІН, незалежний консультант

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Затверджено проєкт утримання парку імені Шевченка: що це означає

На пленарному засіданні сесії Одеської міської ради було затверджено новий проєкт утримання центрального парку імені… Читати далі

2024-09-19
  • Новини

Узимку в Україні може не бути світла по 18 годин на добу, – прогноз ООН

За прогнозами Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ) цієї зими в Україні… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Розвивається попри війну: біля Рені та на Дунаї розпочали масштабне будівництво

Минулого місяця депутати Ренійської міськради ухвалили чергові рішення про виділення ділянок землі на березі Дунаю… Читати далі

2024-09-19