Статті

Дачні поради вересня: осіння заправка грунту, «запальничка» для компосту та календар робіт

Різкий перехід із спекотного літа в прохолодну осінь змушує дачників прискоритися під час підготовки рослин до сезону наступного року. Виноград розвантажують від грон для визрівання лози, прискорюють дозрівання томатів, грядки перекопують, відправляючи рослинні залишки в осінній компост. А ще можна один раз внести в ґрунт натуральний будівельний матеріал і забути про дефіцит кальцію на 15-20 років.

В саду та на городі

Сад. Продовжують прибирати падалицю та муміфіковані плоди з гілок. Час початку збирання плодів. Дозрівання насіння культур визначають за потемнінню більшості насіння. Намагайтеся не пошкодити пруїновий (восковий) наліт на плодах. Припиняють поливи. Якщо є час, робіть санітарну обрізку, а також видаляйте листя разом з гусеницями американського білого метелика.

Огород. Перекопуйте грядки, що звільнилися. Забирайте рослинні залишки, випалюйте бур’яни, особливо з насінням, що дозріває. Грядки після томатів, гарбузових чи бобових можна підготувати для посадки озимого часнику.

Квітник. Настає час для викопування цибулинних, які зберігаються у приміщенні. Цибулини, що зимують у відкритому грунті, і багаторічні квіти ділять, розсаджують, пересаджують. Обрізають рослини, які цвітуть на приростах поточного року: гібіскус, сніжноягідник, гортензія хуртовина, літньоквітуча спірея, перстач.

Виноградник. Продовжують збирання винограду. Будь-які сорти винограду не варто перетримувати на лозі, щоб вона добре визріла. Цьому також сприяє видалення молодої порослі, що утворилася після карбування. Якщо на винних сортах з’являються ягоди, що засохли, негайно відправляйте грона на переробку. Інакше за вас це зроблять оси та фруктові мухи – дрозофіли. Саме час пройтися по друзям і сусідам для дегустації винограду і намітити сорти, що сподобалися, для розмноження.

Захист рослин: профілактика фітофторозу пивом

Якою б теплою не була осінь, однієї з ночей може різко похолодати або піти холодний дощ. Томати, що ледь почали дозрівати, можуть постраждати від фітофторозу.

Подібне лихо також трапляється з гарбузами, кабачками, огірками, які залишилися на грядках. Особливо від цього страждають городи «вихідного дня». Але є досить простий спосіб захисту. Якщо ви застосуєте його за пару днів до різкої зміни погоди, то зможете врятувати рослини від захворювання, а також прискорити дозрівання плодів за рахунок хмільного підживлення.

Знадобиться будь-яке світле пиво. Амінокислоти, що містяться в пиві, дуже несприятливі для фітофторозу та борошнистої роси, вони створюють захисну білкову плівку на поверхні плодів. Знадобиться одна склянка пива на літр води. Отриманим розчином рясно обприскують рослини. Періодичність обприскування залежить від погоди та вашого бажання «поділитися» пивом з рослинами.

Мінеральні добрива: осіння заправка ґрунту

Про врожай на присадибних ділянках треба дбати заздалегідь з осені. Насамперед, застосовують осінню заправку ґрунту добривами, щоб навесні на старті рослини не мали жодних труднощів у харчуванні.

Існує чимало городніх рослин, які страждають від дефіциту кальцію: томати та перці (вершинна гнилизна), чутливі до нестачі кальцію бобові рослини, картопля, капуста, цибульні культури.

Одна з найважливіших функцій кальцію – забезпечувати міцне зчеплення між собою клітин. Нестача кальцію призводить до того, що клітини погано з’єднуються, стають пухкими та пропускають через міжклітинний простір усілякі патогени. Рослини у стані дефіциту кальцію сильно уражаються шкідниками.

Про нестачу кальцію може сигналізувати календула: на таких ґрунтах вона погано розвивається, швидко відцвітає і зав’язує насіння, яке швидко обсипається, а восени рослина сильно уражується борошнистою росою.

Колосальним і багаторічним джерелом кальцію є мармурова крихта, яка дуже повільно виділятиме в ґрунт карбонат кальцію. У процесі життєдіяльності рослин виділяються кислоти для розчинення карбонату кальцію та перетворення його на розчинні форми.

На відміну від дрібнодисперсних добрив, таких як крейда або доломітове борошно, мармурова крихта розчиняється у ґрунті дуже повільно, без різкої зміни кислотності, при цьому забезпечуючи м’яке та рівномірне надходження кальцію до коріння. Півлітрову банку мармурової крихти рівномірно розподіляють на три-чотири квадратні метри і перекопують або ретельно розпушують ґрунт. Для економії можна закладати мармурову крихту безпосередньо у лунку. Внісши її один раз у відкритий або закритий ґрунт, на 15-20 років можна забути про дефіцит кальцію.

Як прискорити дозрівання томатів

Незалежно від осінньої погоди, томати все одно доводиться дозарювати. Крім традиційного перенесення молочних томатів у тепле приміщення, Дозрівання можна прискорити за допомогою опалих яблук.

Відомо, що яблука виділяють газ етилен, який прискорює налив та дозрівання (дозарювання) овочів та фруктів. Один із способів – зібрати під яблунею падалицю та розкласти її під кущами томатів. Якщо немає на дачі яблуні, то цю функцію чудово виконають ґрунтові мікроби, але для виділення ними етилену їх потрібно підгодувати молоком.

Знадобиться лише 1 літр жирного молока на відро води. Під кожну рослину виливають 1 лiтр молочного розчину або рівномірно розсипають одну столову ложку сухого молока. Буквально через тиждень ви побачите, як молочне підживлення прискорює налив та дозрівання томатів. І найголовніше: такі природні прийоми дозрівання ніяк не позначаються негативно на смаку та ароматi плодів.

Родючість ґрунту: «запальничка» для компосту

Якщо не можна спалювати рослинні залишки, відправимо їх у компостну купу. А щоб органіка швидше перегнила, компост треба «запалити».

Зелені рослинні залишки не потребують додаткової допомоги для перетворення на компост. А ось осінній (жовтий) компост із листового опаду, соломи та висохлого бадилля – зовсім інша справа. При приготуванні жовтих компостів в суху органіку добре додавати трохи азоту у вигляді сечовини, суперфосфату, а ще краще – борошно кісткове або фосфоритне борошно. Усі необхідні перетворення відбудуться навесні, і у вас вийде поживний субстрат.

Для осіннього компосту найпростіше, але найгірше – це додавати мінеральні добрива. Краще поливайте купу кухонними відходами, вони багаті на білок, який забезпечить мікроби азотом, фосфором і калієм. Тим більше, що восени такий компост не приваблюватиме мух, як це трапляється влітку.

Що посадити та посіяти у вересні?

Сприятливі дні для посадки та посіву:

  • крес-салат, щавель – 28, 29;
  • цибуля на перо – 28-30;
  • часник – 12;
  • абрикос, вишня, слива, алича, яблуня, айва, груша, персик, волоський горіх, інжир, обліпиха, хурма, черешня – 14, 15;
  • суниця, полуниця, гіацинт – 11;
  • лимонник, ківі, актинідія, братки, цибуля-порей, огірки, петрушка на зелень, перець пекучий, кріп, фенхель – 28, 29.
  • хризантема – 21-24;
  • квіти з цибулин, морква, петрушка на корінь, редиска, селера, буряк – 11, 14, 15;

Заборонені днi: 25-27 вересня.

Агротехнічні заходи на вересень:

  • оранка, культивація, підгортання, розпушування – 12, 16, 17, 21-24;
  • закладка компосту – 19, 20;
  • обрізка гілок та пагонів – 16-24;
  • обприскування, знищення шкідників – 21-24;
  • полив (незалежно від фази Місяця) – 9-11, 19, 20, 28, 29;
  • щеплення – 28, 29;
  • прополювання – 21-24;
  • внесення мінеральних добрив – 28, 29;
  • внесення органічних добрив – 11, 14, 15, 19, 20.

Примітка: Усі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, а й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик і під Місяцем у Водолії.

Отруйна краса: чим небезпечна квітка аконіт

Аконіт

Величезна кількість прекрасних рослин, що радують очей, не просто небезпечні, а смертельно небезпечні. Серед них звичні та поширені в наших палісадниках квіти. Продовжуємо знайомити вас із небезпечними квітами.

У цієї квітки дуже багато назв: борець, вовчий корінь, шоломник, венерин черевичок, цар-трава, козяча смерть, синьоока, капюшон, конячка. І все це аконіт, у якого всі частини рослини є отруйними, особливо коренева система. Достатньо всього двох грамів – і без швидкої допомоги не обійтися. Перші симптоми отруєння: надмірне слиновиділення, блювання, дискомфорт у животі, печіння у роті.

(Далі буде)

Підготував Юрій Руденко

Фотографії з відкритих джерел

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

Узвіз Віталія Блажка (Марінеско) закривають на ремонт: як ходитимуть автобуси і трамваї

На узвозі Віталія Блажка стартує будівництво нової дренажної системи. У зв'язку з цим з 23… Read More

2024-11-22
  • Статті

Афіша Одеси 22-24 листопада: безкоштовні вистави, екскурсії, виставки

Ми живемо в час історичних подій. 10 років Революції Гідності, 20 років Помаранчевої революції, роковини… Read More

2024-11-22
  • Новини

Співробітники «Інфоксводоканалу» відгукнулися на заклик здати кров для поранених

До керівництва підприємства звернулися співробітники обласної станції переливання крові з проханням здати кров для потреб… Read More

2024-11-22
  • Статті

Грай та вигравай: у VARUS стартувала новорічна акція

Новорічний настрій уже стукає у двері, а разом із ним — фантастичні подарунки від VARUS!… Read More

2024-11-22
  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22