Нещодавно в Одесі повторно цвів каштан, а зараз цвіте бузок і навіть юкка нитчаста. Але, незважаючи на теплу осінь, все ж таки тримайте напоготові матеріали для покривних рослин, адже похолодати може різко. А щоб узимку не нудьгувати за дачею, деякі овочеві та зелені рослини можна продовжувати вирощувати у горщиках на підвіконні, наприклад базилік, м'яту та навіть солодкий перець.
Сприятливі дні для посадки та посіву в листопаді:
Заборонені дні:
Агротехнічні заходи на листопад:
Примітка. Усі дати відносяться не тільки до відкритого ґрунту, а й до парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик і під Місяцем у Водолії.
Не всякі багаторічні і навіть однорічні квіти варто висаджувати у квітнику. Потрапивши у більш сприятливі умови, деякі з них можуть розростатися та пригнічувати інші рослини.
У лісі, на галявинах, можна зустріти величезні галявини ароматного конвалії. У більш сприятливих умовах нашого саду або палісадника конвалія може почати поводитися агресивно. Тому або садіть його в якихось віддалених місцях, або вибирайте сорти, які мають не суто біле забарвлення, а ніжно-рожеве, махрові сорти – вони не так швидко розростаються. Або створіть конвалії більш мізерні умови, наприклад на пісочку і на сонечку, і там він почуватиметься стриманіше.
(Далі буде)
Сад. У листопаді продовжують побілку стовбурів та скелетних гілок, видаляють муміфіковані плоди на деревах. Не зайвим буде неглибоке перекопування приствольних кіл, для знищення шкідників, що зимують, і личинок. По можливості згрібайте опале листя, щоб можна було до холодів перекопати грядки.
Огород. Остаточно видаліть (вирвіть з коренем) бадилля перцю, томатів, кабачків і гарбуза. Перед першими заморозками потрібно прибрати буряки, моркву, гарбузи. Саме час висаджувати часник озимий.
Ягідник. При посадці малини та ожини покладіть у посадкову ямку шматки прелих старих дощок. Справа в тому, що в дикій природі ці рослини ростуть саме в такому середовищі, де багато всіляких лісових органічних речовин, у тому числі дерев, що впали, стовбурів, що сплять, якихось гілок, шишок, що містять такий корисний гриб, як триходерма. Триходерма здатна забезпечувати захист від хвороб протягом усього життя малинника.
Квітник. При посадці щеплених троянд не садіть їх так, як садять щеплені плодові дерева, коли місце щеплення має розташовуватися над рівнем ґрунту. Щоб щеплені троянди не вимерзали і не давали кореневої порослі від шипшини, поглиблюйте місце щеплення на 3-5 сантиметрів, а плетисті троянди – щонайменше на 5-7 сантиметрів.
Подбайте про ремонтантну малину з осені. Для хорошого врожаю її потрібно правильно обрізати, і найголовніше – у правильний термін.
Часто садівники відразу ж, як зібрали ягоди, приступають до обрізки. Однак обрізку малини потрібно проводити в максимально пізні терміни пізно восени, у листопаді, аж до грудня, коли настають стійкі морози. Справа в тому, що якщо обрізати малину зарано, то всі поживні речовини не надійдуть з відтоком зі стебел у коріння, і наступного року можна втратити частину врожаю.
Осіннє обрізання ремонтантної малини проводять під корінь. При цьому всі фітопатогени та шкідники видаляються з ділянки разом із надземною частиною.
Якщо у вас немає літніх сортів, ремонтантну малину можна підрізати інакше, щоб мати врожай на початку літа. Для цього на невеликій ділянці малини надземну частину видаляють лише наполовину, залишаючи приблизно метрові пеньки. Але при цьому потрібна обробка проти хвороб і шкідників препаратами, що містять мідь, які працюють при низьких позитивних температурах. Головне щоб кілька днів не було опадів. У результаті влітку буде невеликий урожай, причому малині вистачить сил та харчування, щоб дати повторний осінній урожай.
Дуже важлива умова в осінній період – це мульчування малини, але не соломою або скошеною травою, як влітку, а гноєм або компостом, що перепрів, – 10-15 літрів на квадратний метр (літню мульчу потрібно попередньо прибрати). Крім утеплення кореневої системи навесні малина отримає чудове харчування для швидкого зростання навесні та гарного врожаю.
У нашому кліматі солодкий перець вважається однорічною рослиною, але за певної зимівлі можна дати йому можливість прожити кілька років.
Погода ще дозволяє викопати рослину з грудкою землі, зірвати всі перці, обрізати гілки так, щоб залишити кілька вузлів на основному стеблі, і вкоротити коріння. Пересадіть перець у горщик і додайте свіжу землю навколо коріння.
Перенесіть рослини перцю в будинок, на веранду, балкон або в інше приміщення, щоб забезпечити достатнє тепло та захист від холоду. Ідеальна температура для перезимівлі перців становить 13-18оС. Взимку полив обмежте до одного разу на 2-3 тижні, дайте ґрунту майже висохнути, перш ніж поливати.
Добрива вносити не потрібно, достатньо використовувати ґрунт для горщика з певним вмістом поживних речовин. Така спартанська зимівля дозволяє рослині піти в сплячку і зберегтися на зиму в невеликому просторі.
Коли мине загроза заморозків, можна пересадити річну «розсаду» перців у відкритий ґрунт. На Одещині гріх не спробувати вирощувати солодкий перець як багаторічник, щоб наступного вегетаційного сезону розпочати ранній збір плодів і більш тривалий період збирати врожай.
Силікатні добрива на основі кремнію дуже популярні останнім часом, відповідно, коштують дорого. Але є чудова альтернатива – це цемент і навіть старий шифер!
Цемент є добрим джерелом калію, він може використовуватися як розкислювач кислих ґрунтів. В його основі знаходиться силікат кальцію, який є нерозчинним у воді. Але при певних значеннях pH, при підвищенні кислотності він починає розчинятися як розкислювач грунту. Поки що рН 5-6,5, багато рослин нормально розвиваються. Як тільки рН наближається до рН7, умови зростання більшості рослин стає несприятливими. Ось тоді внесений у ґрунт силікат кальцію починає поступово розчинятися. Чим більше накопичилося кислоти в грунті, тим інтенсивніше силікат кальцію розчиняється, тим доступніше стає для рослин і при цьому відбувається нейтралізація зайвої кислотності.
Цей метод добре працює як на органічних, так і на мінеральних, піщаних чи глинистих ґрунтах. Тому якщо у вас немає під рукою силікатних добрив, що розкислюють, але залишилася після будівельних робіт якась кількість простроченого цементу і ви не знаєте, куди його подіти, можна внести по склянці просіяного цементу на квадратний метр.
Залишки подрібненого шиферу після ремонту покрівлі також є відмінним добривом, адже шифер на 90% складається з цементу і на 10% – з азбесту. Ось ці 10% і можуть стати джерелом кальцію та магнію для ваших рослин. Чим кисліший грунт на ділянці, тим краще кальцій і магній витягується з шиферу. Причому в більш нейтральних ґрунтах шифер розчинятися практично не буде. Як і у випадку з цементом, шифер розчиняється лише при підвищенні кислотності для того, щоб її нормалізувати. Як тільки рН нормалізується, шифер перестане бути джерелом кальцію та магнію.
Незважаючи на широке поширення волоського горіха, його ядра на ринку рік у рік стають лише дорожчими. Якщо площа земельної ділянки дозволяє, ви можете самі закласти будь-яку плантацію із саджанців, вирощених з насіння сорту, що сподобався.
Звичайно, насіння не передає всіх сортових властивостей, але все одно можна отримати цікаві варіанти. Для посадки вибирають великі, тонкокорі, без вад горіхи з двох половинок (!), причому ці частки мають бути рівними.
Щоб горішки максимально проростали, необхідно замочити у воді. Як насіннєвий матеріал використовують тільки ті горіхи, які через добу опустилися на дно ємності.
При висадженні у відкритий грунт грунт витягають, змішують з деревною золою, гноєм, що перепрів, і частково укладають грунт суміш на дно канавки. Горіхи кладуть набік, ребром вгору, для дружніших сходів, присипавши підготовленою грунтосумішчю шаром 5-7 см. Поливати не потрібно, до весни опадів буде достатньо, а перші сходи з’являться в квітні-травні.
Аналогічно вимочені горіхи можна посадити в ємність (ящик, відро), витримуючи відстань 5-7 см один від одного, полити грунтозмішування і перенести ємності до весни в льох. Навесні контейнери переносять на свіже повітря, щоб до осені отримати саджанці.
При весняній посадці горіхам потрібна стратифікація, тобто. дія холодом протягом 100 днів. Тому осіння посадка на півдні країни найпростіша: посіяв, і наберися терпіння до весни.
Врахуйте, що насіння горіхів схоже лише один рік. А якщо ви любите ласувати ядрами молодого горіха, то старі сухі горіхи можна омолодити. Запарте ядра на 15-20 хвилин у окропі. Після цього шкірка відокремлюється дуже легко, а ядра до смаку анітрохи не відрізняються від молодих горіхів.
Підготував Юрій Руденко
Фото з відкритих джерел
Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More
У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More
1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More
В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More
Привоз в останню декаду листопада: легкий дощик, «тяжкий» вітерець. Людей (чи так здалось) менше, аніж… Read More