Міські вуличні меблі у вигляді звичайної насущної урни - річ корисна, необхідна, з тих, яких ніколи не буває мало. А ще урни дедалі частіше стають чимось на зразок вуличного ексклюзиву, можна сказати, ще одним «підкласом» арт-об'єктів. І вже можна відзначити деяку тенденцію у «урнопродуктивному» креативному напрямі міста.
Не все прижилося з останніх тенденцій. Ось, наприклад, не так довго протрималася урна в Міськсаду, яку часто плутали з рекламним щитом. Задум був такий: вгорі реклама, під нею — ємність для сміття. Щоправда, проріз для сміття був замалий.
Результат: сміття часто валялося поряд, рекламні картинки були вимащені. Нововведення не прижилося: цю урну прибрали.
Щось подібне, тільки ще й оснащене Wi-Fi, з’явилося у 2015 році на трамвайній зупинці на розі Канатної та Пантелеймонівської. Тоді вирішили об’єднати звичайну вуличну скриньку зі сміттєвим баком. Одесити одразу прозвали новацію «смітник з вай-фаєм». Там теж красувалася реклама згори, а внизу були три секції для роздільного збору відходів — пластик, скло, побутове сміття. Протрималось нововведення теж не дуже довго.
Сьогодні на вулицях міста стоять собі звичайні урни — метал і під камінь, але, знову ж таки, креативна думка в цьому напрямку рухається далі. Адже так хочеться ексклюзиву!
І ось уже у деяких кафешок з’являються рекламні зазивали — урни у вигляді чашки кави з кришкою та трубочкою. Інші заклади прикрашають вхід урнами «під старовину» (чи не амфорами!), які привертають увагу скриньками, деякі свої урни просто прикрашають у різні кольори.
Одеське художнє училище ім. М. Грекова велосипедне паркування виконане у вигляді олівців, а урна, як бачите на фото, стала справжньою окрасою цього «арт-об’єкта» на Преображенській.
Дуже хочеться позитиву, навіть якщо йдеться про урну. І ось уже урни постають перед нами то особливої форми з зображеною на ній дамою, а то й у вигляді джентльменів. Наші герої спираються на витончену тростину. До речі, тростина — не просто так, вона має функціональне призначення: її «балдашник» є попільничкою.
Бажання, щоб урна була ще й прикрасою вулиці, часто призводить до одного прикрого моменту. На вулицях Одеси дедалі частіше почали з’являтися квітники, що сусідять з урнами. І що ж? А те, що ті та інші — вуличні меблі, і вони часто схожі. Далеко не завжди пішохід, що поспішає у своїх справах, приглядається, «що там усередині». Тим паче, коли квіточки-листики ще не порозпускалися.
Так, квітник, що досить часто зустрічається, у вигляді старого черевика дуже часто плутають із звичайною урною. Деякі вуличні вази теж, як я неодноразово зазначала, приймаються за урни «нових часів».
Що ж до урн-ексклюзивників, то вони з’являються не лише в Одесі, а й в області. Подібні до наших джентльменів з’явилися урни в Арцизі. А в Чорноморську встановили урни в Чорноморську. вигляді звичайнісіньких відер. Щоправда, тримають їх у дзьобах великі різнокольорові птахи.
Фото авторки та з відкритих джерел
Цього спекотного літнього неділі, коли більшість одеситів і ще більше гостей нашого міста вибралися на… Read More
Сьогодні, в неділю, 27 липня 2025 року, в Одесі внесено тимчасові зміни до маршрутів руху… Read More
Наталя Панфіл, яка працює у Ренійській дитячій бібліотеці, вечорами в’язала теплі речі для немовлят. Ні,… Read More
У суботу вдень, 26 липня 2025 року, в Пересипському районі Одеси гасили масштабну пожежу на… Read More
Сьогодні, у неділю, 27 липня 2025 року, через планові ремонтні роботи на електромережах, частину Одеси… Read More
Корейські інвестори будують в Одесі сучасний сміттєспалювальний завод, який вироблятиме електроенергію та тепло. Об'єкт розташують… Read More