Ці невідомі українці зробили неоціненний внесок у світову космонавтику

Ще коли ракетно-космічна індустрія здавалася фантастикою, українці вже розробляли перші ракети, пропонували ідеї створення космічних апаратів та подумували про польоти за межі Землі. Широкій публіці відомі імена уродженця Житомира Сергія Корольова та одесита Валентина Глушко. Проте не лише Корольовим та Глушко була багата українська космонавтика.

Кібальчич: перший у світі проект пілотованої ракети

Проект першого у світі реактивного літального апарату для польоту в космос створив революціонер-терорист Микола Кібальчич. Народився він у місті Короп Чернігівської губернії, у родині українського священика. Навчався в петербурзькому інституті інженерів шляхів сполучення та медико-хірургічної академії, проте лікуванню людей віддав перевагу їх знищенню. Він був «головним вибухом» у народовольців і готував метальні снаряди.

Перебуваючи у в’язниці, за кілька днів до страти, Кібальчич розробив проект пілотованого ракетного літального апарату. Винахід повинен був бути оснащений пороховим ракетним двигуном і керуватися зміною кута його нахилу. Крім того, проект передбачав забезпечення стійкості апарату, методи спалювання палива, програмований режим горіння та багато інших моментів.

Нагадаємо, що ці ідеї терорист розробляв 1881 року, задовго до Ціолковського. Природно, що на той час ніхто з вчених розробками Кібальчича не зацікавився, а опублікований проект був лише 1918 року в журналі «Колишнє».

Засядько: розробив прообраз майбутніх РСЗВ «Катюша» та «Град»

Олександр Засядько народився 1779 року в селі Лютенька Полтавської губернії і був сином родового козака, головного зброяра Запорізької Січі. Він виховувався в артилерійському та інженерному шляхетському кадетському корпусі, служив в артбатальйоні в Херсонській губернії, брав участь у війнах та закордонних походах, мав звання генерал-лейтенанта.

Засядько з власної ініціативи розпочав розробку бойових ракет, які застосовували проти турків, а також винайшов першу установку залпового вогню — прообраз «Катюші» та «Града». Всі розробки він виробляв за власний кошт, і для цього продав свій маєток під Одесою. Вже 1818 року з’явилися перша бойова ракета, пусковий верстат, що дозволяє вести залповий вогонь, пристосування для наведення і навіть інструкція із застосування ракетної зброї.

Генерал Засядька побудував ракетну пускову установку, з якої можна було зробити залп відразу шістьма ракетами на відстань до шести кілометрів. Ці ракети успішно використовували у всіх війнах Росії, а в турецьку кампанію в боях під Браїловим і Варною ці ракети відіграли вирішальну роль.

Крім того, Засядька обмірковував ідею польоту ракети на Місяць. Спочатку він вираховував, скільки для цього знадобиться пороху, проте цей вид палива не влаштував винахідника і став експериментувати з нафтопродуктами.

Ідеї Кондратюка запозичували в NASA

Юрій Кондратюк народився в 1897 році в Полтаві в сім’ї єврея та обрусілої шведської баронеси. Його прадідом був генерал-майор шведської армії Вольмар Шліппенбах.

Справжнє ім’я винахідника було Олександр Шаргей. Він навчався на механічному відділенні Петроградського політеху, але був призваний до білогвардійської армії, з якої дезертував. Проте за радянських часів служба в білій армії могла обійтися йому дорого, тому він роздобув документи на ім’я Кондратюка та прожив під цим ім’ям до кінця життя.

Кондратюка сміливо можна назвати піонером української космонавтики, оскільки багато його ідей було використано для реалізації польотів у космос, і не лише в Україні.

Адже саме Кондратюк вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув траєкторії космічних польотів, першим спроектував варіанти космічних модулів, а також запропонував використовувати для ракетного палива метали та водневі сполуки. Саме український вчений на самому початку XX століття розрахував оптимальну траєкторію польоту до Місяця, який був названий «трасою Кондратюка». А елементи технологій, запропоновані вченим, були використані НАСА у програмі «Аполлон» при польотах на Місяць.

Челомей: розробляв у СРСР першу ядерну зброю

Інший український творець космічної техніки Володимир Челомей народився 1914 року на території сучасної Польщі. Він закінчив Київський авіаційний інститут, був конструктором та науковцем у галузі ракетно-космічної техніки, а також академіком та лауреатом трьох Державних премій.

Челомей брав участь у створенні двигунів та інших найважливіших об’єктів ракетної, космічної та авіаційної техніки. Він керував розробкою ракет-носіїв, штучних супутників Землі «Протон», орбітальних станцій «Алмаз», кораблів пілотованих транспортно-космічної системи.

Крім того, Челомей був одним із творців радянського «ядерного щита». При цьому один із його найбільших і багатообіцяючих проектів — океанічно-сухопутно-космічний комплекс так і не був затребуваний радянською оборонною промисловістю.

Янгель: засновник нового напрямку в ракетній техніці

Хоча Михайло Янгель у 1911 році народився в селі Зирянова Іркутської губернії, він був нащадком запорозьких козаків. Його дід Лаврентій Янгель жив у селі Рижики на Чернігівщині, проте за бунтарський характер був засланий на каторгу, а потім на вічне поселення в Іркутськ.

Ангель з відзнакою закінчив московський авіаційний інститут та академію авіапромисловості. Багато років працював у дніпропетровському КБ «Південне» та був найвідомішим конструктором космічної галузі та ракетної зброї. Академік Янгель брав участь у розробці багатьох літаків, важких винищувачів супроводу, координував роботи з розвитку літакобудування, був заступником головного конструктора Сергія Корольова.

Крім того, український вчений став основоположником нового напрямку в ракетній техніці — використання висококиплячих компонентів палива та автономної системи управління. Очолював створення космічних ракет-носіїв «Космос» та «Циклон», ракетного блоку місячного корабля, а також космічних апаратів «Метеор» та «Целіна».

Перша космічна виставка пройшла в Києві

19 червня 1925 року в Києві пройшла перша у світі виставка, яка була присвячена вивченню космічного простору. Вона складалася з п’яти розділів: радіотелеграфного, метеорологічного, авіаповітроплавного, астрономічного та міжпланетного. Київські підприємства демонстрували зразки техніки на той час, які можна було використати для космічних досліджень. Виставка проходила протягом двох місяців і мала незвичайний успіх, і незабаром практику проведення подібних виставок перейняли в усьому світі.

Перша ракета літала… як вертоліт

Головним експонатом першої космічної виставки був проект київського винахідника Федорова — ракетний космічний корабель власної конструкції. Діаметр корабля, розрахованого на екіпаж із 36 осіб, був 8 метрів, а довжина – 60 метрів. Швидкість ракети мала становити 1000 кілометрів на годину.

Передбачалося, що злітати корабель буде подібно до вертольота — за допомогою гвинтомоторних установок. А коли він вийде за межі атмосфери, працюватимуть ракетні двигуни. Конструкцією було передбачено встановлення додаткових двигунів, що використовують сонячну енергію, що давало кораблю можливість виходити за межі Сонячної системи.

Іменами українських винахідників Олександра Засядька, Миколи Кібальчича та Юрія Кондратюка названо кратерів на Місяці, а ім’ям Сергія Корольова — астероїд.

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16