Тема жіночого здоров'я вкрай гостра і важлива. Виникла вона з «жартливого» посту, який я побачила на сторінці лікарки-гінеколога у соцмережі. Він навряд чи привернув мою увагу, якби не діалог між двома кумедними котиками у ролі лікаря та пацієнта: «Ви проходите щорічно огляд?» — «Ні!», — «Ви можете бути хворими і не знати про це», — «Тепер точно не піду, ще знайдете щось».
На жаль, у XXI столітті жінки досі нехтують тим, що повинні робити регулярно — ходити до гінеколога на планові огляди. Я, як жінка, з особистого досвіду можу сказати, що уникала зустрічі з профільним лікарем. В підлітковому віці взагалі вигадувала усілякі дурниці, аби мене не чіпали на медогляді. Зараз я доросла людина і розумію важливість медоглядів, але продовжую ігнорувати гінеколога, переносячи нашу зустріч на потім.
Не буду брехати, що для мене візит до жіночого лікаря асоціюється з холодними інструментами, болючими процедурами та нетактовним фахівцем. А ще старі як світ психологічні бар’єри — безпричинний страх та сором перед оглядом. Коментарі, які я побачила під постом, а їх там понад сто, не менше налякали. Більшість жінок, так само як і я, свідомо нехтують своїм здоров’ям, тому що бояться лікаря, тому що травмовані через «каральну медицину, акушерське насилля, негативний досвід».
Зрештою виникла ідея обговорити болісну тему з автором публікації — акушером-гінекологом та лікарем ультразвукової діагностики Світланою Демянюк та спробували пояснити жінкам, чому відвідування лікаря раз на рік може запобігти страшним наслідкам та врятувати життя.
Зі Світланою в нас зав’язалась дуже особиста бесіда. Було цікаво дізнатися, чи є в неї жіночий лікар та з якими жіночими проблемами вона стикалася.
Лікарка зізналася, що її перший досвід відвідування гінеколога був негативним. Ще дівчинкою вона відчула на собі «принади» лікаря «радянської закалки». Але особливо тяжко було знайти «свого» гінеколога будучи профільним лікарем, тому що компетенція колег не завжди відповідала очікуванням. Зараз мета Світлани створити максимально комфортні та довірливі відносини з пацієнтками, закрити на прийомі всі питання, які їх турбують. І найголовніше — заохотити жінок не боятися та не соромитися лікарів і проходити щорічні огляди, адже набагато краще провести профілактичні заходи ніж лікування.
У 2021 році українськими лікарями було підраховано, що тільки десять відсотків жінок постійно відвідує лікаря, одна третина — взагалі не ходять до гінекологів, а інша звертається до фахівця через вагітність або біль. На разі ситуація не змінилася.
— Багато жінок ігнорують гінекологів, як вважаєте, в чому проблема?
— Думаю, основна проблема у стереотипах, нав’язаних застарілою радянською медициною «залякування» та звинувачення. Все що стосувалося інтимного життя замовчувалось, а моральний і психологічний стан жінки нікого не цікавив. Також велику роль зіграла відсутність інформації, бо донедавна сексуальної освіти не існувало, як такої. А з тих коментарів, що я прочитала під своїм постом, в черговий раз переконалась, як багато означає попередній досвід відвідування гінеколога. Якщо жінці один раз «не пощастило» з фахівцем, то вона ставить клеймо на всіх лікарях, що є вкрай неправильним.
— Як перестати боятися жіночих лікарів?
— Дуже просто! Достатньо потрапити до грамотного та чуйного лікаря, якому ви зможете максимально довіритись. Зараз у пацієнтів є доступ до інформації та можливість обирати лікаря, тому треба просто підійти до цього питання відповідально. Сучасна медицина дуже гуманна. Кожний метод лікування має обговорюватися і підбиратися спільно лікарем і пацієнткою. Якщо вам не подобається особисте відношення або професійний підхід лікаря, завжди можна звернутись до іншого. В Україні медицина набагато доступніша, ніж за кордоном, щоб потрапити до спеціаліста, нам не треба чекати місяцями. Цінуйте це та використовуйте. І не варто ніколи боятись, що на профілактичному огляді у вас можуть знайти якусь патологію, гірше, коли захворювання прогресує, а ви про це навіть не здогадуєтесь.
— В дитинстві я багато чула, що чоловіки гінекологи кращі фахівці, і якщо чесно, я їх соромлюсь. А як ви ставитесь до такого стереотипу?
— Лікаря варто обирати не за гендером, а за професіоналізмом і особистими вподобаннями. Всі люди різні, і відповідно, лікарі теж.
Щорічна статистика жіночих захворювань зараз тільки зростає. Найнебезпечніші й найчастіші з них — рак шийки матки. За підрахуванням ВОЗ у світі кожного року викликає близько 500 тисяч нових випадків патології та ще 250 тисяч випадків смерті. Вакцина отримана у лікаря може запобігти захворюванню.
— Якщо ми будемо нехтувати оглядом, які наслідки?
— Організм жінки — це чітка і злагоджена робота всіх систем органів, тому якщо якась з них дає збій, то це відображається на всьому здоров’ї в цілому. Проблема в тому, що організм не завжди подає «знаки» у вигляді симптомів на початковій стадії захворювань, в тому ж числі онкологічних. Відповідно, якщо нехтувати щорічними профілактичними оглядами, то можна втратити можливість раннього виявлення хвороби і шанс на виліковування. Ваше здоров’я у ваших руках, і лише пів години на рік на огляді можуть вам його врятувати.
— Правда, що стрес впливає на жіноче здоров’я, особливо під час війни?
— Всім відомо, що стрес вкрай негативно впливає на здоров’я, а на жіноче особливо. Менструальний цикл (МЦ) — це дзеркало здоров’я жінки і результат скоординованої роботи структур головного мозку, які впливають на роботу яєчників за допомогою гормонів, а яєчники, своєю чергою, впливають на роботу головного мозку. Це таке собі замкнуте коло, що працює за принципом прямого та зворотного зв’язку, і якщо в їх злагоджену роботу раптом втручається стрес, то все починає йти «не по плану». Також не забуваємо, що однією з основних природньо-запрограмованих функцій організму жінки є вагітність. Коли організм переживає сильний стрес — це сигнал для головного мозку, що вагітність зараз не на часі, бо є пряма загроза життю і здоров’ю майбутнього потомства. Як результат — затримується овуляція і виникає порушення менструального циклу. Тут важливо одразу звертатись до лікаря.
— Як часто треба звертатися до жіночого лікаря?
— Профілактичний огляд у гінеколога обов’язково повинен проводитись один раз на рік, а саме: збір анамнезу (це коротка історія вашого жіночого та загального здоров’я) й обговорення ваших репродуктивних планів. Потім огляд і взяття мазків (з метою попередження раку шийки матки, обов’язковим є цитологічне дослідження (PAP-тест) та УЗД органів малого таза. Інші обстеження залежно від конкретно вашої клінічної ситуації. Також перед візитом варто пару днів не жити статевим життям та не використовувати жодні вагінальні місцеві засоби. Я рекомендую ще виписати питання, які вас цікавлять, щоб задати їх лікарю. Але якщо у вас є скарги, то не чекайте, що «саме пройде», а зверніться за допомогою до спеціаліста. Страх породжує невідомість, а з хорошим лікарем, який поясне, що з вами відбувається і як це виправити, це відчуття неодмінно зникне.
Не тільки як лікар, але і як жінка Світлана Демянюк радить починати відвідувати гінеколога ще у підлітковому віці — десь у 13-15 років після початку менструації, якщо дівчинку нічого не турбує.
Візит до лікаря проводиться для того, щоб допомогти дитині зрозуміти, як працює жіночий організм, провести огляд молочних залоз та зовнішніх статевих органів. Також лікар має розказати про вакцинацію від вірусу папіломи людини з метою профілактики раку шийки матки, яка має бути проведена до початку статевого життя.
Крім цього лікарка радить обирати гінеколога, який:
Любі жінки, бережіть своє здоров’я і не бійтеся лікарів, адже це важливо!
Коментарі жінок були взяти зі сторінки лікарки-гінеколога в соцмережі «Інстаграм» @svitlana_demyanyuk
Вечір 1 квітня став часом, коли російські агресори поновили свої атаки. Цього разу об’єктом нападу… Read More
У середу, 2 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області синоптики Гідрометцентру Чорного та… Read More
«Одеське життя» вирішило запитати як самих одеситів, так і мешканців інших міст, як вони ставляться… Read More
Філія «Інфоксводоканал» попереджає про аварійне відключення водопостачання в частині Одеської області 2-3 квітня 2025 року. Read More
В Одесі жартували: що таке «Гуморина»? Це 1 квітня, коли звідусіль приїжджають люди, які не… Read More
В Україні з'явилося нове кліматичне явище – «тропічні» ночі, коли температура повітря не падає нижче… Read More