Статті

Болгарські традиції на Одещині: очищення, кінні оглядини та смачні топчета

На календарі вже весна, але у природи свої закони. Зима відступає тільки з приходом Масляної, коли зустрічається з весною. Тоді люди скидають із себе тягар образ, очищаються, стрибаючи через багаття, і наїдаються вдосталь перед Великим постом. Це традиції, яких знають і дотримуються багато людей, незалежно від етнічного походження.

У деяких селах ще живі й старі болгарські традиції, про які мало хто знає. Про них нам розповіла жителька села Оріхівка Кубейської громади Лідія Букарь:

— На Масляну серед традиційно святкових страв головними на столі завжди були топчета (пампушки) та біла халва. Усі пари, які офіційно побралися протягом року, мали в Прощену неділю провідати своїх хрещених і батьків, прийти до них із подарунками. Також у сім’ях влаштовували обряд «хамкане»: зварене круто яйце чистили, прив’язували на довгу мотузку і розкручували — діти мали його зловити ротом, не допомагаючи собі руками. Це була улюблена забава дітей. Той, у кого виходило схопити яйце, одразу ставав найважливішим у домі. Крім того, вважалося, що ця дитина не хворітиме весь рік.

З нетерпінням чекали цього дня і юнаки з дівчатами. Ті хлопці, які мали коней, прикрашали їх квітами і каталися селом, демонструючи красу як коня, так і свою. Крім того, цей виїзд був свого роду підготовкою до майбутнього Тодорівдня — традиційних кінних змагань у першу суботу після Масляної. Дівчата одягали все нове й ошатне і теж виходили гуляти, спостерігаючи за хлопцями. Адже це була остання нагода покрасуватися одна перед одною перед наступним постом, під час якого не можна влаштовувати гуляння та вечірки.

Обряд «хамкане» майже забутий

Кульмінація масляної традиції відбувалася ввечері. Біля кожної хати збиралися люди, розводили багаття і по черзі стрибали через нього тричі. Причому стрибали і стар і млад. Так усім селом проганяли зло і звільняли місце для благодаті й добра.

Share
Анна Терзивец

Я родилась и выросла среди бескрайних степей Буджака, которые люблю всем сердцем. После окончания школы уехала в Болгарию, где в Софийском университете получила журналистское образование. Вернувшись в Одессу, с 1999 года с головой ушла в журналистику. Работала в газете «Роден край», сотрудничала со многими одесскими и киевскими изданиями, а еще - писала стихи: о родном крае, о песнях бабушки, о лозе, посаженной дедушкой… и о любви. «Любовь свята» - именно так называется мой первый сборник стихов. С 2013 года я - автор и ведущая телерадиопрограммы «Голос болгар». Но остаюсь верной и писательскому ремеслу. Буду рада делиться с вами историями замечательных людей Буджака и своей любовью к жизни.

Recent Posts

  • Статті

Правда та міфи про шоколад: що насправді стоїть за улюбленими ласощами

Щорічно 11 липня визначають Всесвітній день шоколаду. Цей десерт обожнюють і дорослі, і діти. Він… Read More

11-07-2025 в 11:33
  • Новини

Війна, день 1234: Трамп зробив заяву про постачання озброєння Україні

У п'ятницю, 11 липня 2025 року, почалася 1234-та доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України.… Read More

11-07-2025 в 10:35
  • Новини

Одесу масовано атакують ударні дрони – лунають вибухи (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

Сьогодні, 11 липня 2025 року, Одесу атакують ворожі ударні дрони. З моря на місто насувається… Read More

11-07-2025 в 10:01
  • Новини

11 липня тисячі одеситів залишилися без світла: адреси відключень

Сьогодні, 11 липня 2025 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах багато одеситів… Read More

11-07-2025 в 09:36
  • Новини

В Одеській області врятували від браконьєрів раків і бичків

Під час природоохоронного рейду на Дністровському лимані біля села Веселе Білгород-Дністровського району інспектори Державної екологічної… Read More

11-07-2025 в 08:32
  • Новини

Угорщина хоче відновити нафтопровід Одеса-Броди як альтернативу російській нафті

Угорська нафтогазова компанія Mol має намір відновити український нафтопровід Одеса-Броди, який уже багато років не… Read More

11-07-2025 в 07:36