Статті

Беремо кредит в інтернеті: як себе убезпечити

Багато хто швидко позичає гроші в інтернеті у фінансових установ, вважаючи, що це більш простий спосіб позики, а кредитні умови інші.  Але треба розібратися про особливості цього кредитного договору.

На сайті фінансової компанії, як правило, розміщено кредитний договір. У п.5 статті 3 Закону України «Про електронну комерцію» (редакція від 01.01.2024), далі – Закон, зазначено, що електронний договір – домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов’язків та оформлена в електронній формі. 

Його умови необхідно уважно прочитати, якщо необхідно, роздрукувати та звернутися з питаннями до фінансової компанії – для Вас не повинно бути незрозумілих термінів та зобов’язань.

Як правило, зазначено, що фінансова установа надає клієнту фінансовий кредит в розмірі, на умовах строковості, зворотності, платності, а клієнт зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених договором.

Ваш кредитний договір укладається в електронному вигляді шляхом використання позичальником одноразового ідентифікатора, який  надсилається на номер мобільного телефону.

Відповідно до ст.11 Закону зазначено порядок укладення електронного договору:

  1. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору, і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов’язаною у разі її прийняття.
  2. Електронний договір, крім визначених Цивільним кодексом України істотних умов для відповідного виду договору, може містити інформацію про:
  • технологію (порядок) укладення договору;
  • порядок створення та накладання електронних підписів сторонами договору;
  • можливість та порядок внесення змін до умов договору;
  • спосіб та порядок прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепту);
  • порядок обміну електронними повідомленнями та інформацією між сторонами під час виконання ними своїх зобов’язань;
  • технічні засоби ідентифікації сторони;
  • порядок внесення змін до помилково відправленого прийняття пропозиції укласти електронний договір (акцепту);
  • посилання на умови, що включаються до договору, шляхом перенаправлення (відсилання) до іншого електронного документа і порядок доступу до такого документа;
  • спосіб зберігання та пред’явлення електронних документів, повідомлень, іншої інформації в електронній формі та умови доступу до них;
  • умови виготовлення та отримання паперових копій електронних документів;
  • можливість вибору мови, що використовується під час укладення та виконання договору;
  • інші відомості.
  1. Електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною.

Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.

  1. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може бути зроблена шляхом надсилання комерційного електронного повідомлення, розміщення пропозиції (оферти) у мережі Інтернет або інших інформаційно-комунікаційних системах.
  2. Пропозиція укласти електронний договір (оферта) може включати умови, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до нього.

Особі, якій адресована пропозиція укласти електронний договір (оферта), має надаватися безперешкодний доступ до електронних документів, що включають умови договору, шляхом перенаправлення (відсилання) до них.

Включення до електронного договору умов, що містяться в іншому електронному документі, шляхом перенаправлення (відсилання) до такого документа, якщо сторони електронного договору мали змогу ознайомитися з ним, не може бути підставою для визнання правочину нікчемним.

Відповідно до п.12 ст. 11, електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному статтею 12 цього Закону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі.

Таким чином, важливо до того, як підпишете договір знати, з якого моменту він набуває чинності – з певної дати чи  з моменту його укладення в електронній формі, які права та обов`язки сторін, з якого моменту надходить переказ кредитних коштів на картковий рахунок позичальника і яка відсоткова ставка, штрафні санкції.

Як правило, кредитний договір складається з тіла кредиту, суми заборгованості за відсотками, пеня.

Тож, електронний договір має усі умови та усі наслідки звичайного договору, де сторони погодили строк повернення тіла кредиту, відсотків, комісії. Таким чином, і обсяг взятих а себе зобов`язань по поверненню кредитних коштів лягає на позичальника і має ті ж наслідки, як і для звичайного договору.

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

Відключення світла в Одесі 24 листопада: що змінилося у графіках

За інформацією компанії «Укренерго», сьогодні, в неділю, 24 листопада 2024 року, заходи обмеження споживання електроенергії… Read More

2024-11-24
  • Новини

Війна, день 1005: чи готова Європа до тривалої війни з Росією?

Почалася тисяча п'ята доба широкомасштабної збройної агресії РФ проти України. Ситуація на фронті залишається складною.… Read More

2024-11-24
  • Новини

“Україна будує резервації для переселенців”,- новий фейк російської пропаганди

Російська пропаганда не має меж в абсурдності та продукує нові фейки, спрямовані на підрив єдності… Read More

2024-11-24
  • Новини

Троє відомих одеситів увійшли до ТОП-100 українців, які наближають Перемогу

Одесити Катерина Ножевнікова, Андрій Ставніцер та Еліна Світоліна потрапили до сотні відомих українців, які роблять… Read More

2024-11-24
  • Статті

На Одещині рибалки самостійно зарибили річку та врятували її

У селі Гвоздавка Друга на Одещині рибалки-ентузіасти взяли на себе відповідальність за порятунок річки Кодими.… Read More

2024-11-24
  • Новини

Анекдот дня: про Сему, Фіру та проституцію

Усім великий привіт! Гадаємо, цей недільний день виявиться кращим за попередній. Почніть його з усмішки… Read More

2024-11-24