Статті

Банківський депозит після смерті власника: що важливо знати спадкоємцям

Успадкували банківський депозит? Розповідаємо, як отримати кошти та відсотки за вкладом, що робити в разі відмови банку та які документи потрібні для захисту своїх прав.

Коли людина помирає, її банківські вклади переходять до спадкоємців – за законом або заповітом. Здавалося б, процедура проста: отримав свідоцтво про право на спадщину – і можна йти до банку за грошима. Але часто виникають питання щодо відсотків за депозитом та термінів їх нарахування.

Найперше, що варто знати: смерть вкладника не припиняє зобов’язань банку щодо нарахування відсотків. Банк повинен продовжувати їх нараховувати до моменту, коли кошти фактично повернуть спадкоємцям. Це право закріплене в Цивільному кодексі України.

При зверненні до банку важливо уважно вивчити депозитний договір, який уклав померлий вкладник. Особливу увагу варто звернути на такі моменти:

  • Термін дії договору;
  • Умови припинення договору;
  • Особливі умови щодо випадку смерті вкладника;
  • Порядок нарахування та виплати відсотків.

Якщо банк відмовляється виплачувати кошти чи нараховувати відсотки, спадкоємці мають право звернутися до суду. Для цього знадобляться:

  • Договір про банківський вклад;
  • Свідоцтво про смерть вкладника;
  • Свідоцтво про право на спадщину;
  • Паспорт спадкоємця;
  • Довідка про рух коштів по рахунку.

До речі, щодо останнього документа. Банк може відмовити у наданні інформації про рух коштів, посилаючись на банківську таємницю. Не хвилюйтеся – у суді можна подати окреме клопотання про розкриття банківської таємниці щодо рахунків спадкодавця.

Важливо розуміти, що банківська таємниця охоплює відомості про рахунки, операції та фінансовий стан клієнта. Але це не може бути перешкодою для законних спадкоємців отримати належні їм кошти.

У випадку, якщо дії банку завдали вам моральної шкоди – наприклад, необґрунтованими відмовами чи затягуванням процесу – ви маєте право вимагати її відшкодування через суд. Головне – довести факт неправомірних дій з боку банку та наявність його вини.

Пам’ятайте: закон на боці спадкоємців, і ви маєте повне право отримати не лише сам депозит, а й усі належні відсотки за ним. Головне – знати свої права та мати необхідні документи для їх підтвердження.

Читайте також: Блокування рахунків за борги: як відбувається і що робити, відповіли у банку

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Статті

«Обережно, демонтаж!»: в Одесі «зник» дитячий майданчик на Соборці (фото)

На Соборній площі «зник» інклюзивний дитячий майданчик. Працює техніка, територія огороджена, об’ява «Обережно, демонтаж!» відповідає… Read More

04-04-2025 в 22:34
  • Новини

Росіяни атакували Кривий Ріг касетним «Ісканером»: загинули діти, багато поранених (відео)

У п'ятницю, 4 квітня, близько 20:00 у Кривому Розі стався ракетний обстріл, внаслідок якого загинуло… Read More

04-04-2025 в 21:03
  • Новини

Чи буде в Одесі дощ: прогноз погоди на суботу, 5 квітня

У суботу, 5 квітня 2025 року, в Одесі та Одеській області очікується відносно тепла погода… Read More

04-04-2025 в 20:34
  • Новини

В Одесі хочуть створити єдиний департамент містобудування

В Одеській міській раді розглядають можливість створення єдиного департаменту шляхом об’єднання департаменту земельних ресурсів та… Read More

04-04-2025 в 19:37
  • Новини

Одеса не буде російською: в ОВА відреагували на матеріал NYT

Американські ЗМІ поширюють припущення про можливу передачу під контроль Росії стратегічних об’єктів в Україні, зокрема… Read More

04-04-2025 в 18:33
  • Статті

«Не дай Боже, щоб ви це відчули»: останнє слово азовця з Одещини для росіян

У Ростові-на-Дону російський суд засудив до увʼязнення в колонії суворого режиму 23 полонених українців –… Read More

04-04-2025 в 17:38