Статті

Банківський депозит після смерті власника: що важливо знати спадкоємцям

Успадкували банківський депозит? Розповідаємо, як отримати кошти та відсотки за вкладом, що робити в разі відмови банку та які документи потрібні для захисту своїх прав.

Коли людина помирає, її банківські вклади переходять до спадкоємців – за законом або заповітом. Здавалося б, процедура проста: отримав свідоцтво про право на спадщину – і можна йти до банку за грошима. Але часто виникають питання щодо відсотків за депозитом та термінів їх нарахування.

Найперше, що варто знати: смерть вкладника не припиняє зобов’язань банку щодо нарахування відсотків. Банк повинен продовжувати їх нараховувати до моменту, коли кошти фактично повернуть спадкоємцям. Це право закріплене в Цивільному кодексі України.

При зверненні до банку важливо уважно вивчити депозитний договір, який уклав померлий вкладник. Особливу увагу варто звернути на такі моменти:

  • Термін дії договору;
  • Умови припинення договору;
  • Особливі умови щодо випадку смерті вкладника;
  • Порядок нарахування та виплати відсотків.

Якщо банк відмовляється виплачувати кошти чи нараховувати відсотки, спадкоємці мають право звернутися до суду. Для цього знадобляться:

  • Договір про банківський вклад;
  • Свідоцтво про смерть вкладника;
  • Свідоцтво про право на спадщину;
  • Паспорт спадкоємця;
  • Довідка про рух коштів по рахунку.

До речі, щодо останнього документа. Банк може відмовити у наданні інформації про рух коштів, посилаючись на банківську таємницю. Не хвилюйтеся – у суді можна подати окреме клопотання про розкриття банківської таємниці щодо рахунків спадкодавця.

Важливо розуміти, що банківська таємниця охоплює відомості про рахунки, операції та фінансовий стан клієнта. Але це не може бути перешкодою для законних спадкоємців отримати належні їм кошти.

У випадку, якщо дії банку завдали вам моральної шкоди – наприклад, необґрунтованими відмовами чи затягуванням процесу – ви маєте право вимагати її відшкодування через суд. Головне – довести факт неправомірних дій з боку банку та наявність його вини.

Пам’ятайте: закон на боці спадкоємців, і ви маєте повне право отримати не лише сам депозит, а й усі належні відсотки за ним. Головне – знати свої права та мати необхідні документи для їх підтвердження.

Читайте також: Блокування рахунків за борги: як відбувається і що робити, відповіли у банку

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

Одеська область: співспівробітники ТЦК продавали відстрочки від мобілізації

В Одеській області два співробітники районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки продавали військовозобов'язаним відстрочки. Read More

2024-11-22
  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22