Статті

Банківський депозит після смерті власника: що важливо знати спадкоємцям

Успадкували банківський депозит? Розповідаємо, як отримати кошти та відсотки за вкладом, що робити в разі відмови банку та які документи потрібні для захисту своїх прав.

Коли людина помирає, її банківські вклади переходять до спадкоємців – за законом або заповітом. Здавалося б, процедура проста: отримав свідоцтво про право на спадщину – і можна йти до банку за грошима. Але часто виникають питання щодо відсотків за депозитом та термінів їх нарахування.

Найперше, що варто знати: смерть вкладника не припиняє зобов’язань банку щодо нарахування відсотків. Банк повинен продовжувати їх нараховувати до моменту, коли кошти фактично повернуть спадкоємцям. Це право закріплене в Цивільному кодексі України.

При зверненні до банку важливо уважно вивчити депозитний договір, який уклав померлий вкладник. Особливу увагу варто звернути на такі моменти:

  • Термін дії договору;
  • Умови припинення договору;
  • Особливі умови щодо випадку смерті вкладника;
  • Порядок нарахування та виплати відсотків.

Якщо банк відмовляється виплачувати кошти чи нараховувати відсотки, спадкоємці мають право звернутися до суду. Для цього знадобляться:

  • Договір про банківський вклад;
  • Свідоцтво про смерть вкладника;
  • Свідоцтво про право на спадщину;
  • Паспорт спадкоємця;
  • Довідка про рух коштів по рахунку.

До речі, щодо останнього документа. Банк може відмовити у наданні інформації про рух коштів, посилаючись на банківську таємницю. Не хвилюйтеся – у суді можна подати окреме клопотання про розкриття банківської таємниці щодо рахунків спадкодавця.

Важливо розуміти, що банківська таємниця охоплює відомості про рахунки, операції та фінансовий стан клієнта. Але це не може бути перешкодою для законних спадкоємців отримати належні їм кошти.

У випадку, якщо дії банку завдали вам моральної шкоди – наприклад, необґрунтованими відмовами чи затягуванням процесу – ви маєте право вимагати її відшкодування через суд. Головне – довести факт неправомірних дій з боку банку та наявність його вини.

Пам’ятайте: закон на боці спадкоємців, і ви маєте повне право отримати не лише сам депозит, а й усі належні відсотки за ним. Головне – знати свої права та мати необхідні документи для їх підтвердження.

Читайте також: Блокування рахунків за борги: як відбувається і що робити, відповіли у банку

Share
Вікторія Гусакова

Професійний юрист. Досвід роботи більше ніж 22 років. Працюю з договорами, надаю юридичні консультації, маю досвід представництва в судах (місцевих, господарських, апеляційних). Освіта – Львівський національний університет імені Івана Франка.

Recent Posts

  • Новини

Закривайте вікна: Одесу накриває гаром через масштабну пожежу

Пізно ввечері суботи, 26 жовтня, у Хаджибейському районі Одеси, в районі 2-ї Застави, спалахнула масштабна… Read More

2024-10-27
  • Новини

Чи зміниться погода у Одесі у неділю 27 жовтня?

Завтра, в неділю, 27 жовтня 2024 року, в Одесі та Одеській області утримається мінлива хмарність… Read More

2024-10-26
  • Новини партнерів

LED-екрани: що допоможе залучити нових клієнтів

Фахівці з реклами та маркетологи стверджують, що LED-екрани — найефективніший засіб для привернення уваги аудиторії,… Read More

2024-10-26
  • Новини

На Одещині стане ще більше «бавовни» на полях

Експеримент із вирощування бавовнику в Одеській області вважають вдалим, і наступного, 2025-го, року культуру планують… Read More

2024-10-26
  • Новини

Гілларі Клінтон 77: чи зможе Камала Гарріс зробити те, що вона не змогла

Сьогодні, 26 жовтня, День народження відзначає американський політик і колишня перша леді США Гілларі Клінтон.… Read More

2024-10-26
  • Статті

«Лікар неможливого» з Одеси рятував людей у Бухенвальді та в ГУЛАЗі

Орест Дворніков – відомий український лікар-рентгенолог із Одеси з дуже непростою долею. Йому довелося пройти… Read More

2024-10-26