Статті

На що перетворили бібліотеку на Одещині: репортаж з Балти

Бібліотеки відживають? Ні! Відходить у минуле старий формат бібліотек. Натомість візитує формат громадських центрів. Такою є Балтська публічна бібліотека.

Комунальний заклад «Балтська публічна бібліотека» створений 2018 року на базі міської бібліотеки для дорослих. Це культурно-освітній простір, де започатковано сім інноваційних проектів, і джерело ідей не міліє.

Укриття на час тривоги

Навіть в умовах воєнного часу тут пульсує життя. Бібліотека організувала нову послугу — «Бібліотечне укриття». Тут є вільний доступ до інтернету, психологічна підтримка, гарячий чай і доброзичливе спілкування. А ще – є різноманітні настільні та інтерактивні ігри.

Волонтерство

З самого початку широкомасштабного вторгнення закипіла волонтерська діяльність. Колектив готував для Збройних сил України м’ясні та рибні консерви. Але основною діяльністю стала випічка. На фронт було передано більше півтори тонни виробів: рогалики, булочки, пиріжки та печиво.

Розмовляймо українською

– Як зазначила Ліна Костенко, нації помирають не від інфарктів. Спочатку їм відбирає мову, — каже завідувачка бібліотеки Ольга Бурбела.

— Тож ми прагнемо допомогти всім подолати мовний бар’єр. Це нескладно робити у неформальній атмосфері та в компанії однодумців. Саме тому публічна бібліотека спільно з закладами освіти Балтської міської ради започаткувала проект «Розмовляймо українською». 

Вчителі української мови та літератури проводять тут цікаві та ефективні експрес-уроки з вивчення мови.

– Я українка за походженням, приїхала з Харкова, де завжди спілкувалася російською. Тепер хочу послуговуватися тільки рідною, українською мовою. Радію, бо вже маю гарні результати, — ділиться Світлана Козаченко.

Курси з «комп’ютерної грамотності»

Саме тут, на базі бібліотеки, діють комп’ютерні курси. Цей проект популярний і серед молоді, і серед старших.

Соціальні мережі та цикл відеороликів

«Що читають відомі та успішні люди Балтщини» – цикл відеороликів, де балтяни розповідають про свої літературні уподобання. Ці відеорозповіді розміщуються на сторінках бібліотеки у Фейсбуці та Інстаграмі, а також на персональному каналі на Ютубі. 

А завдяки проекту «Балтщина в обіймах поезії» є можливість почути аматорські вірші членів літературних клубів, поетичні твори відомих українських авторів. 

— У воєнні часи поезія набуває особливого значення: вона підіймає дух, допомагає долати труднощі, — каже відвідувач бібліотеки поет і журналіст Михайло Гершкович.

Дивосвіт клубів за інтересами

Створюючи клуб за інтересами, мали на меті зробити бібліотеку місцем спілкування і відпочинку, де можна отримати будь-яку інформацію та допомогу. Сьогодні можна стверджувати, що мету досягнуто. Клуби стали популярними.

Розпис різдвяних пряників

Цьогоріч запровадили нову традицію – розпис різдвяних пряників. Проводила майстер-класи «Новорічний настрій для ЗСУ» балтська майстриня Світлана Богопольська. 

У створенні смаколиків взяли участь працівники та діти громадської організації центру розвитку дитини «Ладушки». Долучився і міський голова Сергій Мазур. 

Солодощі — понад 800 імбирних пряників — відправили на фронт.

Нові проекти балтської бібліотеки

Ольга Бурбела. Завідувачка балтської бібліотеки

— Наразі бібліотека започатковує ще один проект — «Творчий хаос». Бібліотекарі розпочнуть з учасниками заняття малюванням на кшталт психологічного розвантаження, — ділиться планами Ольга Бурбела. 

А ще тут проводяться лотереї, творчі та літературно-музичні вечори, бібліокафе.

Два роки тому Український інститут книги затвердив перелік відібраних бібліотек, які отримають книжкові видання для поповнення фондів. До цього списку ввійшла і Балтська публічна бібліотека. Відтак фонд загалом поповнився 1800 примірниками, і на сьогодні їх кількість становить 230 тисяч екземплярів.   

— Чи є сьогодні ще невирішені питання? — запитую завідувачку.

— Так, є. Ми плануємо облаштувати територію закладу. Має бути тут і літня альтанка, і бібліокафе. Місцева влада підтримує наші плани, — ділиться пані Ольга. —  Сподіваємось, що всі задуми після Перемоги України будуть втілені в життя.

Share
Любов Кузьменко

Авторка видання "Одеське життя". Журналістка з майже 40-річним досвідом. Пише на культурну, соціальну, історичну та військову тематику. Членкиня Національної спілки журналістів України (НСЖУ), учасниця програми Internews.

Recent Posts

  • Новини

В Одесі відкрили пункт підтримки мешканців після дронової атаки

У Хаджибейському районі Одеси, де вранці 6 липня сталася дронова атака, розпочав роботу міський оперативний… Read More

11-07-2025 в 16:33
  • Новини

Французька музика та не тільки: одеситів запрошують на Дні Франції

Цього річ Дні Франції в Одесі пройдуть в нашому місті з 12 по 19 липня.… Read More

11-07-2025 в 16:10
  • Новини

У Білгороді-Дністровському жінка підпалила сусіда: подробиці (відео)

Зранку 10 липня в Білгороді-Дністровському стався шокуючий інцидент: 34-річна місцева мешканка облила сусіда легкозаймистою рідиною… Read More

11-07-2025 в 15:41
  • Новини

Складні пологи вдома: медики Одеської області повернули до життя новонароджену дівчинку

У селі Прямобалка Одеської області стався випадок, який медики назвали справжнім дивом. Сімейна бригада екстреної… Read More

11-07-2025 в 14:48
  • Новини

Зруйнована стайня, є загиблі та поранені тварини: наслідки удару по Одесі 11 липня (відео)

Унаслідок денної атаки 11 липня в Одесі пошкоджено цивільну інфраструктуру, житлові та адміністративні будівлі, стайню,… Read More

11-07-2025 в 13:51
  • Новини

Світла пам’ять Герою з Одещини: на війні загинув Станіслав Шаповалов

Селище Сарата Одеської області втратило свого захисника Станіслава Вікторовича Шаповалова. Read More

11-07-2025 в 13:36