Таємницю святкування Святвечора і Різдва в їх родині пані Галина розповіла нашому виданню «Одесская жизнь».
Різдво Христове — особливе свято на всій землі. Я не буду говорити з позиції християнства, але для Західної України — це найсімейніше свято. В Святвечір, 6 січня, ми можемо майже похвилинно прослідкувати всі наші дії. Це настільки родинне свято, що в цей день навіть не бажано, щоб приходили чужі люди. А вже наступного дня, на Різдво, чекають на гостей.
Все робиться поетапно: вариться кутя, особливі білі гриби, мариновані дрібні грибочки, косівський салат «Шухи» (як його приготувати, читайте у інфоблоці. — Ред.), риба трьох-чотирьох сортів в різних видах — жарена, печена, варена, заливна (зараз ми допускаємо вже й фаршировану рибу), та — обов’язково — оселедець. Колись татів брат ходив перед Різдвом на полювання чи на риболовлю, приносив нам щось — і то теж було частиною ритуалу, з принесеної здобичі ми готували.
В цей день треба постити, навіть води не можна пити. Мої батьки дуже дотримувались тих традицій. Хоча, ви знаєте, що дітям, немічним, хворим і старим постити не можна.
Після приготувань вся наша сім’я йде на кладовище і всім померлим родичам світимо свічки. Це також я дуже люблю, бо звідусіль приїжджають рідні, зустрічаються, згадують — таке лише раз на рік відбувається. І потім повертаємось додому, вже накриваємо стіл обов’язково білим обрусом (скатертиною), і в своєму порядку розставляємо страви. Але, якщо є господарство, то треба спочатку обійти і погодувати тваринку (маржинку).
На Святий вечір у вертепи не ходять, бо це сімейне свято. А от наступного дня колядують — чи сусідські діти, чи діти родичів. У нас не заведено також в цей день посилати дітей до кумів з подарунками. Коли була жива бабця з дідом, то ми ходили до них колядувати, а вони нас зустрічали з хлібом (але то наступного дня). Треба було говорити особливі слова із побажаннями з потрібною інтонацією. Вони нам теж мали щось бажати і потім ми йшли до столу.
Але на цьому свято не закінчується. 8 січня — на свято Марії Богородиці і Йосипа — вітається все жіноцтво. В цей день відбувається також цікава ініціація — ми спалюємо солому за ворітьми. А 9 січня — Степана (в нас кажуть — Стефана). Потім — Василя, а там — Водохрещення…
Я, так само як і більшість українців, пережила роки радянської влади, коли наші традиції пригнічувались, але все одно ми старались їх зберегти. Були, звісно, трохи бідніші костюми колядників, що ходили з вертепами, зараз вони, звісно, кращі. Я це бачу. І що би там не казали, ми стали жити краще, зі смаком. Багато дітей моїх односельців живуть за кордоном і всі вони такі гарні приїздять на Різдво до своїх батьків, в родинне подвір’я.
Як приготувати гуцульський салат «Шухи»?
Інтерв’ю з Галиною Дольник дивіться в розділі ВІДЕО у відеопроекті «Кава-брейк»
В Одессе правоохранители задержали заведующую одного из отделений "Детской городской клинической больницы №3". Ее подозревают… Read More
22 ноября 1954 года, т.е. ровно 70 лет назад «скопытился» Андрей Януарьевич Вышинский. «Фи!», —… Read More
В части Приморского района Одессы в пятницу, 22 ноября 2024 года, временно отключат воду. Причина… Read More
В ЮНЕСКО дали ответ на нашумевшее «Одесское письмо», в котором противники деколонизации топонимов, названных в… Read More
Завтра, в пятницу, 22 ноября 2024 года, в Украине и, в частности, в Одессе и… Read More
21 ноября Украина отмечает День Достоинства и Свободы в Украине - один из знаковых государственных… Read More