Таємницю святкування Святвечора і Різдва в їх родині пані Галина розповіла нашому виданню «Одесская жизнь».
Різдво Христове — особливе свято на всій землі. Я не буду говорити з позиції християнства, але для Західної України — це найсімейніше свято. В Святвечір, 6 січня, ми можемо майже похвилинно прослідкувати всі наші дії. Це настільки родинне свято, що в цей день навіть не бажано, щоб приходили чужі люди. А вже наступного дня, на Різдво, чекають на гостей.
Все робиться поетапно: вариться кутя, особливі білі гриби, мариновані дрібні грибочки, косівський салат «Шухи» (як його приготувати, читайте у інфоблоці. — Ред.), риба трьох-чотирьох сортів в різних видах — жарена, печена, варена, заливна (зараз ми допускаємо вже й фаршировану рибу), та — обов’язково — оселедець. Колись татів брат ходив перед Різдвом на полювання чи на риболовлю, приносив нам щось — і то теж було частиною ритуалу, з принесеної здобичі ми готували.
В цей день треба постити, навіть води не можна пити. Мої батьки дуже дотримувались тих традицій. Хоча, ви знаєте, що дітям, немічним, хворим і старим постити не можна.
Після приготувань вся наша сім’я йде на кладовище і всім померлим родичам світимо свічки. Це також я дуже люблю, бо звідусіль приїжджають рідні, зустрічаються, згадують — таке лише раз на рік відбувається. І потім повертаємось додому, вже накриваємо стіл обов’язково білим обрусом (скатертиною), і в своєму порядку розставляємо страви. Але, якщо є господарство, то треба спочатку обійти і погодувати тваринку (маржинку).
На Святий вечір у вертепи не ходять, бо це сімейне свято. А от наступного дня колядують — чи сусідські діти, чи діти родичів. У нас не заведено також в цей день посилати дітей до кумів з подарунками. Коли була жива бабця з дідом, то ми ходили до них колядувати, а вони нас зустрічали з хлібом (але то наступного дня). Треба було говорити особливі слова із побажаннями з потрібною інтонацією. Вони нам теж мали щось бажати і потім ми йшли до столу.
Але на цьому свято не закінчується. 8 січня — на свято Марії Богородиці і Йосипа — вітається все жіноцтво. В цей день відбувається також цікава ініціація — ми спалюємо солому за ворітьми. А 9 січня — Степана (в нас кажуть — Стефана). Потім — Василя, а там — Водохрещення…
Я, так само як і більшість українців, пережила роки радянської влади, коли наші традиції пригнічувались, але все одно ми старались їх зберегти. Були, звісно, трохи бідніші костюми колядників, що ходили з вертепами, зараз вони, звісно, кращі. Я це бачу. І що би там не казали, ми стали жити краще, зі смаком. Багато дітей моїх односельців живуть за кордоном і всі вони такі гарні приїздять на Різдво до своїх батьків, в родинне подвір’я.
Як приготувати гуцульський салат «Шухи»?
Інтерв’ю з Галиною Дольник дивіться в розділі ВІДЕО у відеопроекті «Кава-брейк»
Поздравляем с субботой, друзья! Время отдохнуть и посмеяться от души! Мы подготовили для вас подборку… Read More
В последние дни наблюдается повышенная геомагнитная активность. Сегодня, по прогнозу ученых, будут ощутимы мощные магнитные… Read More
С приходом весны все больше одесситов начинают задумываться не только об обновлении гардероба, но и… Read More
На Соборной площади «исчезла» инклюзивная детская площадка. Работает техника, территория ограждена, объявление «Осторожно, демонтаж!» отвечает… Read More
В пятницу, 4 апреля, около 20:00 в Кривом Роге произошел ракетный обстрел, в результате которого… Read More
В субботу, 5 апреля 2025 года, в Одессе и Одесской области ожидается относительно теплая погода… Read More