Нещодавно в Україні вийшла книжка, яка не схожа на всі інші. “Оформляндію, або прогулянку в Зону” написав мандрівник Маркіян Камиш, який більше 200 днів за власним бажанням провів у “мертвій зоні”. Тобто саме там, де 30 років тому відбулася Чорнобильська катастрофа. Спеціально для газети “Одесская жизнь” він розповів про свої пригоди у Чорнобильській зоні відчуження, про нелегальний туризм, відносини з міліцією, а також про те, як виживають на цій території самопоселенці.
Насправді зона відчуження — це великого розміру територія (більше 2000 квадратних кілометрів). Але з жилих теориторій там тільки місто Чорнобиль і атомна станція, на якій зараз ведеться будівництво нового конфайнменту (захисна споруда. — Ред.). А більшість сіл абсолютно безлюдні. Там майже серед ста сіл лише кілька десятків самопоселенців.
Це класичні бабуні, які після аварії приїхали сюди жити. Вони звикли до людей і навіть трапляються комічні випадки. Наприклад, коли приїжджають люди з National Geographic або з ВВС. Вони приходять до цієї бабусі, приносять їй гостинці, починають знімати інтерв’ю, але не можуть налаштувати світло. І тут ця стара бабуня, архетипічна полісська жінка миттєво і професійно розставляє софіти. Бо до людини настільки часто приїжджають оператори, зйомочні колективи, що вона вже навчилася це робити.
Якщо раніше міліція ставилася до самопоселенців вороже, намагалася звідти їх якось вигнати, то тепер вони ладнають і міліція цим бабусям скоріше допомагає. З деякими вони встановили прямий зв’язок (мобільний, рації), щоб бабсь ніхто не зачіпав, тому що в зоні відчуження є не тільки туристи…
Самопоселенці абсолютно нормально ставляться до туристів, хоча іноді вони можуть здати нас міліції, таке буває. А от з лісниками та екологами, які зустрічаються в Зоні, я намагаюся не контактувати, бо вони теж можуть здати міліції, яка потім буде складати протокол за адміністративне порушення.
Також ми не заходимо в місто Чорнобиль, де живе приблизно три тисячі чоловік: це міліція, екологи, рятувальники, працівники станції. Вони живуть і працюють позмінно. Там є кілька магазинів, є столова. Це людне місце, але нелегальні туристи вибирають такі маршрути, щоб не контактувати з місцевими жителями, уникати їх.
Є ще, звісно, “металісти”, мародери, жителі прикордонних сіл. Вони займаються крадіжкою металу, який потім здають. Це достатньо маргінальні особистості. На таких людей ми також натикаємося. З ними можуть виникнути проблеми свого роду. Але оскільки вони також нас сприймають як якихось незрозумілих людей, які чомусь туди йдуть, то часто в нас це просто зустрічі, під час яких люди обмінюються байками.
Проте там справді існує ринок нелегального чорнобильського туризму. Є люди, які беруть за п’ятиденний похід в Прип’ять по 500 долларів з туриста. Але це нелегальні сталкерські маршрути — вночі через колючий дріт. Дехто чомусь вважають себе елітними сталкерами, і вони можуть просити по дві-чотори тисячі долларів. Звісно, це розраховано на іноземців, бо в нас люди такі гроші не здатні заплатити. Є ще дуже розгалужений офіційний ринок чорнобильського туризму. Він існує в декількох формах. У величезний автобус набивається 40 чоловік і вони їдуть туди на екскурсію одноденну. Її всі сварять, тому що там не можна практично нічого побачити. Це коштує десь 30 долларів. Але я ніколи не був у офіційній екскурсії, тому не можу вам нічого сказати. Є ще особливі, індивідуальні тури, коли за ті самі пару тисяч долларів людину будуть тиждень возити разом з супроводжуючим від адміністрації Зони. Будуть показувати всі закапелки, але ночувати доведеться тільки в готелі в Чорнобилі. Тобто ніхто у форматі сталкерства зустрічати захід сонця, коли вже почалася комендантська година, вам ніхто не дасть.
Думаю, що цей сумний український символ дуже скоро зміниться з “мінуса” на “плюс”. Акценти вже змінилися: з місця трагедії Зона перетворилася на місце замирення. Увага митців до зони є — і далі вона буде ще більше. І це допоможе показати це місце по-іншому.
Ірина Уманець, Альона Швець.
У книзі відсутні:
У книзі є:
Цифри:
Відеоверсію інтерв’ю дивіться у програмі “Право выбора” на сайте “Одесской жизни”
Сегодня, в субботу, 5 апреля 2025 года, в центре Одессы уже по сложившейся традиции вновь… Read More
Белую кашу в семье Надежды Адамовой любят все. Когда-то эту кашу готовила ее мама. От… Read More
Завтра, в воскресенье, 6 апреля 2025 года, в Одессе на территории парка Перемоги запланировано проведение… Read More
Сегодня, в субботу, 5 апреля 2025 года, начались 1137-е сутки с начала полномасштабной войны в… Read More
5 апреля 1710 года под городком Тягин на казацкой раде старшины единогласно избирают Пилипа Орлика… Read More
На фронте погиб мастер спорта, действительный член альпинистского клуба «Одесса» Тарас Цушко. Ему было всего… Read More