У місті Рені є провулок, названий на честь Валерія Кожокару. Він невеликий, три-чотири будинки. Але чому мешканці міста вирішили увічнити ім’я вчителя французької мови?
Валерій Михайлович Кожокару за освітою справді був учителем французької мови, проте в нього була пристрасть – історія, краєзнавство, археологія.
Приїхавши дипломованим спеціалістом у рідне село Новосільське у 1981 році, він зібрав школярів до історико-пошукового клубу «Істрос» (Істр – давня назва Дунаю). Тоді, на початку 80-х років, у Ренійському районі відбувалися активні археологічні розкопки, спричинені будівництвом Дунай-Дністровської зрошувальної системи.
У цей час Кожокару познайомився з відомими археологами Одещини, які приїжджали у Придунав’я в наукові експедиції. Доцент історичного факультету Запорізького національного університету Геннадій Тощев пізніше згадував: «Археологічні розкопки у Ренійському районі були першими моїми самостійними розкопками. Відбулося знайомство з Валерієм Кожокару, який був закоханий в історію рідного краю, і на моїх очах закохався в археологію.
Допитливий, всебічно ерудований, чудовий організатор – з ним ніколи не було нудно. Він створював сприятливі умови для роботи археологічних експедицій: дбав про наш побут, організовував постачання продовольства, техніки та робочої сили».
«Робочою силою» часто ставали учні школи, вони із задоволенням вирушали у походи та брали участь разом із вченими в розкопках. Іноді ходили у походи з учителем самостійно.
Як розповідає вчителька Новосільської школи Ганна Трифанова, під час однієї з численних експедицій вони виявили неподалік Новосільського залишки середньовічного селища Рошкань. Пізніше до дослідження підключилася Одеська археологічна експедиція – і довела існування цієї археологічної пам’ятки: школярі були на сьомому небі!
Валерій Кожокару вмів організувати не лише роботу, а й дозвілля археологів. Вечорами біля багаття під неймовірним зоряним небом він сипав анекдотами, байками, розповідями про мешканців Придунав’я, їхні традиції.
Вчені з різних країн настільки поважали та любили вчителя, що із задоволенням приїжджали на міжнародні науково-практичні конференції «Історія, археологія та екологія Нижнього Подунав’я», які Валерій Михайлович на власному ентузіазмі проводив у Рені. Чи варто говорити про те, що він сам брав участь у всіх краєзнавчих форумах області та України.
Кожокару є автором понад 35 наукових публікацій, присвячених нумізматиці, археології, топоніміці.
Тридцять років тому Валерій Михайлович відкрив у Новосільському єдиний в області заклад позашкільної освіти даного профілю – Ренійський регіональний центр туризму та краєзнавства (РРЦТК), який очолював 13 років. Він працює й зараз. Як і історико-краєзнавчий музей у Новосільському ліцеї – його теж заснував Кожокару.
У Ренійській публічній бібліотеці зберігаються вирізки з газет, де дослідник публікував невеликі історичні нариси про етнографію, історію назв сіл Буджака, гумористичні оповідання з додаванням «перцю» з біографії селян, з особистої біографії.
В одній зі збірок румунських поетів півдня Бессарабії опубліковано коротке есе Кожокару, присвячене малій батьківщині. Він пише: «Я не можу виїхати з моєї дорогої Бессарабії. Я не маю права. Навіть якщо мені запропонують усе золото світу… Я не поїду. Звідси не відпускають мої гріхи. Я скований пристрастями цієї землі і доживатиму разом із ними…»
У п'ятницю, 4 липня 2025 року, розпочалася 1227-та доба з початку широкомасштабної агресії країни-терористки Росії… Read More
Сьогодні, 4 липня 2025 року, через планові роботи на міських електромережах деякі одесити до вечора… Read More
Одеський театр юного глядача імені Юрія Олеші офіційно став академічним театром. Це визнання багаторічного внеску… Read More
Завідувач кладовища одного з комунальних підприємств в Одеському районі «продавав» місця для поховання. Read More
Ну от вже й липень з його спекою, черговими прильотами та, звісно, «гарячим» Привозом з… Read More
У неділю, 6 липня 2025 року, в Одесі відкриється виставка «Жінки, які пережили Голокост». Подію… Read More