Вночі, 6 червня 2023 року, рашисткі нелюди підірвали греблю Каховської ГЕС. Мільйони тонн води, ринувши з Каховського водосховища, затопили Херсонську область. Потужний потік, змітаючи на своєму шляху, до того ж несе з ГЕС сотні тонн машинного масла.
Рашисти в черговий раз принесли на нашу землю розруху та екологічну катастрофу. Як позначиться вибух на Каховській ГЕС на екосистемі Чорного моря, нашим читачам прокоментували фахівці Одеського державного екологічного університету та Інституту морської біології НАН України.
— Найстрашніше — це, звичайно, затоплення міст і сіл, — наголошує завідувач відділу якості водного середовища Інституту морської біології НАН України гідробіолог Сергій Дятлов. — Рівень піднявся на п’ять метрів — тобто вода не просто розлилася по поверхні, а змиває подвір’я, худобу. Безліч людей потребують відселення. Існує й загроза детонації мін, закладених раніше у районі ГЕС російськими окупантами.
До того ж якщо поля розорані, земля абсолютно беззахисна від впливу водного валу. Її верхній шар — найродючіший — змивається в річку. Земля стає безплідною, а у воді збільшується каламутність, забруднення.
Також, вважає вчений, існує можливість утримання в донних відкладах Каховського водосховища радіоактивних речовин, які потрапили туди під час аварії на ЧАЕС. Найстійкіший із них — радіоактивний цезій. І, якщо потужність потоку торкнеться донних відкладень і вимиє їх у Чорне море, можливе радіаційне зараження. А це буде дуже серйозний удар по чорноморській екосистемі.
Дуже велика загроза хімічного та бактеріологічного забруднень. Адже Дніпро – надзвичайно забруднена річка, зазначає Сергій Дятлов. На її берегах багато промислових підприємств, сільськогосподарських об’єктів. І величезний водяний вал змив усі добрива, гній, рештки рослин. При літніх високих температурах всі ці органічні речовини розкладатимуться у воді, викликаючи розвиток хвороботворних мікроорганізмів.
— Сама паводкова хвиля, яка зараз йде, це вже проблема для екосистеми, – переконаний доцент кафедри гідроекології та водних досліджень Одеського державного екологічного університету Олег Гриб. — Будуть підтоплені цвинтарі, системи каналізації, туалети, вигрібні ями. Все це потрапить у воду. І, звісно, дійде і до Одеси. Вода потрапляє на Дніпро-Бузький лиман, а після цього рухається в наш бік уздовж узбережжя. Тож, в принципі, стік Дніпра завжди впливав на екологічну ситуацію біля північного узбережжя Чорного моря. Але в результаті цієї штучної повені варто очікувати потужного бактеріологічного забруднення — якщо не сьогодні-завтра, то через якийсь час будуть наслідки. Адже всі живі організми, які загинули під час катастрофи, розкладатимуться у воді. І дай Боже, щоб не було заражень трупною отрутою.
Загалом, якщо на одеських пляжах і раніше після злив не рекомендувалося купатися, то після катастрофи зовсім не варто.
У Новій Каховці затоплено зоопарк. За інформацією організації UAnimals із посиланням на керівництво зоологічного парку, тварини загинули. Врятуватися могли тільки лебеді та качки. Хоча люди намагаються не залишати тварин у біді.
— А як врятуються в дикій природі пташенята, дитинчата різних ссавців або риби, що відклали ікру на нерест? Загинуть популяції різних видів — п’яти-десяти поколінь, — зазначає вчений. — Але ж екологія – це не тільки чисті вода і ґрунт, а й живі істоти.інші там мешкають. А вони є ланками харчового ланцюга – отже, і на інші види катастрофа на Каховській ГЕС також вплине.
Рашисти стали винуватцями масштабної екологічної катастрофи для нашого регіону, і, можливо, для всієї системи Чорного моря.
— Мільйони кубометрів води не зникають. У перспективі еко-катастрофа може вплинути і на все Чорне море — воно не розділене парканами. І потихеньку її наслідки поширяться до берегів Болгарії та Румунії, вважає еколог.
Усьому Чорному морю опріснення, швидше за все, не загрожує. Але для його північно-західної частини – тобто Одеської затоки, звичайно, така небезпека існує.
— Солоність морської води зменшиться, біогенне забруднення збільшиться, — прогнозує Олег Гриб. — І ближче до липня ми бачитимемо підвищену евтрофікацію — надмірне збільшення вмісту біогенних елементів у водоймах, що супроводжується підвищенням їхньої продуктивності. Тобто – засилля водоростей.
— Паводок з Каховського водосховища неминуче вплине на гідробіонтів північно-західної частини Чорного моря, — переконаний проректор з наукової роботи Одеського державного екологічного університету, океанолог Юрій Тучковенко. — Влітку він спровокує розмноження синьо-зелених водоростей – на жаль, добре знайомих одеситам. При великих концентраціях виділяють токсини, згубні інших гідробіонтів. Загинаючи, можуть викликати ланцюгову реакцію. Гниєння на дні одних гідробіонтів вибирає кисень і провокує подальшу загибель організмів.
Наскільки зміниться солоність морської води, можна буде побачити за даними моніторингу. Напевно, показники значно зміняться, вважають вчені. Моніторити екологічний стан Чорного моря необхідно обов’язково. Для того, щоб використовувати ці дані як доказову базу в подальших позовах проти рашистих злочинців за звинуваченням в екоциді.
Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Щороку в четверту суботу листопада (цього року це сьогодні, 23 листопада) Україна схиляє голови в… Read More
Сьогодні, у суботу, 23 листопада 2024 року, розпочалася 1004-та доба з початку широкомасштабної збройної агресії… Read More
Звернути увагу на три нові грані Голодомору, пам'ять жертв якого ми згадуємо сьогодні, 23 листопада… Read More
Сьогодні, у суботу, 23 листопада 2024 року, в Одесі та Одеському регіоні, як і по… Read More
У листопаді через російські атаки в Одесі постраждало 192 житлові будинки, зокрема багатоквартирні та приватні.… Read More
Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки — ми підготували для вас свіжу порцію… Read More