Статті

Ветерани – не лише герої: вони ті, хто може змінити країну

Станом на початок року в Україні – вже понад 1 мільйон 300 тисяч ветеранів. Це не просто люди з досвідом війни – це ті, хто свідомо ризикував життям, щоб захистити рідних і країну. Але що чекає на них після повернення? Чи готова держава підтримувати своїх захисників не лише на передовій, а й у мирному житті? Відверта розмова про це відбулася в Одесі під час круглого столу «Тактика діалогу», організованого місцевим осередком ГО «Захист Держави».

Досвід ветеранів – те, чого потребує суспільство

Не чекати, а діяти, об’єднуючи зусилля. Таким став висновок засідання круглого столу з ветеранської політики «Тактика діалогу».

– Зараз, звісно, потрібно підтримувати тих, хто повернувся з фронту, – говорить ветеран Денис Жарков. – Але я не вважаю, що нам хтось винен. Захищати країну – це був наш вибір і обов’язок.

Втім, далеко не всі ветерани поділяють цю думку. Чимало з тих, хто отримав важкі поранення або втратив здоров’я, не можуть повернутися до звичного життя. Їм потрібно адаптуватися до нової реальності, і без допомоги держави та суспільства тут не обійтись.

– Одна з головних проблем ветеранів – це працевлаштування. Особливо для людей з інклюзією, – каже Денис Швидкий, начальник відділу рекрутингу 28 ОМБр. – Було б добре, якби бізнес долучився до створення робочих місць, а держава розробила нові програми перекваліфікації для ветеранів з особливими потребами.

Підтримка та справедливість – що для ветеранів можна зробити вже зараз

– Наша організація націлена на підтримку людей, які втратили на війні здоров’я, та їхніх родин, – розповідає керівник одеського осередку ГО «Захист Держави» Олексій Земляний.

Але проблема адаптації далеко не єдина. Один із ключових запитів від ветеранів – це запит на справедливість. На цьому наголошували учасники заходу, які проходять вже не першу війну. Люди, які щойно повернулися з фронту, дуже чутливо реагують на порушення своїх прав.

Олексій Земляний наголошує: потрібен юридичний супровід ветерана на кожному етапі – від шпиталю до повної соціалізації. І цю задачу ГО «Захист Держави» буде намагатися вирішувати в рамках своїх можливостей.

Ще одне питання – нерівні можливості

– Значна частина ветеранів Одещини мешкає у невеликих містах і селах, – пояснює Роман Терентьєв, ветеран ЗСУ та голова БФ «Фонд Терентьєва». – А там доступ до реабілітаційних закладів, адаптивних видів спорту, юридичної допомоги є обмеженим. І це велика проблема.

Ветерани і управління державою

Одна з ідей, яка прозвучала під час зустрічі, – спільними зусиллями ветеранських організацій можна подолати систему та змусити державні органи працювати заради людей. Навіть пролунала пропозиція, щоб у кожній громаді був представник-ветеран, який стежив би за дотриманням прав та працевлаштуванням захисників і допомагав адаптувати їх у мирному житті.

– Основна проблема нашого суспільства – бездіяльність влади, неспроможність, а подекуди й небажання виконувати свої функції. Я вважаю, що саме ветеранський корпус може стати рушійною силою позитивних змін, – каже ветеран ЗСУ і громадський діяч Михайло Кузаконь.

З часом ветерани можуть не лише впливати на ухвалення рішень, а й формувати політику держави. Побудувати нове суспільство. І, можливо, саме досвід цієї війни дасть Україні шанс нарешті подолати тягар постколоніальної ментальності, яка лежить в основі багатьох наших проблем. Про це говорить Олександр Смеречинський, головний військовий капелан Одеського екзархату УГКЦ:

– Через цю ментальність наші люди часто не вірять у верховенство права, справедливість, тому й не відстоюють власні права. З іншого боку, люди, які щодня дивилися в очі смерті, мають інше бачення шляхів боротьби з беззаконням і певний досвід. Тож можуть стати прикладом для наслідування, своєрідним образом нової, вільної людини.

Що далі? Головна мета – виробити спільні рішення

Організатори круглого столу вже готують наступні заходи – панельні дискусії за участі ветеранів, волонтерів, політологів, військових експертів, соціологів, журналістів та представників профільних управлінь. Круглий стіл «Тактика діалогу» є лише першим серед низки заходів, ініційованих одеським осередком ГО «Захист Держави».

Долучайтеся, адже захист ветеранів, впровадження їхнього досвіду у систему управління країною, – це шлях успіху України.

Share

Recent Posts

  • Авторський блог

Герострат у Києві: як донощик спалив українську історію

Кто не знает, Герострат — мешканець давньогрецького міста Ефес — влітку 356 року до нашої… Read More

24-05-2025 в 19:34
  • Статті

Як Одеський ботанічний сад лікує рани війни

Від примх природи та жорстокості війни страждають не лише люди, а ще й парки та… Read More

24-05-2025 в 18:29
  • Статті

Війна серцем волонтера: як активіст одеського «Автомайдану» став очима армії

Ми спілкувалися телефоном. Під час запису десь поруч стався вибух. Навіть на відстані стало моторошно,… Read More

24-05-2025 в 17:26
  • Статті

В Одесі зацвіла тополя: біолог розповів, чи викликає вона алергію

Чи винна тополя в алергії чутливих людей? А може варто звернути увагу на інші шкідливі… Read More

24-05-2025 в 15:13
  • Новини

На Донеччині загинув воїн з Одещини Віталій Бузанов

Загибель Віталія стала ще однією болючою втратою для Познанського старостату та усієї Зеленогірської громади. Read More

24-05-2025 в 13:49
  • Новини

Війна, день 1186: ніч терору – масова атака дронами та ракетами

Сьогодні, у суботу, 24 травня 2025 року, розпочалася 1186-та доба широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації… Read More

24-05-2025 в 12:08