Суспільство

Ми вижили у 2022 році: як війна позначилася на психіці українців?

Якщо ви читаєте ці рядки, значить вижили у 2022 році. Ласкаво просимо до 2023 року. Ми в редакції також раді, що весь цей рік змогли бути на зв'язку та інформувати про головні події.

Останні десять місяців були надскладними. І дотягнути до сьогодні вартувало окремих зусиль. Для нашого ментального та психічного здоров’я війна стала випробуванням із зірочкою.

За даними ВООЗ, чверть населення України (а це близько 10 мільйонів осіб) можуть мати психічний розлад через повномасштабну війну. Юлія Єрмакова, практичний психолог КНП «Одеський обласний медичний центр психічного здоров’я» Одеської обласної ради, допоможе зрозуміти, як змінювався психологічний стан українців, і як правильно розпочати новий 2023 рік.

«Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, багато людей пережило травматичні події. Люди зазнали загрози власного життя, або були свідками таких загроз, були свідками подій, що травмують: обстріли, загроза життю близьких, окупація», – пояснює Юлія Єрмакова. За її словами, такий пережитий досвід стресового характеру може призводити до розладів психологічного стану.

Перші ознаки проблем із психологічним здоров’ям

За словами практичного психолога, є багато симптомів, які можуть свідчити про проблеми з психологічним або психічним здоров’ям людини. Людина живе емоційним, фізіологічним та соціальним життям, тому й відхилення від норми можуть проявлятися по-різному:

  1. Емоційно – когнітивні ознаки: відчуття тривоги, страху, пригнічений настрій, дратівливість, прояви злості до себе або до оточуючих людей, негативні думки про себе, або оточуючих, негативні думки про майбутнє, апатія, зниження пам’яті та концентрацію уваги.
  2. Фізіологічні ознаки: постійна втома, швидка стомлюваність або навпаки зайва активність, рухова загальмованість, або її різке збільшення. Постійні фізичні болі: головні, серцеві, м’язові, безсоння, або пересипання, зміна апетиту (недоїдання або переїдання), проблеми із травленням, шлунком, кишечником, підвищені чи знижені сексуальні потреби.
  3. Соціальні ознаки: відсутність бажання спілкуватися з людьми, труднощі у комунікації з людьми, проблеми на роботі або у навчанні при виконанні завдань, відсутність життєвих інтересів, мотивації, зловживання алкоголем, наркотичними речовинами, ліками.

Всі ці ознаки можуть характеризувати тимчасові відхилення від норми, але в сукупності вони можуть бути свідченням погіршення психологічного чи психічного здоров’я людини.

Як самостійно впоратися з психологічними проблемами

Сон, харчування, інформаційний контроль, особисті захоплення – це основа вашого доброго самопочуття. Юлія Єрмакова зазначає, що насамперед потрібно звертати увагу на кількість та тривалість сну.

Спати краще 7-9 годин на день. Харчуватися стабільно та регулярно. І тут не лише про їжу. «Суть інформаційного контролю в тому, що людина має контролювати споживання інформації, тому що за тривалого перенасичення негативною інформацією людина додатково переживає стрес».

Крім того, будь-які ваші уподобання можуть підтримати ваше психологічне здоров’я. Не треба недооцінювати прогулянки парком чи зустрічі з друзями. Відвідування театру, спортзалу, заняття творчістю чи читання книги, танці під улюблену музику допоможуть вам.

Важливо: якщо попередні поради не працюють, то ви завжди можете звернутися за допомогою до свого сімейного лікаря або психотерапевта. Вони знайдуть найкраще рішення для вас. Пам’ятайте, що ви не самі і просити про допомогу нормально.

Як дітям стати психологічно стійкими та пережити війну в Україні

Одеситка Марія Чебан виховує разом із чоловіком двох доньок. Це молода працююча сім’я. Діти відвідують дитячий садок. Марія каже, що до нових військових реалій їхня родина адаптувалася.

Під час повітряної тривоги сім’я дотримується заходів безпеки: у дитячому садку є бомбосховище, а вдома для укриття працює правило «двох стін». У вільний час вони гуляють парком, на дитячому майданчику, ходять у розважальні кімнати. «Треба дітей тішити, щоб вони не відчували, що на вулиці війна, що все погано. Хоча вони це все розуміють. І знають, що є «дядько-дурень» (це ми так називаємо), який заважає нам жити і хоче зробити нам погано. І мої діти про це знають».

Сім’я Марії не збирається їхати з України — їхній будинок в Одесі. Вони продовжують працювати, донатити на ЗСУ та волонтерити на благо країни. «Мене стимулює моя родина. Ми працюємо, служимо, намагаємось все для наших дітей робити. Тому ми не розкисаємо, щоб і вони не відчули нашої нудьги», – ділиться Марія.

Батьки – підтримка для дитини

Юлія Єрмакова переконана, що спокій допоможе дитині легше адаптуватися до складних життєвих обставин. Дитина повинна відчувати, що дорослі поруч. Якнайчастіше потрібно обіймати дитину. Дорослі повинні транслювати дитині почуття безпеки, дитина повинна знати, що дорослі роблять все для того, щоб у будь-якому разі захистити її від небезпеки. «Дитина не може бути психологічно стійкою самостійно, вона дуже залежить від підтримки дорослих».

Як планувати новий 2023 рік в умовах невизначеності

Юлія Єрмакова зазначає, що під час війни дуже складно думати про плани на майбутнє. Люди перебувають у стані небезпеки та невизначеності. Тому слід визнати, що планувати своє майбутнє в таких умовах складно — є речі, на які ми не можемо впливати. «Це важко, але життя продовжується. Продовжуються навчання, робота, є родичі, про яких треба дбати та допомагати. Тому планувати своє майбутнє можна і потрібно», – пояснює психолог.

«Потрібно заздалегідь дозволити собі змінювати, переглядати або скасовувати свої плани з урахуванням навколишніх обставин. Якщо людині зараз важко, і вона не може щось планувати на довгий період — нічого страшного. Життя і так насичене повсякденними справами. Можна жити відповідно до своїх принципів, цінностей, смислів життя. Слід про це пам’ятати». Дозвольте собі. А ми також прислухаємося до порад практичного психолога.

Підготувала Ольга ЛОПАТЮК

 

 

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Статті

Ціни на Привозі у другій половині жовтня: справжні сині – фіолетові

Ось і друга половина жовтня... Біжимо на Привоз, а він, здається, якщо і змінюється, то… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

День жіночого щастя, паперового пакета та гітари: що ще святкують 18 жовтня

Що святкують в Україні та світі 18 жовтня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Церковні свята 18 жовтня: прикмети, кого шанують і чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 18 жовтня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Прогноз магнітних бур: чи активне Сонце 18 жовтня

За даними Центру прогнозування космічної погоди Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США, сегндня очікується… Читати далі

2024-10-18
  • Новини партнерів

Як вигідно купити пластикові вікна: поради та рекомендації

Сучасний ринок пропонує широкий вибір варіантів, і щоб зробити правильний вибір, варто врахувати декілька ключових… Читати далі

2024-10-18
  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 18 жовтня: перші заморозки

Завтра, у п'ятницю, 18 жовтня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується прохолодна осіння… Читати далі

2024-10-17