В Україні житло часто будують без відповідних дозволів, дотримання будівельних норм та оформлення документів. Такі власники згодом стикаються з проблемами, наприклад, не можуть продати свою нерухомість. Але в цьому випадку закон йде на зустріч порушникам і дозволяє легалізувати самочинне будівництво. Як це зробити, розповідає юристка Вікторія Гусакова.
Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проєкту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Про це говориться в частини першої статті 376 ЦК України.
Легалізація самочинного будівництва, або як її ще називають, будівельна амністія, регулюється пунктом дев’ять розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Безпосередній зміст цієї процедури, кінцевою метою якої є прийняття об’єктів в експлуатацію, регулюється Наказом №889 від 28.09.2023 року Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України «Про внесення змін до Порядку проведення технічного обстеження і прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, будівель і споруд, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів з незначними наслідками (СС1), збудовані на земельній ділянці відповідного цільового призначення без дозвільного документа на виконання будівельних робіт», редакція від 30.11.2023, (далі – Наказ №889).
Цей порядок описує, як провести технічне обстеження і ввести в експлуатацію певні типи будівель, збудованих без дозволу, але в дозволений період.
До таких об’єктів належать:
Для житлових та господарських об’єктів під амністію підпадають тільки ті, що зведені з 5 серпня 1992 року до 9 квітня 2015 року.
Перед тим як почати технічне обстеження, потрібно звернутися до фахівців, які мають кваліфікаційний сертифікат відповідно до Закону України «Про архітектурну діяльність». Це може бути як організація, так і фізична особа-підприємець.
З собою необхідно мати:
Технічне обстеження проходить у кілька етапів, згідно з пунктом 3 цього Порядку:
Після проведення обстеження виконавець:
Звіт складається тільки в електронному вигляді через Реєстр і стосується об’єктів з незначними наслідками (СС1).
Читайте також: Оренда квартири: що треба вказати в договорі, щоб захистити права та не втратити гроші
До заяви додають:
У випадку, якщо подається технічний паспорт на об’єкти до 500 м² (будинки) або до 100 м² (господарські споруди), обов’язково має бути зазначено — можна чи не можна безпечно експлуатувати цей об’єкт. Ця інформація також повинна бути внесена до Реєстру будівельної діяльності.
У разі, якщо орган архітектурно-будівельного контролю відмовив у прийнятті декларації або повернув її на доопрацювання, спочатку можна подати скаргу до вищої інстанції.
Якщо це не допомагає — наступний крок: звернення до суду з позовом про визнання права власності на будівлю.
Але важливо знати:
Позов подається до місцевого суду. Відповідачем виступає Державна інспекція архітектури та містобудування України — саме вона готувала документи, які ви оскаржуєте.
Згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України, якщо ваше право власності не визнається або оспорюється, або ви втратили підтвердні документи, ви маєте право подати позов.
У позові обов’язково слід зазначити:
Читайте також:
10-11 липня в Римі відбувається фотовиставка, що документує шкоду, завдану культурним об'єктам Одеси, зокрема Спасо-Преображенському… Read More
Активісти громадської організації «Деколонізація. Україна» виявили в Одесі «забутий» і недекомунізований пам'ятник – погруддя відомого… Read More
З Одеської області намагалися вивезти за кордон під виглядом звичайної біжутерії унікальну прикрасу, частина якої… Read More
Усім привіт і доброго ранку, а дня винятково продуктивного! А щоб він таким і виявився,… Read More
Сьогодні, 10 липня, магнітних бур не очікується, геомагнітне поле залишиться спокійним. Read More
Одеські поліцейські розпочали кримінальні провадження за фактом двох смертельних ДТП. Обидві трапилися напередодні, 8 липня… Read More