Статті

Освіта в Ренійській ОТГ: неприємні рішення та багато критики

У селі Нагірне Ренійської громади є типовий дитячий садок на 320 місць та триповерхова школа на 800 місць. Але, на жаль: сьогодні сільський садок відвідують близько 30 дітей, у школі – 164 учні. З урахуванням народжуваності у цьому селі, через чотири роки у школі залишиться 83 учні. І із цим треба щось робити.

В Українському Придунав’ї практично всі села великі, тому тут свого часу були побудовані місткі дитячі садки та школи. Однак демографічна ситуація йде в мінус. Наповнюваність сільських шкіл Ренійської громади цього навчального року в середньому становила лише 47%. Враховуючи народжуваність, за чотири роки кількість учнів знизиться ще на 37%.

Демографія та фінанси

Фінансисти підраховують витрати — у пошуках єдино правильної формули розвитку. Наприклад, у Ренійській школі №2, найбільшій у громаді, навчаються понад 600 дітей, із бюджету на одного учня витрачається 29 тисяч гривень на рік (зарплата, комунальні послуги та інше). У школі села Котловина – 180 учнів, і тут освіта однієї дитини коштує 57 тисяч гривень на рік, тобто вдвічі більше, ніж у міській школі.

Статистика показує: чим більша наповнюваність школи та її класів, тим менше держава та місцева громада зазнають витрат на навчання одного школяра. І оскільки гроші воююча країна не може не рахувати, оптимізація існуючої мережі освіти – це неминуча перспектива.

Крім того, вимагає змін існуючої системи освіти і законодавство. Вже 2027 року в Україні не повинно залишитися загальноосвітніх шкіл. Школи можуть бути в одному із трьох статусів: початкова школа, гімназія (9 класів), ліцей.

План трансформації освіти в Ренійській ОТГ

Виходячи із законодавчої бази та аналітики, Ренійський міський відділ освіти розробив план трансформації існуючої мережі освіти, який скриплячи серцем затвердили депутати. У громаді, де сьогодні працюють 11 загальноосвітніх шкіл, залишаться три ліцеї та вісім гімназій. В останніх діти отримуватимуть лише базову освіту — 9 класів.

Вже в наступному навчальному році дві школи міста Рені не набиратимуть десятих класів. Той, хто хоче продовжити освіту, змушений буде перекладатися до одного з ліцеїв. Громадою вже розпочато та буде продовжено роботи зі зміцнення їхньої матеріальної та технічної бази (комп’ютерні класи, сучасні їдальні та спортзали тощо)

Щоб ліцеї були в принципі доступні для всіх, хто хоче здобути профільну середню освіту, Ренійська громада планує закупити за найближчі чотири роки 10 шкільних автобусів – для підвезення дітей із найбільш віддалених сіл.

Всі ці рішення — непопулярні, викликають чимало критики, але альтернативи немає.

Що стосується села Нагірне, про яке ми згадали вище, то тут школярі вже переведені в будинок дитячого садка, що дозволяє економити кошти на комунальні витрати. А що чекає триповерхова будівля школи на 800 учнів, яка залишилася не при справі? Це поки що не відомо.

Читайте також:

Share
Антонина Бондарева

Училась в Киевском национальном университете им. Т.Г. Шевченко, однако настоящим университетом для меня стала районная газета «Ренийский вестник». Исколесила все Придунавье, 14 лет работая собкором газеты «Одесские известия». В последние 7 лет увлечена созданием видеорепортажей (ютуб-канал «Новости Рени»). Сотрудничество с редакцией газеты «Одесская жизнь» для меня – это возможность рассказать, насколько интересен южный регион Одесчины, где живут и работают уникальные люди

Recent Posts

  • Статті

Як одеська вулиця стала символом зміни епох: від генерала Цвєтаєва до Героя України Геннадія Афанасьєва (відео)

Одеська вулиця, що пам’ятає Воронцова, радянську індустріалізацію і яка десятиліття існувала під ім’ям генерала Червоної… Read More

22-05-2025 в 19:25
  • Статті

Кіно англійською та чайна лекція: афіша безкоштовних подій Одеси 23-25 травня

Хочемо порадувати одеситів новиною про відкриття нових просторів. Минулоо тижня ми вже анонсували події в… Read More

22-05-2025 в 18:22
  • Новини

Одеські пам’ятники захищають від вандалів та часу (фото)

Фахівці одеського комунального підприємства «Сервісний центр» обробляють міські пам'ятники та інші об'єкти монументального мистецтва, які… Read More

22-05-2025 в 17:12
  • Статті

У фокусі – село Долинське: старі знімки та історії мешканців Одещини

Село Долинське Ренійської громади – самобутнє. Всі місцеві хлопці й навіть дорослі чоловіки люблять грати… Read More

22-05-2025 в 16:34
  • Новини

Помер відомий одеський політик Юрій Крук

На 84-му році пішов із життя політик Юрій Борисович Крук, який представляв у Раді Одеську… Read More

22-05-2025 в 15:24
  • Новини

Під Одесою чоловік захопив частину стадіону і побудував для себе басейн

Мешканець Таїровської громади самовільно захопив частину місцевого стадіону, побудував там басейн і вживав психотропи. Його… Read More

22-05-2025 в 14:27