Статті

Одеський Старокінний: нововведення, обмін думками та роги на щастя (фоторепортаж)

Ну ось, здавалося б: які такі нововведення можуть бути на Староконному ринку і тому «океані всього, що треба і не треба», що розгортається навколо нього по суботах та неділях? Нововведенням може бути тільки одне: ринок або працює, або ні. Причому всім відомо, якщо раптом (ах!) не працює, то скоро відкриється. Ну а як без Староконного?

Одеський Старокінний ринок продовжує прикрашатися

Тим часом нововведення є. Ще до того, як ви побачите головну браму ринку з відомою підковою на щастя, вас зустріне наш уже звичний військовий «пейзаж»: протитанкові їжаки… Втім, вже зовсім скоро півняче «Ку-ка-ре-ку!» поверне вас у звичну атмосферу Староконки, де можна купити все, навіть якщо воно вам не потрібне «ні з якого боку». Наприклад, того ж красеня живого півня, який щось переплутав з часом і задерикувато подає голос.

На самому ринку – забавні вуличні покажчики так і манять підійти ще туди й туди, стіни подекуди прикрашені картинами (раніше такого не спостерігалося). Хто – за інструментом, хто – за рибками-пташками-хом’ячками. Додалося стаціонарних та переносних торгових точок з їжею та напоями.

Одеська Староконка: «Віддаю задарма. Майже»

Але день вихідний і, значить, час у довгий шлях навколо ринку, вулицями-провулками Молдаванки, які перетворюються на виставку небачених інсталяцій. Скільки живу, стільки дивуюся: ну треба ж так зуміти поєднати непоєднуване! Крок – готова композиція зі світу історії фотографії, ще крок – і «раньшее время» з його атрибутами постане перед вами.

На якусь мить вам здасться, що ви в музеї побуту, або чогось там ще – залежно від представлених «експонатів», нехай це навіть халатик чиєїсь прабабусі, що висить на мотузці з палицею-підпіркою поруч із цілком сучасною чоловіча сорочка. Так, так сушиться білизна в одеських дворах…

– Жінко, не фотографуйте ви мене з моїм товаром!

– Та я не вас і не ваш товар фотографую!

– Ой, а чому так? Я не сподобався? Чи мій товар?

І ось уже доводжу, що все мені тут подобається, і мені вже пропонують придбати «роги (лежать осторонь, підкреслюючи їхню особливу цінність) на щастя». Я чемно відмовляюся, а жінка поряд уже придивляється до мене уважно і стверджує, що «є костюмчик прямо на вас, дамо. Дарма віддаю. Майже»…

Старокінний по суботах-неділях: «А поговорити?»

Хтось приходить сюди «просто подивитися», для когось така прогулянка нескінченними рядами – своєрідна психотерапія, а хтось шукає щось дуже потрібне. Втім, часто можна почути:

– Ну і навіщо тобі ці чашки? – Запитує одна подруга іншу.

– Так, загалом, і не потрібні, але втриматися не могла…

– Ти щойно трохи собачку не купила. Добре, що хоч там утрималася…

Староконки, що торгують навколо, – люди досвідчені. У деяких тут такий трудовий суботньо-недільний стаж накопичився, що дивуєшся. Вони чітко зауважують, хто «просто так», а хто таки не втримається і щось купить. Поговорити тут – норма. Військові часи внесли і до цієї звичної ситуації свої корективи.

Якщо кілька торгуючих «купкуються», значить час перекусити та обговорити важливі проблеми. Прислухалася: долинають роздуми на тему дня – «тварину – в Гаагу», «особисто б кокнула», «прокинулася від бабахів. Що це було? Напевно, вчення». Далі були роздуми, що «ліхтарі зараз ніхто не бере. У людей хоч зі світлом стало нормально».

Новини та суворості навколо Староконного ринку

Як же у вихідні оживають і переливаються різноманітністю старі вулиці Молдаванки навколо Староконного ринку! Вони тепер теж – з прикметами нових часів і принадними одеськими штучками у вигляді оголошень і тих самих інсталяцій.

Вселяє надію «ЗСУ – сила!» на старих воротах… Злегка вражає оголошення «Куплю ваш товар. Сашко». І, виявляється, є у цих місцях свої суворості. Приміром, чітка і ясна накреслена фарбою вказівка, що саме тут торгувати не можна. Це здається дуже дивним.

Адже навіть важко уявити, що у вихідний день навколо старо-старої Староконки є місця, де заборонена торгівля. Або, швидше, мега-виставка інсталяцій по-одеськи…

Читайте також: На Староконному ринку відкрили меморіальну дошку загиблому на війні одеситу.

Фото автора

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Recent Posts

  • Новини

Завідувачку дитячої лікарні в Одесі викрили на хабарі

В Одесі правоохоронці затримали завідувачку одного з відділень "Дитячої міської клінічної лікарні №3". Її підозрюють… Read More

2024-11-21
  • Авторський блог

Андрій Вишинський — одесит на прізвисько «Ягуарович»: історія ката і «ланцюгового пса» диктатора

22 листопада 1954 року, тобто рівно 70 років тому «скопитився» Андрій Януарович Вишинський. «Фі!», —… Read More

2024-11-21
  • Новини

Частина Одеси у п’ятницю залишиться без води: кому потрібно зробити запаси

У частині Приморського району Одеси у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, тимчасово відключать воду. Причина… Read More

2024-11-21
  • Новини

ЮНЕСКО відреагувала на звернення одеситів щодо збереження історичних пам’яток

В ЮНЕСКО дали відповідь на гучний «Одеський лист», в якому противники деколонізації топонімів, названих на… Read More

2024-11-21
  • Новини

Одеса без світла: чи працюватимуть графіки 22 листопада (ОНОВЛЕНО)

Завтра, у п'ятницю, 22 листопада 2024 року, в Україні та, зокрема, в Одесі та Одеській… Read More

2024-11-21
  • Статті
  • Суспільство

11 років після Майдану: як українці робили свій вибір

21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи в Україні — одне із знакових державних… Read More

2024-11-21