Статті

Небезпечне запалення: як лікувати біль у горлі, якщо не допомагає полоскання

Якщо у вас почервоніло горло, не проходить бажання відкашлятися, ви почуваєтеся млявим та розбитим – це типові симптоми фарингіту. Як боротися із запаленням горла та чим воно небезпечне, розповіла терапевт вищої категорії Сніжана Ляшук.

Фарингіт буває гострий та хронічний

Фарингіт — це поширене запальне захворювання, що вражає слизову оболонку задньої стінки горлянки. Патологія характеризується набряком тканин горла та болем при ковтанні, може мати гострий та хронічний перебіг.

Гострий фарингіт — це первинний запальний процес, що раптово виникає, відрізняється інтенсивним перебігом і яскраво вираженими симптомами. Найчастіше його винуватцями стають інфекційні збудники.

Хронічна форма може розвинутися як самостійне захворювання при тривалому подразненні слизової оболонки горла або стати наслідком не долікованої гострої патології. Хвороба має стадії загострення та ремісії, здатна протікати майже безсимптомно.

У чому причина запалення

Гострий фарингіт найчастіше буває інфекційної природи, в більшості випадків його викликають різні віруси (грип, парагрип, аденовірус). Також причиною розвитку запалення можуть стати бактерії (в основному стрепто- та стафілококи) та грибки. Рідше причиною гострої форми захворювання горлянки стають алергічні реакції, травми горла, вплив агресивних хімічних речовин, занадто гарячої чи холодної рідини.

До хронічного фарингіту може призвести поширення інфекції з вогнищ запалення поряд з горлянкою (при нежиті, карієсі); активізація умовно-патогенних бактерій через ослаблення імунітету; вікові атрофічні зміни слизової оболонки горлянки; порушення носового дихання.

Також факторами ризику для розвитку фарингіту виступають куріння, часте переохолодження, сильний стрес, дефіцит вітамінів в організмі, наявність ендокринних патологій і хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, робота в запорошених приміщеннях або з хімічними речовинами; тривале лікування антибіотиками.

Які симптоми у фарингіту

Характерні прояви гострої форми — це першіння, дискомфорт і почуття стороннього тіла в горлі, біль, що посилюється при ковтанні та нерідко віддає у вуха або щелепу, пересихання слизової горлянки. Також можуть турбувати сухий кашель, осиплість голосу, головний біль, загальна слабкість, невелике підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів.

Хронічний фарингіт у стадії загострення зазвичай проявляється аналогічними симптомами, але в приглушеній формі. Під час ремісії пацієнти часто скаржаться лише на невеликий дискомфорт у горлі та постійне покашлювання, але іноді симптоми, що турбують, взагалі відсутні.

Як лікувати фарингіт

Якщо у вас вже кілька днів болить горло, і полоскання, антисептичні спреї та льодяники не допомагають, потрібно звернутися до сімейного лікаря або отоларинголога. Фахівець проведе огляд порожнини рота та горлянки, при необхідності направить на аналізи крові та сечі, мазок із горла та інші обстеження.

Лікування фарингіту залежить від причини, що викликала запалення, і включає системну та локальну терапію. Зокрема, призначаються медикаменти: це можуть бути антибіотики, противірусні та протизапальні препарати, протигрибкові засоби, а також фізіотерапевтичні процедури – інгаляції, електрофорез, приймання вітамінів, застосування спеціальних аерозолів.

Ефективні у боротьбі із запаленням горла та народні засоби: полоскання сольовим розчином і відварами трав (ромашки, шавлії, м’яти, звіробою, подорожника), содові та евкаліптові інгаляції, ножні ванни.

Не ускладнені вірусні та бактеріальні фарингіти зазвичай добре піддаються терапії та проходять вже через тиждень. У разі хронічної форми одужання може тривати місяць або навіть довше. Якщо фарингіт не лікувати, інфекція може піти далі та спричинити ускладнення у вигляді синуситу, гаймориту, отиту, бронхіту, запалення нирок.

Ірина Лебединець

 

Читайте також: Експерти: Як відрізнити грип від застуди?

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини

У Південний «на щиті» повернулися бойовий медик і навідник ПТРК

У Південному попрощалися одразу з двома загиблими воїнами - солдатом Марковським Ігорем Григоровичем і бойовим… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі автобуси на Пересип повернулися на звичний маршрут

Із п'ятниці, 22 листопада, в Одесі відновлено роботу автобусів № 105 і №105-А за постійним… Read More

2024-11-22
  • Новини

Ремонтні роботи в Одесі: список вулиць, де не буде світла сьогодні

У п'ятницю, 22 листопада 2024 року, у зв'язку з плановими роботами на міських електромережах деякі… Read More

2024-11-22
  • Новини

Війна, день 1003: росія випробувала в Україні нову балістичну ракету

1003-й день Україна протистоїть повномасшатабній агресії російської федерації. На ранок, 22 листопада, ситуація на фронті… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі жінка за кермом «Ssang Yong» переїхала пішохода

В Одесі 49-річна водійка автомобіля «Ssang Yong» наїхала на жінку, яка переходила проїжджу частину і… Read More

2024-11-22
  • Positive News

Анекдот дня: чого бажає Рабінович у банку

Доброго ранку, друзі! Почніть свій день з посмішки - ми підготували для вас свіжу порцію… Read More

2024-11-22