Статті

Картини одеситки про війну викликали жах у глядачів у Франції (фоторепортаж)

Ірина Сушельницька представила свої картини із серії "Голос війни" в арт-галереї паризького університету Сорбонни. Усі вони створювалися після початку війни в Україні та передають глядачеві емоції, викликані нею.

Емоції від картин Ірини Сушельницької не можна назвати позитивними: жах, смуток, страх, скорбота та розпач. Усі разом це породжує відчуття наближення апокаліпсису. І ще вражає свідомість того, наскільки протилежними можуть бути прояви homo sapiens: з одного боку Людина, яка створює «розумне, добре, вічне», з іншого – особина з загону приматів, що розмахує ядерною палицею разом зі своїми міньйонами.

На картинах одеситки глядач бачить постаті людей та їхні обличчя, черепа, соняшники, що зів’яли, на чорному тлі – все це своєрідні коди, які в сукупності і створюють ці емоції, зображені в назвах картин: “Біль втрати”, “Дух часу”, “Несломлені”, “Крик”, “Відчай”, “Плач”, “Втома”, “Жах”, “Мольба”.

– Це не абстрактні почуття, це мої власні відчуття, які народжувалися щоразу, коли над Одесою лунав сигнал повітряної тривоги, – розповіла телефоном із Одеси Ірина. – Моя майстерня знаходиться на 12-му поверсі і мені майже щодня, особливо на початку війни, доводилося відчайдушно бігти вниз до найближчого бомбосховища. Було страшно, душа стогнала, жах затьмарював свідомість, і я молилася, щоб цей кошмар швидше закінчився. їх олівцем у блокноті. А потім уже потім за допомогою аерографа переносила ці начерки на картину, сукупність яких і створили цю експозицію під назвою Голос війни.

Десятки тисяч студентів із багатьох країн світу навчаються в одинадцяти інститутах Сорбони. Щодня вони проходять вестибюлем головної будівлі університету, в якій і розміщується місцева арт-галерея. Саме вони разом із викладачами, а також паризькі діячі культури та мистецтва прийшли на урочисте відкриття виставки Ірини Сушельницької.

– Війна в Україні поступово сходить з перших шпальт французьких газет та репортажів на телебаченні, – сказала, відкриваючи виставку, її куратор Варвара Карпетченкова. – А ми у своїй галереї вкотре хочемо показати, що війна триває, що український народ зазнає найбільших страждань у своєму житті.

Куратор виставки «Голос війни» Варвара Карпетченкова

Варвара родом з Одеси і лише кілька років живе та навчається у Парижі. У Південній Пальмірі в неї залишилися улюблені отець Андрій, бабуся Тетяна та дід Геннадій. Вона постійно з ними на зв’язку та для неї страждання та біль рідної країни дуже близькі. Тому вона останнім часом провела вже другу виставку українських митців та збирається продовжувати цю тему.

Підтверджує плани Варвари та директор арт-галереї, професор Ян Тома.

– Ми бачимо наскільки зріс за останні півроку інтерес французів до України, її народу, культури та історії вашої країни, – каже пан Тома. – Тому нас пов’язують з вашою країною довгострокові плани, які будуть продовжені і після закінчення війни, яка, ми впевнені , завершиться перемогою України Навіть поверховий погляд на мистецтво та живопис ваших діячів говорить про те, як багато у вас самобутніх та цікавих художників, які не лише покажуть свої роботи, а й внесуть значний імпульс у розвиток французької творчої думки. Ми сподіваємось на створення спільних арт-проектів з українськими художниками.

Також оптимістично налаштована на розвиток співпраці з Україною та президент університету Сорбонна пані Крістін Нео-Ледук.

Президент університету Сорбони Крістін Нео-Ледук та директор арт-галереї Ян Тома отримали у подарунок від Тетяни Чичкалюк блоки антивоєнних марок, створених за роботами Міжнародного конкурсу карикатур «Російський військовий корабель, йди *****». Заплановано, що ця виставка антивоєнних карикатур відбудеться у арт-галереї Сорбони.

– Сьогодні у нашому університеті навчаються 87 студентів з України, – сказала вона у своїй промові на відкритті. – Кількість українців обов’язково зростатиме. Ми створюємо для них спеціальні програми, які полегшать їм вивчення французької мови та подальше навчання у Сорбонні. Ці проекти обов’язково сприятимуть подальшому розвитку співпраці між Францією та Україною у різних сферах економіки та соціального життя.

Вітала відкриття виставки в Сорбонні та преподавець Національного кораблебудівного університету, член ротарі-клубу «Миколаїв» Тетяна Чичкалюк. У своєму зверненні до гостей виставки вона наголосила на значущості допомоги Франції та, конкретно, університету Сорбони на підтримці України проти російської агресії.

Картини Ірини Сушельницької на виставці “Голос війни” в арт-галереї Сорбони:

Олександр ФЕДОРОВ, член Міжнародної федерації журналістів. Париж

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Recent Posts

  • Новини партнерів

Готуємося до Нового року та Різдва: як вибрати ідеальний подарунок для дитини

Новорічні свята вже не за горами. Саме час задуматися про подарунки. Кожна дитина вірить у… Read More

2024-11-22
  • Новини

На Одещині зафіксовано небезпечну інфекцію

Поблизу села Комишівка Саф'янівської громади Ізмаїльського району зареєстровано спалах африканської чуми свиней (АЧС). Це вже… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі сильний вітер повалив дерева та рекламні щити (фото)

Сьогодні, 22 листопада, в Одесі спостерігається потужний вітер, що призвів до падіння дерев та пошкодження… Read More

2024-11-22
  • Статті

Реабілітація за власний рахунок: чому ветерани залишаються сам на сам зі своїми проблемами

Руслан Тимченко пішов серед перших захищати Україну добровольцем. Спочатку потрапив на Миколаївський напрямок, потім –… Read More

2024-11-22
  • Статті

В Одеському педуніверситеті великі конкурси: що ще змінилося у виші під час війни

Викладачі проводять лекції в бомбосховищах, студенти навчаються з окопів, але конкурси та престиж вишу зростають,… Read More

2024-11-22
  • Новини

В Одесі закриють на ремонт узвіз Віталія Блажка (Марінеско): багато автобусів та трамваїв змінять маршрути

На узвозі Віталія Блажка невдовзі почнеться будівництво нової дренажної системи. З 23 листопада 2024 року… Read More

2024-11-22