Статті

Як директор одеського зоопарку врятував тварин від окупантів

12 квітня 1944 року, за два дні після звільнення міста, Одеський зоопарк відновив роботу. Ця історія про те, як одеський зоопарк виживав у роки другої світової під окупацією німецько-фашистських загарбників і як директор зоопарку обманом не вивіз тварин під час відступу до Румунії.

На своє нинішнє місце зоопарк переїхав у 1937 році. 1941 року, під час оборони Одеси, на території зоопарку знаходилися підсобні господарства зенітної батареї ППО. Військові допомагали тваринам, чим могли: косили траву, приносили хижакам м’ясо загиблих коней, лікували поранених звірів. Коли було отримано наказ залишити Одесу, евакуювати зоопарк не було змоги. Засновник і директор звіринця Генріх Бейзерт залишився у місті, отримавши наказ за всяку ціну зберегти тварин.

Невдовзі Одесу зайняли окупанти, і в зоопарк заявилася румунська комісія для інвентаризації звіринця як трофей румунської армії, але допомагати у утриманні тварин вони відмовилися. Тоді, щоб вижити, у зоопарку відкрили трикотажну майстерню, на доходи від якої працівники годували тварин та жили самі.

Незадовго до визволення Одеси окупанти наказали Бейзерту вивезти тварин до Румунії, і попередили: якщо не вивезе звірів, розстріляють і їх, і всю його родину. І Бейзерт вирішив вдати, що виконує наказ. Він занурив на вантажівку клітку з левом, але вирушив не в Румунію, а довго їздив дорогами області.

Через кілька годин він повернувся, сподіваючись, що окупантів вже й слід простирав, але в місті якраз точилися бої. Машину Бейзерта зупинив якийсь німецький чин і став звинувачувати його у невиконанні наказу. Але директор відповів, що одного лева він уже вивіз, ось другого вивозить. І знову машина з левом кружляла дорогами області до глибокої ночі, поки до міста не ввійшли наші солдати. Тоді Бейзерт повернувся і помістив клітку з левом-мандрівником на місце. За два дні зоопарк відчинив свої двері для одеситів. На той час тут містилося 30 видів ссавців та 21 різновид птахів.

Share
Ирина Сорокина

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Останні статті

  • Статті

Вони втратили все і розпочали з нуля: три історії переселенців на Одещину

У селищі Бородіно ще до війни за підтримки держави був побудований соціальний Центр для постраждалих… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

Чергою з кулемета: на Одещині військові знешкодили морську міну (відео)

На узбережжя Одещини викинуло чергову морську міну, яку було оперативно знищено українськими військовими. Про це… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Відновлення після війни: як військовий починав нове життя після поранення

14 лютого 2023 року військовий Віталій Верес отримав важке поранення під час оборони Бахмута, коли… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Будинки покинули, а калину — забрали: історія одного вимушеного переселення

Вересень. Налилася червоним кольором калина, яка є одним із символів України. Колектив обласного центру національних… Читати далі

2024-09-16
  • Новини

В Одесі та Одеській області стався землетрус: що відомо (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)

16 вересня 2024 року мешканці Одеси та регіону відчули підземні поштовхи. У будинках гойдалися люстри,… Читати далі

2024-09-16
  • Статті

Пам’ять Володимира Панченка вшанували у Любашівці

Другого вересня, у день народження митця, якому мало виповнитися 70 років, в медіацентрі Любашівської публічної… Читати далі

2024-09-16