Статті

Фестиваль «Одесі-610». День четвертий і п’ятий: відкривати нові грані культури й історії

Фестиваль «Одесі-610»... П’ять днів промайнули, більш ніж насичена програма тепер теж стала історією міста. Що заважало фестивалю? Що надихало? З якими враженнями та думками покидають фестиваль гості та засновники?

Катерина Маковецька, маркетолог:

Перш за все хотілося б виразити головне: фестиваль «Одесі-610» став для мене справжньою радістю. Я завітала на фестиваль, бо дізналась про його насичену програму. А сталося так, що відкрила для себе незнайомі сторінки історії Одеси. Прекрасно, що фестиваль «оздоблений» картинами. А лекції дуже цікаві. Запам’ятався виступ гідеси Ольги Потєхіної «Смаки Шевченка». Це такий незвичний, дуже оригінальний підхід до класики!

Катерина Маковецька

Так, трохи заважав вітер, але ж яка прекрасна можливість дослідити галерею, розташовану просто неба, де представлені роботи, присвячені маловідомій частині історії Хаджибея. Так наша історія оживає в мистецтві, особливо в таких несподіваних формах.

Я бажаю фестивалю подальшого розвитку, щоб він відбувався щороку, залучаючи більше митців, лекторів і лідерів думок. Хай фестиваль «Одесі-610» продовжує відкривати нові грані культури й історії, і хай більше й більше людей стають частиною цього цікавого процесу.

Любов Багач, 88 років:

Живу неподалік, і дуже рада, що потрапила на цей фестиваль! Хоча, на жаль, не знала, що він тут відбудеться. Але все одно я все встигла. Навіть сумно, що він вже завершився. Але ж в мене було п’ять насичених днів, це дуже приємно.

Любов Багач

Дуже цікаві картини. Дуже! Особливо тому, мабуть, що вони усі – про історію нашого міста. Історію, яку, чесно кажучи, ми погано знаємо. Так воно якось сталося. А тут я так багато нового для себе відкрила!

Ще дуже сподобався концерт. От я б хотіла, що більше музики й пісень було на такому фестивалі. Я сама навіть не втрималась – підспівувала. І лекції цікаві, хоча я не всі слухала. Їх же дуже багато. Мене привабили лекції про історію Одеси, зокрема про те, коли місто почало своє існування. З датою заснування міста хтось згоден, хтось – ні. Сусідці розказала, що Одесі вже 610 років, та вона й слухати про це не хоче. Каже, що Одесі набагато менше. А я їй кажу: «Нуьа чого тоді фестиваль, присвячений 610-ти рокам проходить? Пішли зі мною, сама почуєш. Там цікаво». Та вона не пішла. І дуже жаль. Мені вісімдесят вісім років, а цікавість до історії Одеси не зникає… Це ж рідне місто.

Анна Пайкіна, засновниця та керівниця етногурту «Леґіт»:

Я засновниця та керівниця етногурту «Леґіт», і я рада поділитися враженнями від фестивалю «Одесі-610». Ми брали активну участь у заході: виступали з програмою, присвяченою одеській «Просвіті», проводили музичний майстер-клас.

Анна Пайкіна

Я вважаю, що цей фестиваль надзвичайно важливий для нашого міста. Він допомагає показувати справжню історію Одеси, а не ту, яку нам нав’язувала російська імперія.

Мені подобається, що сюди приходять люди, відвідують різні активності, які залучають усіх. Комусь до душі живопис і виставки – тут є картини, що розповідають про старовинну Одесу. Хтось більше цікавиться лекціями, яких дуже багато, і їх проводять цікаві люди. Тож кожен може знайти щось для себе. Загалом, це дуже корисно й цікаво.

Щодо атмосфери – ми відчували переважно позитив. Жодного негативу ми не почули. Хоча я знаю, що дата 610 років викликає суперечки, і хтось, можливо, хейтить – кажуть, це боти чи просто незадоволені, але ми цього не відчули.

Фото надане кураторами фестивалю

До речі, якщо цікаво, що означає «Леґіт» – це «легенький вітерець», такий символ нашого гурту. Я вдячна за можливість бути частиною фестивалю і як учасниця, і як гість.

Сподіваюся, ми ще зустрінемося на наступному «Одесі-610»! Хай всім щастить, і до нових зустрічей!

Катерина Тимощук, культурологиня:

Минулого року я на цьому не була, але цього року відвідала, і мені справді сподобалося. Та не просто фестиваль сподобався, він мене вразив, бо він об’єднує дуже багато людей, зокрема й ідейних, які горять своєю справою. Особливо мені запали в душу виставки картин – там представляли одеських митців, і я мала змогу поспостерігати, як вони творять у реальному часі. Ніби доторкаєшся до живої культурної пам’яті нашого міста.

Але не все було ідеально. Чесно кажучи, мені трохи заважали повітряні тривоги, які переривали хід подій. Проте я старалася не зосереджуватися на цьому. Якщо ж говорити про найяскравіші моменти, то поки що важко виділити щось одне. Але вже зараз можу сказати, що найбільше мені запам’яталася виставка картин – спостерігати за творчим процесом було просто захопливо. Лекцій я не всі встигла прослухати, бо допомагала з адміністративними питаннями.

Катерина Тимощук

Ще один незабутній момент – музика та пісні. Це було гучно й емоційно! Молодь і старші люди разом підспівували, і це так об’єднало всіх. Співати одні й ті самі слова – це завжди згуртовує, і я відчула цю єдність на власному досвіді. Ось такі враження в мене від фестивалю!

Вікторія Кравченко, організаторка фестивалю, художниця:

Фестиваль добіг завершення. Хочу поділитися своїми думками – є в нас і позитивні моменти, і деякі неприємні нюанси, які, втім, не затьмарюють загальної картини.

Вікторія Кравченко

Мені дуже приємно, що на деякі наші заходи прийшло чимало людей. Наприклад, концерт групи «Леґіт» взагалі зібрав натовп…

Головне: одесити почули і побачили, що всі події фестивалю відбуваються в рамках «Одеси 610». Перші два дні, хоч і з мінливою погодою, були вихідними, тож людей було багато. Але є й сумний аспект – погода. Вона частково завадила нам. Ми не змогли повноцінно виставити картини та постаті просто неба, хоча наша виставка була чудовою. Саме ці яскраві роботи привертали увагу перехожих – вони зупинялися, дивилися, читали описи про Хаджибей і героїв, які відіграли важливу роль в історії міста.

Ті, хто приходив на наші локації, здебільшого вже були зацікавлені фестивалем або ставилися до нього нейтрально. Було лише кілька перехожих, які агресивно відреагували, шепотіли щось невдоволене й уходили. Ми до цього готувалися, тож це не стало шоком – вони не затримувалися. Але я щодня стикаюся з такими моментами, і це вже звичка.

Ще один нюанс – п’ять днів фестивалю здаються забагато. Ми вже це відзначили і будемо враховувати. Загалом це лише другий рік, тож ми аналізуємо як помилки, так і досягнення. Фестиваль точно продовжить своє життя, ми вже плануємо, як його вдосконалити.

Фестиваль «Одесі-610» залишається для мене джерелом натхнення, попри всі виклики…

Фото авторки, фото співаків – куратори фестивалю

Share
Мария Котова

В журналистику пришла достаточно поздно, слишком затянулся «поиск себя». В работе над материалами придерживаюсь правила: читателю должно быть интересно, должно «цепануть». Уделяю много внимания подаче: считаю очень важным, чтобы это блюдечко получилось с достойной каемочкой. Автор четырех изданных книг прозы.

Recent Posts

  • Новини

Одеситам пропонують безоплатно й анонімно пройти тест на ВІЛ 22 травня

Завтра, у четвер, 22 травня 2025 року, у медзакладах Одеси пройде профілактична акція «Зроби тест… Read More

21-05-2025 в 23:30
  • Новини партнерів

Яскравий світ LEGO DUPLO: секрети світової популярності

LEGO DUPLO – це більше, ніж просто пластикові кубики. Це цілий всесвіт, розкритий назустріч допитливому… Read More

21-05-2025 в 22:53
  • Новини

Завтра частина Одеси залишиться без газу – чому і кому не пощастить

Завтра, у четвер, 22 травня 2025 року, у низці будинків Київського району Одеси до вечора… Read More

21-05-2025 в 20:59
  • Новини партнерів

Фільтр-глечик для води: як вибрати і що важливо знати

Чиста вода – це найважливіший елемент для здоров'я, і ​​фільтри глека стали одним із найзручніших… Read More

21-05-2025 в 20:43
  • Новини

Погода в Одесі 22 травня: майже літо

За даними синоптиків Гідрометцентру Чорного та Азовського морів, завтра, у четвер, 22 травня 2025 року,… Read More

21-05-2025 в 19:59
  • Статті

Безбар’єрність на Одещині: прогулянка на візку сільськими вулицями

Через війну в країні ми все частіше бачимо на вулицях людей з інвалідністю, яким доводиться… Read More

21-05-2025 в 18:31