Статті

Дисидент, борець за мир і права людини: ким був академік Сахаров, чиїм ім’ям названо вулицю в Одесі

Багато вулиць Одеси носять імена громадських діячів і вчених, які боролися з комуністичним режимом. Одним із таких учених був російський академік Андрій Сахаров, ім'ям якого названо вулицю в нашому місті. Вона розташована в Пересипському районі Одеси і тягнеться від вулиці Генерала Бочарова до Марсельської.

Андрій Сахаров народився 21 травня 1921 року в родині викладача фізики. Він закінчив московський університет, аспірантуру і захистив кандидатську дисертацію з ядерної фізики. Сахаров був одним із розробників водневої бомби, проте пізніше став активно виступати за заборону ядерної зброї та ядерних випробувань. Саме він заснував радянський комітет з прав людини і був нагороджений Нобелівською премією миру. Разом з іншими вченими в листі Леоніду Брежнєву він застерігав його про небезпеку відродження сталінізму. 

Сахаров виступав за лібералізацію радянського ладу і критикував українофобію за часів правління Сталіна. Вчений захищав права політичних в’язнів і протестував проти політичних переслідувань. Сахаров і створений ним комітет з прав людини заступалися перед владою за діячів української культури, серед яких були Валентин Мороз, В’ячеслав Чорновіл, Леонід Плющ, Іван Багряний, Василь Стус.

Випереджаючи час, Сахаров часто говорив про перспективи застосування комп’ютерних технологій, які на той час вважалися фантастикою. І це при тому, що комуністичне керівництво не схвалювало кібернетику, оголосивши її лженаукою. Ще 1974 року Сахаров писав про «створення всесвітньої інформаційної системи, яка зробить доступним для кожного в будь-яку хвилину зміст будь-якої книги… будь-якої статті, отримання будь-якої довідки». 

1980 року Сахаров відкрито виступив проти дій радянського уряду в Афганістані, за що його заарештували і відправили на заслання в місто Горький. Його дружина, дисидентка-правозахисниця Олена Боннер, добровільно виїхала разом із ним. Повернутися до столиці й посісти своє місце в Академії наук Сахарову дозволили тільки 1986 року. 

Через два роки з ініціативи академіка Сахарова в республіках колишнього Радянського Союзу почалося створення товариства «Меморіал» — для дослідження політичних репресій радянського часу.

Share
Ірина Сорокіна

Начинала свою деятельность в далеком 1989 году корректором в редакции «Вечерней Одессы». Через несколько лет стала литературным редактором, работала во всеукраинском журнале «Пассаж». И наконец, доросла до корреспондента газеты «Одесская жизнь». Моя журналистская «парафия» — материалы по культуре и истории.

Recent Posts

  • Новини

Одеський еколог розповів, скільки дельфінів убили росіяни

На узбережжі Краснодарського краю останнім часом почали часто з'являтися загиблі та контужені дельфіни зі шкірними… Read More

11-04-2025 в 07:38
  • Статті

Ціни на одеському Привозі сьогодні: «А от і яйця по десять гривень!»

Привоз майже у розпалі квітня: людям не подобається погода, продавцям – теж, та ще багато… Read More

11-04-2025 в 07:13
  • Новини

Одеситів запрошують відповісти на питання про улюблений транспорт

У застосунку MISTO запускається нове опитування для мешканців Одеси. З 11 квітня користувачі зможуть обрати… Read More

11-04-2025 в 06:44
  • Новини

Одеський гумор: жарти в пеклі та ціна пробудження

Доброго ранку, друзі! П’ятниця кличе до вихідних! Розпочинаємо день із порції гумору: свіжі меми та… Read More

11-04-2025 в 06:11
  • Новини

Магнітні бурі: що принесе сонячна активність 11 квітня

Згідно з оновленим графіком геомагнітних бур на сайті Meteoagent, сьогодні, 11 квітня, на Землі тримається… Read More

11-04-2025 в 05:43
  • Новини

Тиса вже не в моді: одеські прикордонники виявили новий маршрут перетину кордону

На Одещині затримали трьох чоловіків призовного віку, які намагалися незаконно перетнути кордон з Молдовою через… Read More

10-04-2025 в 22:37