Дачні поради грудня: посівний календар, передзимова обробка та вітамінне варення

Незважаючи на початок зими, на Одещині все ще можна проводити обприскування саду, що викорінюють, і навіть збирати врожай для приготування вітамінного варення.

Що посадити та посіяти?

Сприятливі дні для посадки та посіву у грудні:

  • ожина, ежемалина, аґрус, малина, смородина, йошта – 1;
  • томати – 1-3;
  • братки, крес-салат – 1, 28;
  • цибуля на перо, часник, перець пекучий – 3;
  • цибуля-порей – 3, 7;
  • абрикос, айва, груша, вишня, персик, горобина, слива, алича, яблуня – 5, 6;
  • виноград – 7, 8;
  • волоський горіх, ліщина – 5-8;
  • інжир, ірга, калина, обліпиха, хурма – 5, 6, 10, 11;
  • черешня – 5, 6, 12, 13;
  • гіацинт, квіти з цибулин, морква, пастернак та петрушка на корінь – 10, 11;
  • огірки – 28;
  • щавель – 1, 5, 6, 28;
  • кріп, фенхель – 7.

Заборонені дні:

  • 22-26 грудня – для овочевих культур та квітів;
  • 22-24 грудня – для плодових дерев.

Агротехнічні заходи на грудень:

  • орання, культивація, підгортання, розпушування – 12-16, 21;
  • закладка компосту – 19, 20;
  • обрізання гілок та пагонів – 12-20;
  • обприскування, знищення шкідників – ні;
  • полив (незалежно від фази Місяця) – 1, 10, 11, 19, 20, 27, 28;
  • щеплення – 1, 27, 28;
  • прополка – ні;
  • внесення мінеральних добрив – 1, 5, 6, 27, 28;
  • внесення органічних добрив – 10, 11, 19, 20.

Примітка. Усі дати стосуються не тільки відкритого ґрунту, але й парників, теплиць, кімнатних рослин. Пересадка рослин, як і посадка, категорично протипоказана в молодик і під Місяцем у Водолії.

Захист рослин: передзимова обробка

Щороку наприкінці осені – початку зими в саду не зайве провести викорінюючу обробку саду залізним купоросом.

Обприскування слід робити після повного листопада, оскільки для зеленого листя така концентрація залізного купоросу надто висока, а це може призвести до опіків. До настання морозів розчин знищить чималу частину шкідників та збудників хвороб у складках кори, пристовбурних колах та рослинних рештках.

Обприскування проводять 3-4-відсотковим розчином: 300-400 г залізного купоросу на 10 літрів гарячої води, тому що в холодній воді кристали погано розчиняються.

Оскільки препарат контактної дії, обприскування проводять дуже рясно, щоб рідина стікала по корі та гілках дерев та чагарників. Така пізня обробка заощадить багато часу навесні, зменшить стрес для рослин від дії пестицидів.

Садова дезінфекція: чарівна пігулка для дерев

Як би ми не намагалися захищати свій сад від хвороб, «ворота» для проникнення інфекцій відкриваються в результаті обрізки, омолодження, морозобоїн на корі, поломки гілок при поривах вітру або перевантаження врожаєм.

Окрім традиційних дезінфікуючих препаратів для жорсткої обробки великих зрізів або обприскування саду, що викорінює, включаючи ягідні чагарники і суницю, можна використовувати водний розчин парацетамолу та відбілювача «Білізна». На 0,5 літра води додають 10 таблеток парацетамолу (аптечний жарознижувальний препарат) та після повного розчинення вливають 0,5 літра відбілювача. Приготований концентрат після змішування компонентів стає коричневим, як міцно заварений чай, практично без характерного запаху хлорки. Для обприскування, що викорінює, концентрат розбавляють водою до 10 літрів.

Отриманий фенольний розчин досить жорсткий за своїми біоцидними властивостями, має дубильні властивості, тобто вбиває всю мікрофлору і одночасно формує на поверхні кори і пошкоджених тканин захисний шар, який не по «зубах» більшості мікроорганізмів. Після нанесення розчину на рослину його слідів там не залишається вже через 20-30 хвилин, що дуже важливо, наприклад, для боротьби з борошнистою росою на смородині.

Для тривалого захисту рослин від різноманітних шкідливих мікроорганізмів розчин дуже корисний як викорінюючий розчин як в осінній, так і ранньовесняний період, але до активного розпускання нирок. Зараз, поки що позитивна температура, можна обробити гілки, стовбури дерев та чагарників, а також листя суниці.

Для обробки зрізів після обрізки, особливо при омолодженні, використовуйте концентрований розчин, наносячи його на рани пензликом, захоплюючи різні тріщини та підозрілі місця на корі. У будь-якому випадку це буде гарною профілактикою та лікуванням садових інфекцій. Зберігається такий розчин у темному місці дуже довго, до повного використання.

Не варто використовувати розчин на трав’янистих та вічнозелених рослинах. Дуже корисно проводити дезінфекцію ґрунту перед перекопуванням та після збирання рослинних залишків на грядках, у парниках та теплицях.

Домашні заготівлі: варення із шипшини

Підходящий час для збору плодів шипшини – після перших заморозків. Приготування варення з шипшини чимось схоже на приготування томатної пасти, тому займає трохи більше часу, ніж варіння звичайного варення.

Відрізнити високовітамінні види рослин від низьковітамінних можна за чашолистками, що залишилися на верхніх кінцях плодів. У високовітамінних видів (шипшина Беггера, Веббіона, іглистий, зморшкуватий, коричневий) чашолистки стоять сторчма, у низьковітамінних (собачий, жовтий, колючий) – опущені вниз, притискаються до стінок плода.

Незалежно від сировини чашолистки разом із чорним кінчиком необхідно зрізати ножем, щоб не було гіркоти. Вимиті плоди заливають водою (вона має їх покрити) і варять 20-30 хвилин після закипання. Розм’якшені плоди перемішують блендером, а потім перетирають через сито, щоб відокремити кісточки. За потреби пюре трохи розбавляють теплою водою для кращого перетирання. Повторне перетирання роблять через дрібніше сито зниження печіння плодів.

На один літр пюре додають 300-400 г цукру і варять на повільному вогні при постійному помішуванні (!) до отримання необхідної густоти, але збереження червоного кольору. Нормальною густотою вважається, коли під час перемішування після дерев’яної ложки на поверхні варення залишається слід. Гаряче варення закупорюють у банки і накривають ковдрою до повного остигання.

У шипшині багато кислот, тому при гастриті та виразці він протипоказаний. Через це лікарі рекомендують полоскати рот після того, як ви випили настій шипшини або з’їли страву, де вона міститься. З обережністю пити настій шипшини потрібно при зниженому тиску, тому що вона його знижує. Також не можна пити чаї, настої та відвари шипшини постійно і багато, інакше може розвинутися неінфекційна жовтяниця.

Агресивна краса: ці квіти не варто садити

Не всякі багаторічні і навіть однорічні квіти варто висаджувати у квітнику. Потрапивши у більш сприятливі умови, деякі квіти можуть розростатися та виживати інші рослини.

Жовті чудові квітки енотери дружно цвітуть на початку літа. Якщо вільно посадити енотеру в квітник, то вона дуже бадьоро пошириться по всій ділянці, захоплюючи завдяки своїм кореневищам все більше і більше простору. Посадіть квітку відразу в більш обмежені умови, наприклад, біля садових доріжок, і нехай він і далі «крочить» за вами вздовж доріжок. Також енотеру можна обмежити якимось камінням, щебенем, шифером для того, щоб він так швидко не розростався.

Далi буде…

Підготував Юрій Руденко

Share
Редакция

Редакция «Одесской жизни». Пишем о том, что происходит в городе, замечаем важные детали и знакомим вас с интересными людьми.

Останні статті

  • Новини

День рису та вина «Гренаш»: що ще святкують 20 вересня

Що святкують в Україні та світі 20 вересня. Історичні події, пам'ятні дати, народження відомих людей… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Що відзначає церква 20 вересня: свята, вшанування святих, прикмети та чого не можна робити

Церковне свято сьогодні, 20 вересня. Розповідаємо, пам'ять яких святих шанують православні віряни цього дня, в… Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Магнітні бурі: якою буде сонячна активність у п’ятницю, 20 вересня

Магнітна буря пішла на спад. Сьогодні сонячна активність не матиме істотного впливу на метеозалежних людей. Читати далі

2024-09-20
  • Новини

Прогноз синоптиків на п’ятницю, 20 вересня: трохи потеплішає

Завтра, у п'ятницю, 20 вересня 2024 року, в Одесі та Одеській області очікується невеликий дощ… Читати далі

2024-09-19
  • Новини партнерів

Куди очі дивляться: як організувати відпустку восени?

Не любите пекуче літнє сонце? Активно працюєте влітку і немає часу на відпустку? Тоді відпочинок… Читати далі

2024-09-19
  • Статті

Юний художник з Одещини створює галерею захисників України

Шістнадцятирічний Назар Ковальчук з невеличкого села Вербове Ананьївської громади з дитинства бореться з важкою недугою,… Читати далі

2024-09-19