Статті

Втамовує спрагу і корисний для здоров’я: 10 фактів про чай, які має знати кожен (Відео)

Чай у більшості асоціюється з неспішністю, розміреністю і навіть медитацією. А ще, саме цей напій відмінно втамовує спрагу в літню спеку і рятує від зневоднення. До Всесвітнього дня чаю «Одеське життя» підготувало інтерв'ю з Євгеном Доринським — власником кав'ярні «Книгарня-кав'ярня» і дізналося багато корисного про цей дивовижний напій.

— Чому влітку ми хочемо пити?

— Все просто — з організму через пори разом із потом виходять солі. Чай має величезну кількість мікроелементів, які ці солі в організмі затримують. І якщо порівнювати мінеральну воду та чай, то, безумовно, краще вгамовувати спрагу чаєм.

Чим більше холодних напоїв ви п’єте влітку, тим більше ви хочете пити?

— Наскільки я знаю, це пов’язано з особливостями людського організму: коли до нього потрапляє холодна вода чи їжа, то внутрішні органи намагаються це зігріти і починають активно виробляти тепло. Тому охолоджувальний ефект від напою минеться, а процес вироблення тепла залишиться. Якщо гарячий напій, то необхідність його зігрівати — відпадає.

— Про те, як люди звернули увагу на чай, існує кілька легенд?

— Деякі з них фантастичні, деякі правдиві. На мою думку, найбільш правдива пов’язана з китайським імператором Шень Нунем, який правив понад п’ять тисяч років тому. Він один із перших, хто вигадав знезаражувати воду шляхом кип’ятіння, щоб вона надалі не могла завдати шкоди його солдатам під час походів. Легенда свідчить, що якось він кип’ятив собі воду і дрімав у тіні якогось куща. Порив вітру зірвав лист із цього куща і той упав у окріп. Так виник незвичайний відвар. Прокинувшись, Шень Нунь випив відвар, від якого зазнав припливу бадьорості. Як ви вже розумієте, то був чайний кущ.

Які види чаю існують?

— Мені подобається китайська класифікація, за якою існує сім видів чаю. Розрізняються вони ступенем ферментації чайного листа — від найменш ферментованих зелених до найбільш ферментованих — світлих пуерів і темних пуерів. Щоб отримати той чи інший ступінь ферментації листа, працівники чайної промисловості повинні у певний час зупинити, «зафіксувати» цей процес.

— Як правильно заварювати чай?

— Заварювати чай треба водою, яка готова закипіти, але ще не закипіла. Саме така вода вважається живою. Повторно кип’ятити воду не можна – вона втрачає всі свої корисні властивості.

Який чай найкраще втамовує спрагу?

— Найкраще вгамовують спрагу менш ферментовані чаї — зелені, білі або шен пуер. Білий чай «фіксується» протягом трьох днів на сонці, без жодного впливу на нього води. Для отримання цього сорту чаю потрібна найякісніша сировина. Зазвичай збирають тільки верхні бруньки чайного куща і тому це один із найдорожчих видів чаю. Нині в Україні 1 кг якісного білого чаю коштує від 3-5 тис. гривень. Ціна нижче цієї позначки має насторожити покупця.

А що можете сказати про трав’яні чаї?

— Так звані «трав’яні чаї» не можна вважати чаєм. Чай – це рослина роду Camellia sinensis (Китайська камелія). “Трав’яні чаї” – це трав’яні збори. Деякі з них вгамовують спрагу, деякі — ні.

Як краще готувати чай Мате, що став популярним останнім часом?

— Мате — також не чай. Цей напій готується з висушеного подрібненого листя падубу парагвайського. Це традиційний напій для країн Південної Америки. Пити його потрібно зі спеціального гарбуза. Вона називається калебас (або калабас). П’ють мате за допомогою спеціальної трубочки – бамбілі. Мате чудово вгамовує спрагу. Тому у спеку в більшості південноамериканських країн місцеві жителі п’ють лише цей напій.

А пакетований чай? Чи є в ньому хоч трохи від чаю?

— Для виготовлення пакетованого чаю в більшості випадків використовується чайний пил — те, що залишається від виробництва. Як ви розумієте, такий чай сам по собі не має ні належного аромату, ні кольору, ні смаку. Відповідно його насичують ароматизаторами та барвниками. Крім того, американські вчені нещодавно з’ясували, що саме пакетований чай містить величезну кількість фтору. У невеликих кількостях він корисний для кісток, але у великих кількостях він веде до нашарування кісткової тканини і кістки стають щільними, але крихкими. Тому такий чай я не рекомендував би вживати часто.

Від чого залежить смак чаю?

— Танін у чаї надає напою терпкий насичений смак та характерний аромат. За своїм складом чайний танін подібний до вітаміну P, що зменшує ламкість і проникність судин. Найбільша кількість таніну міститься у зеленому чаї. У чорних чаях речовина перебуває переважно в окисленому стані. Що сорт чаю, то більше в ньому танінів.

P.S. Якщо ви хочете дізнатися більше про чай, дивіться докладне відео-інтерв’ю з Євгеном Доринським у нашому відео проекту «Кава-брейк».


Знамениті чаєлюби

СпівачкиМадоннаі Кортні Лав, модель Кейт Мосс, актриси Джейн Фонду, Моніка Беллуччі, Шерон Стоун, Демі Мур, Гвінет Пелтроу, письменники Валентин Катаєв, Антон Чехов, Лев Толстой, музикант Пол Маккартні, Далай-Лама XIV, англійська Королева Марія, актори Анджеліна Джолі, Роберт Де Ніро, Вів’єн Лі , Лоуренс Олів’є. Халк Хоган, Ліа Мішель.

Share

Recent Posts

  • Новини

Чинний депутат з Одеси отримав російське громадянство

Богдан Гіганов уже понад три роки перебуває в Росії, отримав громадянство і поширює російську пропаганду,… Read More

22-05-2025 в 11:29
  • Новини

В Одеській області відкриють філію знаменитого заповідника Асканія Нова

Наукових співробітників і частину тварин біосферного заповідника «Асканія-Нова», який нині перебуває в окупації на Херсонщині,… Read More

22-05-2025 в 10:27
  • Новини

Війна, день 1184: Росія планує захопити два великих міста України

У четвер, 22 травня 2025 року, розпочалася 1184-та доба з початку широкомасштабної збройної агресії Російської… Read More

22-05-2025 в 09:33
  • Новини

На Одещині попрощаються з 22-річним захисником

Сьогодні, 22 травня, Старокозацька громада проводить в останню путь свого земляка Сергія Олександровича Міщенка. Життя… Read More

22-05-2025 в 08:31
  • Новини

Енергетичне майбутнє Одеської області: Данія відправляє обладнання для Тилігульської станції

Компанія Vestas готує до відправлення перші компоненти для другої черги Тилігульської вітроелектростанції - найбільшого вітропарку… Read More

22-05-2025 в 07:34
  • Новини

Колишній в’язень гетто і хранитель пам’яті Голокосту стане новим почесним громадянином Одеси

Голова регіональної асоціації євреїв – колишніх в'язнів гетто і нацистських концтаборів 89-річний Роман Шварцман, який… Read More

22-05-2025 в 07:12