Упродовж усього часу перебування на африканському континенті чув я оце просте, однак з глибинним підтекстом тлумачення: «Це наша традиція». Мовилося як аксіома, що не потребує доказів. Ані крихти сумнівів — тільки гордість за власну самобутню культуру, фольклор, обрядовість, пісні і танці (здебільшого ритуальні).
За десятки тисяч кілометрів у загубленому посеред джунглів поселенні я отримав підтвердження власним, сформованим десятиліттями імперативам: нація сильна лише тоді, коли в фундамент свого національного дому кладе найміцніший й непідвладний руйнації часом матеріал — вірність і відданість традиціям, неперервну тяглість історичної пам’яті, знакові духовні маркери.
Тут фізично відчуваєш тривке плетиво століть, а колонізатори — ассирійці, єгиптяни, фінікійці, індуси, китайці, перси, португальці, араби, голландці і британці — усі вони залишили по собі надзвичайно багату культурну спадщину і строкату історію.
Перші звістки про архіпелаг датуються X століттям, коли тут з'явилися перси з Ширазу, які й принесли на Занзібар іслам. На даний час мусульмани складають до 90% населення, решта — послідовники африканських язичницьких культів і християни. У середновіччі на Занзибарі розгорнулася торгівля невільниками, яких ловили в африканських джунглях. З часом работоргівля зосередилася у руках торговців з Оману, які склали ядро місцевої аристократії. У XVI столітті Занзибар входив до складу колоніальних володінь Португалії, у XVIІІ — Британії.
На початку 1964 року британський уряд передав Занзібар арабському султанові, і вже через тиждень Занзібар було проголошено незалежною державою. У 1964 році влади Занзібару і Танганьїки підписали угоду про створення єдиної держави — Танзанії (назву складено з перших трьох літер слів «Танганьїка» і «Занзібар»). Населення країни — 47 мільйонів. Архіпелаг Занзібар є напівавтономією у складі Танзанії, має власний прапор, парламент, а також свого президента. З листопада 2010 року — це Алі Мохамед Шейн (до речі, вчився в Одесі).
Найбільші острови — Пемба і Унгуджа (останній у побуті називають Занзібаром). Клімат субекваторіальний, теплий і дуже вологий.
«Hakuna matata!» — гасло на щодень. Тут треба забувати про усі проблеми і насолоджуватись чарівною природою і ласкавим океаном.
«Karibu!» — вітаємо на Занзібарі! «Asante sana!» — щиро дякуємо, що приїхали до нас. Їх милозвучна, повна твердих голосних звуків мова суахілі чимось подібна до нашої солов’їної…
Оминути Кам'яне Місто (Stone Town) — означає марно їхати на острів. Різьблені двері до будинків — одна з фішок. Окрім них, в Стоун Таун викликає інтерес палац одного з колишніх султанів Занзібару, який отримав народну назву Бейт-аль-Аджаб — «Будинок чудес». Він приваблює в основному зовнішнім виглядом, а «дивами» на момент його будівлі були ліфт, водопровідний кран, електричні лампочки. У Кам'яному Місті обов'язково варто подивитися перські лазні, музей, розташований у палаці, мечеть Малінді, храм Шакті. Тут серед місцевих персів народився найзнаменитіший уродженець Занзібару — Фарох Бульсара, у всьому світі знаний як Фредді Меркьюрі.
А ще тут на симпатичному острівці Prison Island (Тюремний острів), де раніше існували в’язниця і лічниця для хворих жовтою лихоманкою, живуть дві сотні великих черепах. Звідси дерев’яними човнами під великим парусом потрапите на інші острови в океані, де серед рифів побачите коралових рибок: наприклад, рибу-клоуна, рибу-папугу, барракуду та боніто. Тут подадуть смажених лобстерів, лангустів, крабів, креветок та інші екзотичні океанічні дари!
Занзібар — природній заповідник, тут ростуть мангрові дерева, фінікові пальми, десятки різних ліан і сотні інших дивовижних рослин.
Тваринний світ унікальний — від яскравих ящірок до галасливих птахів, багато з яких дуже рідкісні і живуть тільки на Занзибарі. Бачили ми колобусів — милих мавпочок, що живуть у лісі Джозани. Це також ареал для макак, леопардів, антилоп, летючих собак, кобр, чорних і зелених мамб, укус яких смертельний.
Тутешні готелі забезпечують відпочинок на європейському рівні, розташовані вздовж усієї берегової лінії. Ми мешкали у готелях Azao Resort, Spice Island, Royal Cliff Zanzibar (villa), Nur Beach Resort, Smiles Beach Hotel. Особливо вразив своїми розкішними королівськими апартаментами Royal Cliff Zanzibar.
Десять днів промайнули, мов одна мить. Отож, не сумнівайтесь, пакуйте валізи і — на Занзібар!
• Тут нема галасливих аквапарків з водними гірками, гідроциклів, катамаранів, однак особливість східних пляжів — припливи і відливи. Океан може «втекти» від берега майже на 5 кілометрів.
• На Занзібарі крадіїв майже немає, а усі говорять англійською.
• Гроші міняти потрібно тільки в офіційних закладах (банк, готель, аеропорт), а оплату кредитками приймають лише в деяких готелях і магазинах.
• Воду з кранів пити не можна.
• Екзотичних сувенірів не бракує: везуть спеції, одяг, картини, ювелірні вироби, а особливо цінується танзинит.
Наразі Travel Professional Group пропонує відпочинок в більш ніж 100 країнах світу за більш ніж 250 напрямками, а також послуги з організації ділових подорожей, корпоративних і тематичних заходів, послуги бізнес-консалтингу за кордоном, організацію авіаперевезень будь-якого класу в усі країни світу, послуги VIP-класу по всьому світу.
З питань консультацій та організацій відпочинку будь-якого рівня можна звертатись за тел. (044) 545-44-44 або на e-mail: info@tpg.ua.
Сайт: www.tpg.ua
Автор: Олександр МАСЛЯНИК
Сегодня, в субботу, 5 апреля 2025 года, начались 1137-е сутки с начала полномасштабной войны в… Read More
5 апреля 1710 года под городком Тягин на казацкой раде старшины единогласно избирают Пилипа Орлика… Read More
На фронте погиб мастер спорта, действительный член альпинистского клуба «Одесса» Тарас Цушко. Ему было всего… Read More
У фонтана в Городском саду фотографируются. Обычная картина. А еще люди фотографируют и сам фонтан.… Read More
В 2025 году одесские учителя начнут получать дополнительные муниципальные выплаты. Сумма поддержки составит от 1… Read More
Поздравляем с субботой, друзья! Время отдохнуть и посмеяться от души! Мы подготовили для вас подборку… Read More